Polskie Radio
Section05
OBWE

Ukraina bojkotuje sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE. "Delegaci z Rosji nie powinni otrzymać wiz"

Ukraina zdecydowała się na bojkot Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Jak wyjaśnił deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy Mykyta Poturajew, ukraińska delegacja nie godzi się na obecność rosyjskich deputowanych w obradach ZP OBWE.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT OBWE dyplomacja Austria Wiedeń Rosja Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej

"Degradacja OBWE do roli przekaźnika rosyjskiej propagandy". 21 krajów z mocnym apelem do Austrii

21 krajów zaapelowało do władz Austrii, by nie wpuszczać na wiedeńskie spotkanie Zgromadzenia Parlamentarnego przedstawicieli Rosji. Ma się ono odbyć w dniach 23-24 lutego. - Rząd Austrii powinien przestać tańczyć z Putinem - powiedział senator Grzegorz Bierecki, szef grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE. Informacje podał portal wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Bierecki OBWE Rosja Europa Austria ŚWIAT

Polskie przewodnictwo w OBWE. "Przypadło na czas najpoważniejszego kryzysu"

- Wydarzenia zeszłego roku, a więc agresja Rosji na Ukrainę stanowiły największe obciążenie i największe wyzwanie dla funkcjonowania OBWE od początku jej istnienia - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau, przedstawiając informację na temat podsumowania polskiego przewodnictwa w OBWE.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 wojna 2023 ŚWIAT OBWE Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau

PR24 Polskie przewodnictwo w OBWE. Rzecznik MSZ: zmobilizowaliśmy międzynarodową opinię publiczną po stronie Ukrainy

- W Europie kiełkuje idea osądzenia rosyjskich zbrodni na Ukrainie. Wspominają o tym różni politycy, nawet prezydent Francji Emmanuel Macron. Nie brakuje też opinii, że Rosja powinna odpowiedzieć materialnie za wojnę na Ukrainie, żeby przeprowadzić to z zamrożonych rosyjskich środków. Trzeba to jednak ciągle przypominać, kto jest odpowiedzialny za wojnę - mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosja POLSKA OBWE Ukraina wojna na Ukrainie