X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 19.02.2021 r.

19.02.2021 14:28
W tym wydaniu: szczyt przywódców państw Grupy Wyszehradzkiej, stanowisko Białego Domu wobec Inicjatywy Trójmorza i Nord Stream 2 oraz przyszłość NATO.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePAP/Jacek Szydłowski

SZCZYT PREMIERÓW PAŃSTW GRUPY WYSZEHRADZKIEJ

Podczas szczytu w Krakowie szefowie rządów państw V4 podpisali wspólną deklarację wytyczającą cele grupy na przyszłość. W swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki powiedział, że dzięki bliskiej współpracy kraje Grupy Wyszehradzkiej mogły wspólnie powrócić na należne im miejsce w Europie. Osiągnięte zostały pierwotne cele Grupy Wyszehradzkiej, czyli członkostwo w Unii Europejskiej i NATO.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że w ciągu 30 lat istnienia Grupy Wyszehradzkiej kraje członkowskie stały się znacznie silniejsze wewnętrznie i na arenie międzynarodowej.

Premierzy Słowacji i Czech podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie podziękowali swoim partnerom za współpracę. Podkreślali też znaczenie współpracy na arenie międzynarodowej. Słowacki premier Igor Matovicz przypomniał, że głównym celem współpracy w tym formacie jest wypracowywanie wspólnego stanowiska w sprawach europejskich. Zaznaczył jednak, że nie we wszystkich kwestiach Wyszehradzka Czwórka musi być jednomyślna: "To, że tworzymy grupę, nie oznacza, że musimy myśleć w ten sam sposób. Jest to nieformalna współpraca otwarta na swobodną dyskusję i swobodne wyrażanie opinii, które są później przekazywane w przestrzeni Unii Europejskiej".

Igor Matovicz nazwał Grupę Wyszehradzką ponadczasowym projektem. Z kolei premier Czech Andrej Babisz podkreślał, że Grupa Wyszehradzka nie jest blokiem politycznym, ale ekonomicznym: "Mamy 65 milionów obywateli, o których interesy walczymy. Wspólnie walczymy też o interesy Europy. Zależy nam na tym, aby Europa odnosiła sukcesy i pokonywała wszelkie wyzwania".

Andrej Babisz dodał, że Grupa Wyszehradzka ma konkretne pomysły na zwiększenie bezpieczeństwa w Europie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji.

Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier rozmawiali między innymi o zwalczaniu pandemii koronawirusa oraz o unijnej polityce klimatycznej i migracyjnej. Poruszony został też temat polityki wschodniej obejmującej relacje z Białorusią i Rosją oraz rozwój partnerstwa wschodniego.

Gościem specjalnym szczytu w Krakowie był przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Spotkanie zakończyło się uroczystym przekazaniem Polsce przez Węgry zbroi Zygmunta II Augusta.

BIAŁY DOM WSPIERA INICJATYWĘ TRÓJMORZA i POTĘPIA NORD STREAM 2

"Ważne i bardzo oczekiwane wsparcie dla Inicjatywy Trójmorza" - napisał minister Krzysztof Szczerski z Kancelarii Prezydenta o wypowiedzi Sekretarza Stanu USA Antony'ego J. Blinkena.

Amerykański Departament Stanu opublikował film z wystąpieniem szefa amerykańskiej dyplomacji. Odnosząc się do niego, pełnomocnik ds. utworzenia Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztof Szczerski napisał, że jest to "kolejny istotny głos z Waszyngtonu potwierdzający zaangażowanie nowej administracji na rzecz naszego kluczowego projektu regionalnego".

W nagraniu wideo Antony J. Blinken podkreśla, że Stany Zjednoczone od samego początku stanowczo popierają inicjatywę Trójmorza, ponieważ odnosi się ona do wielu wspólnych priorytetów: "Podobnie jak Wy chcemy zwiększenia regionalnego rozwoju gospodarczego. Wasza praca budowania lepszej infrastruktury w sektorach energetycznym, transportowym i cyfrowym mają kluczowe znaczenie dla tego celu i wzmocni integrację UE. Wasze wysiłki na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego mają zasadnicze znaczenie dla stabilności i dobrobytu regionu i całej Europy.

Pomagacie w zabezpieczaniu sieci cyfrowych, które będą wspierać kwitnącą gospodarkę XXI wieku. Lepsza infrastruktura pomoże osiągnąć nasze wspólne cele związane z kryzysem klimatycznym, a te projekty infrastrukturalne dadzą ludziom pracę, co jest szczególnie ważne teraz, gdy mamy do czynienia z kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią COVID-19".

Antony J. Blinken ocenił, że inicjatywa Trójmorza bardzo się rozwinęła w ciągu ostatniego roku. Podkreślił, że dla niego, a także dla prezydenta Joe Bidena współpraca z partnerami USA ma duże znaczenie: "Prezydent Biden i ja głęboko wierzymy w ścisłą współpracę z naszymi sojusznikami i partnerami, ponieważ wiemy, że we współpracy jest siła i moc. O to właśnie chodzi w inicjatywie Trójmorza. Pochwalamy wasze starania. Chętnie współpracujemy z wami na rzecz wzmocnienia całej Europy, aby była wolna, dostatnia i pokojowa".

Antony J. Blinken dodał, że uruchamiając więcej projektów, Trójmorze może skuteczniej pokazać wartość tej inicjatywy swoim członkom i światu.

Administracja Białego Domu podtrzymała również sprzeciw wobec gazociągu Nord Stream 2. Podczas briefingu rzeczniczka prezydenta Joe Bidena oceniła projekt jako niekorzystny dla Europy i zapewniła, że amerykańskie władze monitorują sytuację.

NATO BĘDZIE SIĘ REFORMOWAĆ

Projekt zmian w Sojuszu przedstawił sekretarz generalny organizacji podczas wideokonferencji z ministrami obrony z krajów członkowskich. Przez najbliższą dekadę do 2030 roku NATO chce wprowadzać szerokie reformy, by w ten sposób lepiej dostosować się do zmieniającego się świata.

Przedstawiony przez sekretarza generalnego Sojuszu plan zakłada przede wszystkim zwiększenie składek członkowskich na najważniejsze zadania NATO. Chodzi tu o wojska stacjonujące na wschodniej flance w Europie, w tym w Polsce, a także o ćwiczenia na lądzie, morzu i w powietrzu, w tym o misję Air Policing czyli patrolowanie nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią. 

Szef NATO Jens Stoltenberg uważa, że najważniejsze koszty w Sojuszu powinny być solidarnie ponoszone przez wszystkich jego członków: “Wszystkie te zadania są realizowane przez poszczególne państwa członkowskie i to te państwa za to płacą. Moja propozycja jest taka, żeby płacić za to ze wspólnego budżetu NATO. To bowiem pokaże mocniejsze zaangażowanie wszystkich we wspólną obronę, w artykuł piąty oraz w odstraszanie i obronę.”

Szef Sojuszu proponuje też, aby NATO było nie tylko siłą wojskową, ale także znaczącą siłą dyplomatyczną na świecie: “Chodzi o to, by NATO stało się w większym stopniu platformą konsultacji i koordynacji w wielu nowych sprawach i w wielu formatach. Musimy zwiększyć naszą współpracę polityczną z podobnie myślącymi demokracjami. W ten sposób będziemy bronić modelu demokracji, który jest obecnie podważany przez Rosję i Chiny.”

Projekt reform ma teraz trafić do przywódców krajów członkowskich. Politycy mają omówić pomysły podczas tegorocznego szczytu NATO.

O tym, że w Sojuszu trzeba rozpocząć reformy zdecydowano na szczycie w Londynie pod koniec 2019 roku. Główne założenia zmian opracował zespół ekspertów, wśród których była polska eurodeputowana Anna Fotyga. Projekt był też przez szefa NATO poddany dyskusji w różnych środowiskach społecznych.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan