X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 03.09.2021 r.

03.09.2021 18:52
W tym wydaniu: stan wyjątkowy na granicy z Białorusią, rozmowy szefów dyplomacji państw UE o relacjach z Afganistanem i początek nowego roku szkolnego w cieniu pandemii
Audio
Żołnierze na granicy polsko-białoruskiej
Żołnierze na granicy polsko-białoruskiejPAP/Artur Reszko

STAN WYJĄTKOWY NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ

Od północy z czwartku na piątek, na pasie o szerokości trzech kilometrów przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Na tym terenie znalazło się 183 miejscowości - 115 w województwie podlaskim i 68 w województwie lubelskim. Rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w tym regionie wydał prezydent Andrzej Duda.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakresu stanu wyjątkowego w częściach województw przy granicy z Białorusią. Jak powiedział rzecznik prasowy prezydenta Błażej Spychalski, stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński powiedział, że wprowadzenie stanu wyjątkowego w miejscowościach przygranicznych z Białorusią to działanie adekwatne do sytuacji.

Szef MSWiA mówił, że podejmowane działania są przemyślane i skutecznie doprowadzą do ustabilizowania sytuacji na granicy z Białorusią. Przypomniał też, że w najbliższych dniach przy naszej granicy będą odbywały się rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe "Zapad 2021". Mariusz Kamiński wyjaśniał, że celem wprowadzenia stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią jest swoboda działania naszego wojska, policji i Straży Granicznej w "bardzo trudnych warunkach i napiętej atmosferze międzynarodowej".

Główne restrykcje dotyczą zakazu przebywania na obszarze przygranicznym. Podstawowy wyjątek to osoby stale mieszkające na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Odstępstw jest więcej - mówił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Zakaz przebywania na obszarze stanu wyjątkowego nie obejmie posiadaczy nieruchomości na tym terenie, rolników wykonujących pracę w gospodarstwach rolnych, uczniów i ich opiekunów oraz studentów pobierających naukę.

ROZMOWY UNIJNYCH SZEFÓW DYPLOMACJI W SŁOWENII

Ministrowie spraw zagranicznych UE rozmawiali w Słowenii o sytuacji w Afganistanie i relacje Unii Europejskiej z tym krajem po przejęciu władzy przez talibów.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że po nieformalnych rozmowach szefowie unijnych dyplomacji wstępnie doszli do wniosku, że Unia Europejska potrzebuje przedstawicielstwa dyplomatycznego w Kabulu. Szef polskiego MSZ dodał, że pożądana jest bardziej "współpraca operacyjna na miejscu", a najprawdopodobniej na "daleką przyszłość" odsuwane jest uznanie rządu talibów przez Unię.

Minister Zbigniew Rau podkreślił, że stanowisko Polski w tej sprawie jest "dość zbliżone do tego konsensusu, który powoli się pojawia". Minister dodał, że szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell nazwał te oczekiwania w obecnej sytuacji "myśleniem życzeniowym".

W konsensusie wypracowywanym przez ministrów pojawia się też kwestia fali migracyjnej. Szefowie dyplomacji omawiali też kwestię granicy zewnętrznej Unii z Białorusią, relacje z Chinami oraz z Indiami.

UCZNIOWIE WRACAJĄ DO NAUCZANIA W SZKOŁACH

Ponad 4,5 miliona uczniów rozpoczyna nowy rok szkolny. To już drugi rok w reżimie sanitarnym. Uczniowie w budynkach szkoły muszą pamiętać o noszeniu maseczek. Na korytarzach są też pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk. Po wakacjach uczniowie wracają do nauki stacjonarnej w szkołach, gdzie będą obowiązywały zasady sprzed pandemii.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w tym roku powrót uczniów do szkół po okresie nauki zdalnej budzi szczególną radość. W szkole podstawowej w Branicy Radzyńskiej szef rządu wziął udział w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. W przemówieniu Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że ta radość będzie mogła trwać jak najdłużej.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że nowy rok szkolny rozpoczyna się w atmosferze optymizmu. Minister podkreślił, że optymizm wynika z powrotu do tradycyjnego modelu nauczania.

Wcześniej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił na antenie Polskiego Radia, że nie ma obawy przed powrotem nauki zdalnej, bo badania pokazują, iż dzieci nie są źródłem rozprzestrzeniania koronawirusa - odpowiadają za około 4 procent zakażeń.

Dla ponad 380 tysięcy maluchów 1 września to pierwszy dzień nauki w ich życiu.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.