Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 24.04.2020 r.

24.04.2020 17:34
W tym wydaniu: unijny fundusz ratowania gospodarki, polska misja medyczna w USA oraz pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock / Alexandros Michailidis

FUNDUSZ ODBUDOWY UNIJNEJ GOSPODARKI

Unijne kraje zgadzają się na utworzenie Funduszu Odbudowy po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa - poinformował szef Rady Europejskiej na zakończenie szczytu w formie wideokonferencji. Na razie jednak bez ustaleń co do kształtu i finansowania. Charles Michel dodał, że przywódcy 27 krajów zlecili Komisji przygotowanie szczegółowej propozycji: "Ten fundusz powinien być wystarczający duży, by wesprzeć te sektory i części Europy, które najbardziej ucierpiały i być przeznaczony do tego, by poradzić sobie z bezprecedensowym kryzysem. Dlatego poprosiliśmy Komisję Europejską, by przeanalizowała potrzeby i natychmiast przygotowała propozycje, będące odpowiedzią na wyzwania, którym musimy stawić czoła."

Komisja swoje propozycje ma opublikować 6 maja. Według jej przewodniczącej Ursuli von der Leyen Fundusz ma być znacznej wielkości. „Nie rozmawiamy o miliardach, ale bilionach euro w odpowiedzi na kryzys” - dodała Ursula von der Leyen. Wideokonferencja potwierdziła różnice zdań wśród państw członkowskich. Kraje Południa Europy, także Polska chcą, by z Funduszu Odbudowy wypłacane były bezzwrotne dotacje. Na to nie chcą się zgodzić Austria, Dania, Szwecja, Holandia, które uważają, że powinny być udzielane w formie pożyczek.

Tymczasem Komisja Europejska zatwierdziła kolejne polskie programy rządowego wsparcia dla firm w czasie pandemii. Tym razem chodzi o 11 programów o wartości 7 miliardów 800 milionów euro, czyli ponad 35 miliardów złotych, które mają wesprzeć polską gospodarkę w związku z kryzysem wywołanym koronawirusem.

POLSCY MEDYCY Z MISJĄ W CHICAGO

Polska misja medyczna prowadzi działania w Chicago. Medycy współpracują z Amerykami, wymieniając się wiedzą na temat walki z koronawirusem. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przyznał, że dzięki takim misjom żołnierze mogą pomagać innym narodom, a także zdobywać niezbędne doświadczenie. Misja ma charakter wojskowy. Biorą w niej udział medycy, którzy na początku kwietnia przebywali we włoskiej Lombardii. 

Polska misja w Chicago jest efektem ubiegłotygodniowej rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta USA Donalda Trumpa. Stany Zjednoczone to jednak nie jedyny obecnie kierunek polskich medyków. Również w Kirgistanie działa polska misja medyczna, która szkoli tamtejszych lekarzy, walczących z koronawirusem.

Szef Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej Wojciech Wilk powiedział, że misję zorganizowano na prośbę Światowej Organizacji Zdrowia, która chce szkolić kirgiskich medyków. Wojciech Wilk dodał, że w misji uczestniczy około 10 lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarzy, którzy będą pracować na oddziałach intensywnej terapii.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej przewiduje kolejne misje. Wsparcia ekspertów potrzebują przede wszystkim kraje afrykańskie.

SYTUACJA W BIEBRZAŃSKIM PARKU NARODOWYM OPANOWANA

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Krzysztof Batorski, poinformował, że sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym jest opanowana. Jak dodał, zniszczony przez pożar teren wciąż jest monitorowany.

Dyrektor Parku Andrzej Grygoruk podkreśla, że po strawieniu przez ogień ponad sześciu tysięcy hektarów łąk, lasów i trzcinowisk straty dla ekosystemu Biebrzy będą bardzo duże. Chodzi przede wszystkim o miejsca lęgowe wielu rzadkich gatunków ptaków. Przyrodnicy i władze parku zaznaczają, że jedyne, co może uratować przyrodę przed ogniem i suszą, to deszcz.  Akcja gaśnicza w Biebrzańskim Parku Narodowym trwa od niedzieli. Przyczyną pożarów było nielegalne wypalanie traw i nieumyślne zaprószenie ognia.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan