X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 16.07.2021 r.

16.07.2021 18:50
W tym wydaniu: wizyta Angeli Merkel w Waszyngtonie i powódź w Niemczech, polskie priorytety w czasie przewodnictwa w OBWE oraz represje na Białorusi.
Audio
Powódź po nawałnicach, które przeszły nad Niemcami
Powódź po nawałnicach, które przeszły nad NiemcamiPAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

SPOTKANIE AMERYKAŃSKIEGO PREZYDENTA Z NIEMIECKĄ KANCLERZ

Prezydent Joe Biden przekazał kanclerz Angeli Merkel swoje krytyczne uwagi dotyczące gazociągu Nord Stream 2. Mówił o tym podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową niemieckiego rządu po spotkaniu w Białym Domu:"Choć powtórzyłem swoje obawy związane z Nord Stream 2, kanclerz Angela Merkel i ja jesteśmy całkowicie zgodni co do tego, że nie można pozwolić Rosji na stosowanie energetyki jako metody do zniewalania państw sąsiednich i zagrażania im."

Kanclerz Angela Merkel powiedziała z kolei, że Niemcy i Stany Zjednoczone mają różne spojrzenie na Nord Stream 2. Jednak jak podkreśliła, dla władz jej kraju ważne jest, że Ukraina ma pozostać krajem tranzytowym dla przesyłu gazu ziemnego z Rosji do Europy Zachodniej:"I zamierzamy działać, jeżeli Rosja nie będzie respektowała praw Ukrainy jako kraju tranzytowego. Dla mnie Nord Stream 2 jest projektem dodatkowym, a nie projektem, który ma zastąpić tranzyt gazu przez Ukrainę. Inne podejście wywołałoby duże napięcia."

Podczas spotkania Joe Biden przekazał Angeli Merkel kondolencje w związku z tragicznymi skutkami powodzi w zachodnich Niemczech. Zginęło ponad 100 osób: "Pragnę przekazać pani i całemu narodowi niemieckiemu moje najszczersze kondolencje oraz kondolencje narodu amerykańskiego z powodu tragicznych ofiar śmiertelnych i zniszczeń spowodowanych powodzią w Niemczech i krajach sąsiednich. To tragedia. Jesteśmy sercem z tymi, którzy stracili najbliższych."

W powodzi najbardziej ucierpiały miejscowości w Nadrenii Północnej Westfalii i Nadrenii-Palatynacie. Akcja ratunkowa trwa też Belgii, Niderlandach i Szwajcarii.

POLSKA PRZYGOTOWUJE SIĘ DO KIEROWANIA OBWE

Polska chce zwrócić uwagę krajów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na sytuację cywilów dotkniętych konfliktami. Jak zapowiedział w Wiedniu szef MSZ Zbigniew Rau, w przyszłym roku Polska - jako kierująca pracami OBWE - będzie wspierać cywilów poszkodowanych w wyniku zamrożonych i długotrwałych konfliktów. Minister spraw zagranicznych przedstawił priorytety polskiego przewodnictwa w OBWE, które rozpocznie się 1 stycznia 2022 roku.

Szef MSZ Zbigniew Rau wskazał konflikt na Ukrainie jako jedno z najbardziej ekstremalnych wyzwań dla europejskiego bezpieczeństwa: "Ten konflikt doprowadził już do śmierci ponad 13 tysięcy osób. Polska będzie w pełni wspierać wszelkie wysiłki dyplomatyczne nakierowane na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie i wokół niej zgodnie z porozumieniami mińskimi i w pełnym poszanowaniu jej suwerenności, integralności i jedności terytorialnej w ramach międzynarodowo uznanych granic."

Minister Rau mówił też o wyzwaniach odnoszących się do bezpieczeństwa niemilitarnego. Jednym z nich jest cyberbezpieczeństwo. Szef polskiej dyplomacji dodał również, że Polska skupi się na transformacji i modernizacji gospodarek. Według ministra Raua, OBWE, w którym uczestniczy 57 państw, to dobre miejsce, by współpracować na rzecz transformacji w kierunku zielonej gospodarki.

Polska obejmie roczne przewodnictwo w OBWE na mocy decyzji Rady Ministerialnej z 2019 roku i będzie sprawować tę funkcję po raz drugi w historii. Wcześniej Polska kierowała pracami Organizacji w 1998 roku.

ODPOWIEDŹ MIŃSKA NA UNIJNE SANKCJE

Na Białorusi trwa ofensywa reżimu na niezależnych dziennikarzy i działaczy organizacji broniących praw człowieka. Od kilku dni odbywają się Rewizje w siedzibach i mieszkaniach członków co najmniej 19. organizacji społecznych i opozycyjnych takich jak Białoruski Komitet Helsiński, Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Stowarzyszenie Pisarzy, ruch Za Wolność i Zjednoczona Partia Obywatelska.

W piątek rano funkcjonariusze białoruskich służb przyszli przed południem do mieszkań pracowników miedzy innymi telewizji "Biełsat" i rozgłośni "Radio Swaboda" .

Tydzień wcześniej zablokowana została strona internetowa najstarzej białoruskojęzycznej gazety "Nasza Niwa" i aresztowano czworo najważniejszych pracowników wydania. Wcześniej aresztowano kilkunastu pracowników największego niezależnego białoruskiego portalu internetowego "TUT.by" i zablokowana została jego strona internetowa. W kioskach od dłuższego czasu nie można kupić głównych niezależnych gazet: Narodnaj Woli, Białgaziety i Swobodnych Nowosti Plus. Jest to odpowiedź reżimu w Mińsku na unijne sankcje.

Białoruscy komentatorzy zastanawiają się czy Rosja nadaje impuls działaniom białoruskich służb. Pierwsza fala rewizji i zatrzymań w ubiegłym tygodniu miała miejsce po wizycie w Mińsku sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaja Patruszewa. Ostatnia odbyła się po rozmowach Aleksandra Łukaszenki i Władimira Putina w Petersburgu. Media niezależne przypominają, że w kwietniu szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej ostrzegał, że jeśli sankcje Zachodu wobec Białorusi zostaną wzmocnione to społeczeństwo obywatelskie w jego kraju przestanie istnieć.

Tymczasem szef unijnej dyplomacji Josep Borrell grozi kolejnymi sankcjami: "Podjęliśmy do tej pory kilka decyzji o sankcjach i jesteśmy gotowi nałożyć kolejne za takie zachowanie. Wykorzystywanie migrantów jako broni i przerzucanie ich przez granice jest niedopuszczalne. A to właśnie teraz dzieje się na granicy z Litwą i Polską."

Litewskie władze alarmują, że to element wojny hybrydowej, którą Białoruś wypowiedziała władzom w Wilnie, a także całej Unii Europejskiej. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przyznał, że Polska też ma problemy z nielegalnymi imigrantami przerzucanymi przez białoruskie władze, ale na dużo mniejszą skalę.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.