X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 08.05.2020 r.

09.05.2020 08:59
W tym wydaniu: obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, wybory prezydenckie w Polsce 10 maja się nie odbędą oraz wkrótce rusza budowa Baltic Pipe.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneShutterstock/maradon 333

75. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ

Z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej prezydent Andrzej Duda złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W przemówieniu podkreślił, że Polacy obchodzą dzień zakończenia wojny 8 maja, czyli w tym samym dniu, co kraje Europy Zachodniej. 

75 lat temu skapitulowały nazistowskie Niemcy, tym samym w Europie zakończyła się II wojna światowa. Był to jeden z najbardziej krwawych konfliktów w historii, w którym życie straciło, według różnych szacunków, od 50 do 78 milionów ludzi na całym świecie. 

Po zakończeniu II wojny światowej w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka.

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Polska przeżyła wtedy powtórne odebranie niepodległości Polski premier udzielił obszernego wywiadu włoskiemu dziennikowi „La Stampa” w związku z 75 rocznicą kapitulacji hitlerowskich Niemiec.

Kreml chce, aby Rosjanie zapomnieli o sowieckich zbrodniach - stwierdził w Nikita Pietrow. Historyk „Memoriału” odniósł się w ten sposób do zdemontowania w Twerze tablic upamiętniających ofiary zbrodni stalinowskich, w tym zbrodni katyńskiej. Wcześniej rosyjskie stowarzyszenie „Memoriał” nazwało takie działania „podwójną obrzydliwością”, a polski Instytut Pamięci Narodowej zaprzeczeniem „elementarnym zasadom cywilizowanej ludzkości”. Pamiątkowe tablice były umieszczone na ścianie budynku, w którym wiosną 1940 roku działał lokalny sztab NKWD.

WYBORY PREZYDENCKIE W INNYM TERMINIE

Wybory prezydenckie w najbliższą niedzielę nie odbędą się. To efekt porozumienia liderów Zjednoczonej Prawicy. Kolejny termin wyborów zależy od decyzji Sądu Najwyższego, który miałby stwierdzić nieważność wyborów 10 maja. Państwowa Komisja Wyborcza sporządzi na początku przyszłego tygodnia sprawozdanie z przebiegu wyborów prezydenckich. Zostanie przekazane Sądowi Najwyższemu. 

W czwartkowym komunikacie PKW poinformowała, że podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów, do których była zobowiązana prawnie. Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski mówi, że przeprowadzenie głosowania 10 maja jest niemożliwe z powodu braku rozwiązań organizacyjnych.

PKW przypomina, że 9 i 10 maja nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze będą zamknięte. Po unieważnieniu wyborów przez Sąd Najwyższy marszałek Sejmu ma wyznaczyć nowy termin wyborów.

RUSZA BUDOWA BALTIC PIPE

W ocenie dr Krzysztofa Księżopolskiego ze Szkoły Głównej Handlowej, ukończenie Baltic Pipe uniezależni Polskę od rosyjskiego gazu i spowoduje obniżkę jego ceny dla konsumentów.

Jak poinformował w poniedziałek prezydent Andrzej Duda, 30 kwietnia Gaz-System podpisał kontrakt wykonawczy z włoską firmą Saipem Limited na zrealizowanie prac związanych z ułożeniem gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Zdaniem doktora Krzysztof Księżopolskiego, zajmującego się bezpieczeństwem energetycznym, inwestycja jest kluczowa dla Polski.

Dr Krzysztof Księżopolski dodał, że Baltic Pipe jest potrzebny mimo rozbudowy gazoportu LNG w Świnoujściu, ponieważ zapotrzebowanie na ten surowiec będzie rosło.

W Gdańsku prawdopodobnie powstanie drugi polski gazoport. O planach rządu związnych z tą inwestycją mówił Janusz Kowalski wiceminister aktywów państwowych. Gazociąg Baltic Pipe połączy Norwegię, Danię i Polskę.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan