X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 15.10.2021 r.

15.10.2021 16:47
W tym wydaniu: współpraca krajów grupy V4 z Egiptem, decyzja Sejmu dotycząca zapory na granicy polsko-białoruskiej oraz międzynarodowe spotkanie poświęcone pamięci o Holokauście.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Shutterstock/Fotophoto

GRUPA WYSZEHRADZKA I EGIPT O MIGRACJI

Kraje Grupy Wyszehradzkiej chwalą Egipt za wysiłki na rzecz powstrzymywania nielegalnej migracji. We wtorek Budapeszcie odbyło się spotkanie premierów Polski, Słowacji i Węgier z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisim. W rozmowach nie wziął udziału szef czeskiego rządu Andrej Babisz, którego ugrupowanie przegrało w weekend wybory parlamentarne. Premier Węgier Viktor Orban podkreślił, że w ostatnich latach z Egiptu nie wypłynął do Europy żaden statek z nielegalnymi migrantami: "Interes egzystencjalny Unii jest interesem egzystencjalnym Egiptu. Jeśli Unia i Egipt nie będą kontynuować tej współpracy, która zapobiegła migracji od strony Egiptu, to wszyscy znajdziemy się w dużym kłopocie".

Premier Morawiecki mówił, że Egipt to ważny partner dla unii europejskiej, a premier Słowacji Eduard Heger zaznaczył, że Unia Europejska może współpracować z Egiptem w wielu obszarach. Ten kraj wymaga między innymi wsparcia w walce z pandemią: "Widzimy, że szczepionki nie są równo dostępne w różnych częściach świata. To jest kluczowe, by współdziałać w tym obszarze, bo to temat, który dotyka wszystkich naszych obywateli. Słowacja popiera dalszy rozwój kompleksowego dialogu między Egiptem a Unią".

Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi dziękował krajom europejskim za przekazanie do Egiptu 250 tysięcy szczepionek przeciwko COVID-19. Egipski przywódca mówił, że Unia Europejska powinna działać na rzecz lepszej przyszłości dla krajów będących źródłami migracji.

Szczyt wyszehradzko-egipski w Budapeszcie był drugim tego typu spotkaniem w ostatnich latach. Premierzy Grupy Wyszehradzkiej i prezydent Egiptu spotkali się poprzednio w stolicy Węgier w 2017 roku. Obecnie pracami V4 do końca czerwca przyszłego roku kierują Węgry.

STANIE MUR NA GRANICY Z BIAŁORUSIĄ

W czwartek Sejm uchwalił specustawę w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Dokument przewiduje, że będzie to solidna i wysoka zapora wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Ustawę poparło 274 posłów, przeciw było 174, a jeden wstrzymał się od głosu.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Zieliński mówi, że zapora skutecznie zabezpieczy granicę z Białorusią przed próbami jej nielegalnego przekraczania. 

Projekt poparło również Polskie Stronnictwo Ludowe. Poseł ludowców Krzysztof Paszyk skrytykował jednak koszt realizacji inwestycji.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska powiedziała, że jej ugrupowanie opowiada się za koniecznością ochrony polskich granic, jednak - jak podkreśliła - w przypadku kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią należałoby skorzystać z pomocy Frontexu.

Na granicy polsko-białoruskiej powstanie bariera, którą będą stanowić urządzenia budowlane wraz z instalacjami i infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną oraz telekomunikacyjną. Ze względów bezpieczeństwa szczegóły techniczne inwestycji są niejawne. Ustawa ma przyspieszyć proces administracyjny związany z budową. Jej całkowity koszt oszacowano na 1 miliard 615 milionów złotych.

"PAMIĘTAJ-REAGUJ"- pod tym hasłem w szwedzkim Malmö odbyło się Międzynarodowe Forum Pamięci o Holokauście i Zwalczaniu Antysemityzmu

Otworzył je gospodarz konferencji - premier Szwecji Stefan Löfven. Wskazywał jak ważna jest pamięć o historii zagłady: "Naszym obowiązkiem jest słuchanie historii ocalałych z Holokaustu oraz przekazywanie ich po ich śmierci, naszym obowiązkiem jest też robienie wszystkiego co możliwe, by przeciwdziałać siłom, które zagrażają ludzkiej godności. Musimy pamiętać i reagować."

Premier Szwecji przypomniał, że po wojnie wielu byłych więźniów obozów koncentracyjnych przybyło do jego kraju, dzięki operacji szwedzkiego Czerwonego Krzyża. Ewakuowano około 15 tysięcy osób, 7 tysięcy z nich stanowili Polacy.

Nasz kraj podczas forum reprezentował wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, który powiedział, że Polska podtrzymuje swój stały sprzeciw wobec wszelkich form rasizmu i antysemityzmu. Zaznaczył też, że edukacja i podnoszenie świadomości na temat Holokaustu to kolejny priorytet Polski. Mówił, że szkoły otrzymają dodatkowe fundusze na organizację wycieczek do muzeów, miejsc pamięci i instytucji kultury - na tej liście są też miejsca pamięci o Holokauście i muzea poświęcone kulturze żydowskiej: "Polska - kraj, który doświadczył zarówno tysiącletniej historii pokojowego współistnienia Polaków i Żydów, jak i bolesnego Holokaustu dokonanego przez Niemców na naszym terytorium - ma obowiązek podtrzymywać pamięć, chronić i dbać o to dziedzictwo. Dlatego z roku na rok przybywa instytucji, organizacji i ich wartościowych projektów poświęconych pamięci, życiu i kulturze Żydów w Polsce."

Wicepremier Piotr Gliński mówił o tym, że dzięki tym staraniom stale zmniejsza się liczba incydentów antysemickich w Polsce.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Katarzyna Semaan.