X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 29.01.2021 r.

29.01.2021 16:44
W tym wydaniu: debata w Unii Europejskiej na temat zatrzymania w Rosji Aleksieja Nawalnego, problemy ze szczepionką na COVID-19 i impeachment Donalda Trumpa.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneAlexandros Michailidis/shutterstock

BRAK POROZUMIENIA W SPRAWIE UNIJNYCH SANKCJI WYMIERZONYCH W ROSJĘ

Nie będzie na razie unijnych sankcji wobec Rosji za aresztowanie Aleksieja Nawalnego oraz brutalne rozpędzenie sobotnich demonstracji w jego obronie i masowe zatrzymania. Mimo sugestii między innymi Polski uznano, że jest jeszcze za wcześnie. Do Rosji poleci natomiast w przyszłym tygodniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, choć Polska wraz z krajami bałtyckimi miała zastrzeżenia. Grupa europosłów przestrzegła także szefa unijnej dyplomacji przed wizytą w Moskwie w przyszłym tygodniu. Pod listem do Josepa Borrella podpisało się prawie 60 deputowanych z 5 grup politycznych. Inicjatorem listu był europoseł Zdzisław Krasnodębski.

Tymczasem Moskiewski Sąd Obwodowy utrzymał orzeczenie sądu rejonowego w Chimkach, który zamknął Aleksieja Nawalnego na 30 dni w tymczasowym areszcie. Opozycjonista czekać będzie za kratami na rozprawę, w trakcie której zapadnie decyzja czy zostanie mu odwieszony wyrok 3 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, czy nie. Odwieszenia wyroku z 2014 roku domaga się federalna służba więziennictwa.

PROBLEMY ZE SZCZEPIONKAMI NA COVID-19 DLA UNII EUROPEJSKIEJ

Bez przełomu zakończyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz koncernu AstraZeneca. Chodzi o zmniejszone dostawy szczepionek do krajów Unii Europejskiej. Wspólnota domaga się od firm farmaceutycznych, by te dostarczyły tyle dawek, do ilu się zobowiązały. Równocześnie, międzynarodowe organizacje i biedne kraje po raz kolejny krytykują Zachód za “skupowanie” szczepionek.

Komisja Europejska odpowiada na opóźnienia w dostawach szczepionek do unijnych krajów. Wobec firm, które nie dotrzymają terminów możliwy będzie zakaz eksportu preparatów z unijnego kraju do państwa spoza Wspólnoty. To reakcja na problemy z dostawami firmy AstraZeneca. Brytyjsko-szwedzki koncern, który uzyska wkrótce autoryzację w Unii, już poinformował, że w I kwartale nie będzie w stanie dostarczyć planowanej liczby szczepionek i dostawy zostaną znacznie zmniejszone. Wcześniej problemy z dostawami zgłosiły BioNTech i Pfizer. 

Firma AstraZeneca uważa, że nie łamie umowy, bo nie ma w niej zobowiązania do przestrzegania harmonogramu dostaw, a jest jedynie zapis o dołożeniu wszelkich starań, by dostawy były realizowane na czas. Komisja Europejska widzi to inaczej. Poza tym w przeciwieństwie do AstraZeneki Bruksela uważa, że dwie z czterech fabryk firmy, które są na terenie Wielkiej Brytanii, powinny zaopatrywać unijne kraje. "Nie ma co do tego wątpliwości, że w umowie są twarde zobowiązania dotyczące dostaw zgodnie z harmonogramem. Poza tym jest zapis, że wszystkie fabryki wspomniane w umowie będą przyczyniać się do zapewnienia dostaw do Unii Europejskiej" - powiedział rzecznik Komisji Eric Mamer.

USA PODZIELONE W SPRAWIE IMPEACHMENTU DONALDA TRUMPA

Izba Reprezentantów amerykańskiego Kongresu przekazała do Senatu artykuł impeachmentu Donalda Trumpa. Izba zarzuca byłemu prezydentowi podburzenie swoich zwolenników do ataku na Kongres, do którego doszło 6 stycznia. Proces Donalda Trumpa rozpocznie się w drugim tygodniu lutego. Amerykanie są podzieleni w sprawie losu byłego przywódcy USA.

Były prezydent USA Donald Trump spotkał się na Florydzie z przywódcą Republikanów w Izbie Reprezentantów Kevinem McCarthym. Po rozmowie obaj politycy zapowiedzieli współpracę w kampanii wyborczej do Kongresu w 2022 roku.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek