Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 03.09.2021 r.

03.09.2021 18:52
W tym wydaniu: stan wyjątkowy na granicy z Białorusią, rozmowy szefów dyplomacji państw UE o relacjach z Afganistanem i początek nowego roku szkolnego w cieniu pandemii
Audio
Żołnierze na granicy polsko-białoruskiej
Żołnierze na granicy polsko-białoruskiejPAP/Artur Reszko

STAN WYJĄTKOWY NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ

Od północy z czwartku na piątek, na pasie o szerokości trzech kilometrów przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na tym terenie znalazło się 183 miejscowości - 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w tym regionie wydał prezydent Andrzej Duda.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakresu stanu wyjątkowego w częściach województw przy granicy z Białorusią. Jak powiedział rzecznik prasowy prezydenta Błażej Spychalski, stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powiedział, że wprowadzenie stanu wyjątkowego w miejscowościach przygranicznych z Białorusią to działanie adekwatne do sytuacji.

Szef MSWiA mówił, że podejmowane działania są przemyślane i skutecznie doprowadzą do ustabilizowania sytuacji na granicy z Białorusią. Przypomniał też, że w najbliższych dniach przy naszej granicy będą odbywały się rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe "Zapad 2021". Mariusz Kamiński wyjaśniał, że celem wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią jest swoboda działania naszego wojska, policji i Straży Granicznej w "bardzo trudnych warunkach i napiętej atmosferze międzynarodowej".

Główne restrykcje dotyczą zakazu przebywania na obszarze przygranicznym. Podstawowy wyjątek to osoby stale mieszkające na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Odstępstw jest więcej - mówił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Zakaz przebywania na obszarze stanu wyjątkowego nie obejmie posiadaczy nieruchomości na tym terenie, rolników wykonujących pracę w gospodarstwach rolnych, uczniów i ich opiekunów oraz studentów pobierających naukę.

ROZMOWY UNIJNYCH SZEFÓW DYPLOMACJI W SŁOWENII

Ministrowie spraw zagranicznych UE rozmawiali w Słowenii o sytuacji w Afganistanie i relacje Unii Europejskiej z tym krajem po przejęciu władzy przez talibów.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że po nieformalnych rozmowach szefowie unijnych dyplomacji wstępnie doszli do wniosku, że Unia Europejska potrzebuje przedstawicielstwa dyplomatycznego w Kabulu. Szef polskiego MSZ dodał, że pożądana jest bardziej "współpraca operacyjna na miejscu", a najprawdopodobniej na "daleką przyszłość" odsuwane jest uznanie rządu talibów przez Unię.

Minister Zbigniew Rau podkreślił, że stanowisko Polski w tej sprawie jest "dość zbliżone do tego konsensusu, który powoli się pojawia". Minister dodał, że szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell nazwał te oczekiwania w obecnej sytuacji "myśleniem życzeniowym".

W konsensusie wypracowywanym przez ministrów pojawia się też kwestia fali migracyjnej. Szefowie dyplomacji omawiali też kwestię granicy zewnętrznej Unii z Białorusią, relacje z Chinami oraz z Indiami.

UCZNIOWIE WRACAJĄ DO NAUCZANIA W SZKOŁACH

Ponad 4,5 miliona uczniów rozpoczyna nowy rok szkolny. To już drugi rok w reżimie sanitarnym. Uczniowie w budynkach szkoły muszą pamiętać o noszeniu maseczek. Na korytarzach są też pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk. Po wakacjach uczniowie wracają do nauki stacjonarnej w szkołach, gdzie będą obowiązywały zasady sprzed pandemii.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w tym roku powrót uczniów do szkół po okresie nauki zdalnej budzi szczególną radość. W szkole podstawowej w Branicy Radzyńskiej szef rządu wziął udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. W przemówieniu Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że ta radość będzie mogła trwać jak najdłużej.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że nowy rok szkolny rozpoczyna się w atmosferze optymizmu. Minister podkreślił, że optymizm wynika z powrotu do tradycyjnego modelu nauczania.

Wcześniej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił na antenie Polskiego Radia, że nie ma obawy przed powrotem nauki zdalnej, bo badania pokazują, iż dzieci nie są źródłem rozprzestrzeniania koronawirusa - odpowiadają za około 4 procent zakażeń.

Dla ponad 380 tysięcy maluchów 1 września to pierwszy dzień nauki w ich życiu.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.