X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 06.03.2020 r.

07.03.2020 10:17
W tym wydaniu: Polska wspiera Bałkany Zachodnie w integracji z Unią Europejską, spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej oraz koronawirus również w Polsce
Audio
Flagi Macedonii Północnej i Unii Europejskiej
Flagi Macedonii Północnej i Unii EuropejskiejAlexandros Michailidis/ Shutterstock

MINISTER JACEK CZAPUTOWICZ NA BAŁKANACH

Szef polskiej dyplomacji odbył  trzydniową wizytę na Bałkany. Minister oczekuje, że wkrótce zostaną podjęte decyzje o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych zarówno z Macedonią Północną jak i Albanią. Jacek Czaputowicz razem z ministrami spraw zagranicznych Litwy i Łotwy oraz wiceministrem spraw zagranicznych Estonii rozmawiał z czołowymi politykami w Skopie i Tiranie. Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska podziela opinię Komisji Europejskiej dotyczącą postępu w reformowaniu państwa.

Celem wizyty jest wyrażenie poparcia dla aspiracji unijnych Albanii i Macedonii Północnej.

Szef macedońskiego MSZ Nikola Dimitrov wyraził wdzięczność, za to że kraje, które są członkami Unii Europejskiej i NATO na każdym kroku dają jasny i jednoznaczny sygnał wsparcia: "To kraje, które są członkami tak zwanej grupy przyjaciół rozszerzenia Unii Europejskiej, dzisiaj dają nam jasny jasny sygnał."

W poniedziałek Komisja Europejska podtrzymała zalecenia dotyczące rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z Albanią i Macedonią Północną.

SPOTKANIE PREMIERÓW V4 W PRADZE

Zagrożenie koronawirusem w Europie, kryzys migracyjny oraz budżet Unii Europejskiej były głównymi tematami spotkania premierów Grupy Wyszehradzkiej w Pradze. Dużo uwagi politycy poświęcili kryzysowi na granicy turecko-greckiej. Viktor Orban, premier Węgier zwrócił uwagę, że jest tam około 130. tysięcy migrantów: "Jest to wielka grupa ludzi, która pragnie dostać się do Unii Europejskiej. Niektórzy się już przedarli, dlatego musimy próbować wychwytywać te osoby na innych granicach. Trzeba pomóc Serbii, Macedonii Północnej. Musimy zrobić wszystko, by powstrzymać tę masową migracją jak najbardziej na południu."

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska jest gotowa przekazać pomoc materialną, bądź wysłać straż graniczną, by pomóc strzec granicy turecko-greckiej.

Podczas spotkania mówiono też o planowanym budżecie Unii Europejskiej. Premier Czech Andrej Babisz zaznaczył, że cieszy się ze wspólnego zdania krajów V4 w tej sprawie: "Jeżeli chodzi o wieloletnie ramy finansowe stwierdziliśmy, że bardzo dobrze się stało, że grupa "przyjaciele spójności" zmieniła się w grupę "ambitnej Europy". To 17 krajów, które mają bardzo jasne wyobrażenie na temat tego, jak powinny wyglądać wieloletnie ramy finansowe w latach 2021-27."

Premier zaznaczył, że dlatego właśnie sformowano grupę "ambitna Europa". Mateusz Morawiecki mówił, że "ambitna Europa wymaga ambitnego budżetu"

Szefowie rządów grupy V4 postanowili także blisko współpracować w sprawie przeciwdziałania koronawirusowi. W razie potrzeby kraje będą pomagać sobie w kwestii dostarczania środków ochronnych.

COVID-19 DOTARŁ TAKŻE DO POLSKI

Rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że polskie służby Polski przygotowują się na rożne warianty rozwoju sytuacji związanej z koronawirusem. "Rząd musi reagować elastycznie wraz z rozwojem sytuacji". Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk wyjaśnił że dynamiczny rozwój choroby sprawił, iż działania polskiego rządu musiały przejść z monitoringu jej rozprzestrzeniania się do fazy konkretnych działań organizacyjnych:

Stąd Specustawa o COVID-19 uchwalona ponad politycznymi podziałami. Parlament przyjął rządowy projekt przepisów, które pozwolą skutecznie przeciwdziałać i walczyć z koronawirusemw Polsce.

Tymczasem Polska firma KO-MED będzie współpracować z Amerykanami przy badaniach klinicznych szczepionki na covid 19. Będzie to możliwe dzięki współpracy z Akademią Medyczną stanu Wisconsin. Prezes KO-MED doktor Marek Konieczny powiedział Polskiemu Radiu, że testy kliniczne szczepionki mogą rozpocząć się latem tego roku. 

Na magazyn "Mija Tydzień" zaprasza Katarzyna Semaan