Polskie Radio
Section05
OBWE

Macedonia Północna: Rada Ministerialna OBWE bez udziału wielu ważnych polityków. Powód: obecność Siergieja Ławrowa

Po odmowie udziału w spotkaniu Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Macedonii Północnej przez Polskę, Ukrainę i kraje nadbałtyckie - kolejni dyplomaci wyjeżdżają ze Skopje. Powodem jest udział w nim rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa macedonia Macedonia Północna skopje Antony Blinken Siergiej Ławrow

Minister Szynkowski vel Sęk: Polska nie weźmie udziału w szczycie OBWE, na którym pojawi się delegacja Rosji

Minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powtórzył w Wilnie, że Polska bojkotuje szczyt Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Nowy szef resortu dyplomacji jest w stolicy Litwy w ramach podróży konsultacyjnych dotyczących zmian traktatów UE. Polityk powiedział dziennikarzom, że nie weźmie udziału w spotkaniu ze względu na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, który planuje przyłączyć się do rozmów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ szymon szynkowski vel sęk Rosja polityka

Rosja zapowiada serię spotkań Ławrowa na szczycie OBWE. Żaden kraj nie potwierdził

Po wczorajszej informacji, że minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow będzie mógł przylecieć na spotkanie OBWE w Macedonii Północnej, napływają nowe doniesienia. Według rosyjskiej dyplomacji minister odbędzie "szereg spotkań z europejskimi przywódcami", ale nie odbędzie się spotkanie twarzą w twarz z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Siergiej Ławrow skopje

Rosja i Białoruś zawetowały kandydaturę Estonii dotyczącą przewodnictwa w OBWE w 2024 roku

Rosja i Białoruś zawetowały kandydaturę Estonii w sprawie przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w 2024 roku. Zamiast szukać rozwiązań, które zadowoliłyby Moskwę, musimy pod każdym względem izolować Rosję na arenie międzynarodowej - zadeklarował szef estońskiej dyplomacji Margus Tsahkna.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś wojna na Ukrainie terroryzm

"Haniebna i godna pożałowania". Rzymkowski o rezolucji PE ws. wyborów w Polsce

-  Chcemy, żeby proces wyborczy był uczciwy. Wybory to święto demokracji, niech wszyscy uczestnicy tego wyścigu wystawią swoich przedstawicieli do komisji wyborczych. Niech te wybory przebiegną w ten sposób, aby ich wynik nie budził wątpliwości - mówił w Polskim Radiu 24 wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Parlament Europejski wybory w Polsce

PR24 Prof. Legutko: nie ma co liczyć na to, że OBWE jest bezstronnym ciałem

- W każdej sytuacji będą się nas czepiać. Zwłaszcza gdy wybory wygra PiS. Wtedy zacznie się ostre strzelanie, zaczną padać wszystkie ostre zarzuty. Nie mam co do tego złudzeń, że wojna dalej będzie trwała - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość Parlament Europejski Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej wybory w Polsce

Obserwacja wyborów przez OBWE. Fogiel: wzywam, aby nie upolityczniać tego procesu

- OBWE prowadzi misje obserwacji wyborów w bardzo wielu krajach i nie ma w tym nic nadzwyczajnego; problem pojawia się kiedy próbuje się upolityczniać instytucję obserwacji wyborczych i traktować jako sugestię potencjalnych nieprawidłowości, a tak niestety zachowuje się część europosłów - mówił PAP szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Radosław Fogiel wybory polityka PiS