Polskie Radio
Section05
OBWE

"Wykorzystamy wszelkie narzędzia, by postawić odpowiedzialnych przed sądem". OBWE po ataku na Kramatorsk

- USA dołożą wszelkich starań, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności za wszystkie jej zbrodnie wojenne na Ukrainie - powiedział w poniedziałek w Wiedniu Stały Przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter podczas specjalnego posiedzenia Rady Stałej tej organizacji, poświęconego atakowi rakietowemu Rosji na dworzec w Kramatorsku.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina Rosja wojna 2022 ŚWIAT wojna na Ukrainie serwis wschodni USA OBWE

"Musimy wspierać nadzieję na lepszą przyszłość". Szef MSZ o planie Marshalla dla Ukrainy

- Niezbędne jest zaproponowanie perspektywy odbudowania powojennej Ukrainy oraz przygotowanie swoistego planu Marshalla dla tego kraju po zakończeniu konfliktu - powiedział minister spraw zagranicznych, przewodniczący obecnie OBWE Zbigniew Rau. Podkreślił, że "musimy wspierać nadzieję na lepszą przyszłość".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA OBWE Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau wojna na Ukrainie wojna 2022 zbrodnie wojenne serwis wschodni konflikty międzynarodowe polityka

"Rosja uczyniła z Karty Narodów Zjednoczonych okrutny żart". Zbigniew Rau na forum ONZ

- Kreml zaczął brać za cel ludność i infrastrukturę cywilną, by złamać ducha Ukraińców, co stanowi akt państwowego terroryzmu - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau podczas briefingu przewodniczącego OBWE dla Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jak podkreślił, "Rosja uczyniła z Karty Narodów Zjednoczonych okrutny żart". Zaznaczył też, że rosyjska inwazja zagraża istnieniu OBWE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Rosja Ukraina Ameryka Nowy Jork ONZ OBWE Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Ukraina: Separatyści łamią rozejm, a Władimir Putin wysuwa żądania [POSŁUCHAJ]

Eskaluje napięcie na granicy z Ukrainą. We wtorek Władimir Putin przekazał listę kroków, które mogłyby pomóc "w normalizacji stosunków" z Ukrainą. Wśród nich wskazał m.in. uznanie Półwyspu Krymskiego za terytorium Rosji, zrezygnowanie z planów wstąpienia do NATO, a także zdemilitaryzowanie całej Ukrainy. Pierwsze kraje zapowiedziały już nałożenie sankcji na Rosję. Poinformował o tym. m.in. Biały Dom. O aktualnej sytuacji na Ukrainie informujemy na bieżąco w Programie 3 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rosja Ukraina Donbas Władimir Putin Wołodymyr Zełenski OBWE Trójka Ukraina

"W obecnym kryzysie tworzymy jeden zespół". Spotkanie doradców prezydentów Polski i USA

Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Jakub Kumoch spotkał się z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jakiem Sullivanem. Jak przekazał Biały Dom, tematem rozmowy były ruchy sił rosyjskich wokół Ukrainy oraz wzmacnianie wschodniej flanki NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT serwis wschodni Ukraina Rosja Jakub Kumoch OBWE Ameryka USA prezydent

Wiceszef MSZ o wizycie Zbigniewa Raua w Moskwie. "Padły konkretne propozycje"

- Nie jesteśmy naiwni, nie mamy specjalnych złudzeń, ale trzeba składać też pozytywne propozycje - tak Polska widzi rolę swojego przewodniczenia w OBWE - oświadczył Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister spraw zagranicznych powiedział, że szef MSZ Zbigniew Rau, który pojechał do Rosji jako przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, przedstawił stronie rosyjskiej "konkretne propozycje".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja OBWE serwis wschodni Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych wojna na Ukrainie Zbigniew Rau

"Mam nadzieję, że przeprowadzono twardą rozmowę". Piotr Kaleta o spotkaniu Ławrow-Rau

- Ważne, że do takiego spotkania doszło. Widzieliśmy pewne gesty, które - po tak długim czasie, gdy nasze stosunki były bardzo ochłodzone - są potrzebne i ważne, ale też nie możemy na gestach poprzestać - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta, pytany o spotkanie szefów MSZ Polski i Rosji: Zbigniewa Raua i Siergieja Ławrowa. 
Zobacz więcej na temat:  PiS Adrian Klarenbach polityka POLSKA Rosja Ukraina serwis wschodni OBWE wojna na Ukrainie