Redakcja Polska

Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 25.08.2023 r.

29.08.2023 12:33
W tym wydaniu: śmigłowce AH-64E Apache dla Polski, myśliwce F-16 dla Ukrainy oraz prawdopodobna śmierć szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna.
Audio
Były wiceszef Pentagonu: zakupem Apachy Polska potwierdza, że może mieć jedną z najsilniejszych armii NATO
Były wiceszef Pentagonu: zakupem Apachy Polska potwierdza, że może mieć jedną z najsilniejszych armii NATOVanderWolf Images / Shutterstock

USA zatwierdza sprzedaż Polsce śmigłowców Apache

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache.

Szef MON powiedział, że maszyny zostaną zakupione razem z uzbrojeniem. W tej chwili negocjowana jest cena zakupu. Minister obrony podkreślił, że śmigłowce wzmocnią nasze zdolności obronne. Mariusz Błaszczak zaznaczył, że zakup amerykańskich śmigłowców to jedna z kilku inwestycji w sprzęt tego typu.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że zgoda amerykańskiego Departamentu Stanu na sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych Apache to potwierdzenie świetnych relacji między Polska i USA. Dodał, że decyzja pozwoli podnieść poziom bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO.

Andrzej Duda podkreślał, że śmigłowce Apache to nie jest prezent od Stanów Zjednoczonych - Polska zapłaci za amerykański sprzęt wojskowy. Niemniej jednak, według Andrzeja Dudy decyzja Departamentu Stanu pokazuje, że Polska sprawdziła się jako wiarygodny sojusznik i partner.

Śmigłowce Apache zostaną zakupione przez polski rząd razem z uzbrojeniem. Obecnie negocjowana jest cena zakupu. Pierwsze maszyny, które trafią do Polski, będą pochodzić z zasobów armii USA.

Kolejne kraje zapowiadają przekazanie Ukrainie myśliwców F-16

Od kilku miesięcy mówiło się o potrzebie dostarczenia przez zachód myśliwców Ukrainie. W minionych dniach samoloty F-16 obiecało kilka krajów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w minioną niedzielę, że Holandia przekaże Ukrainie 42 maszyny F-16. Ukraina i Holandia osiągnęły porozumienie w tej sprawie.

F16. Przełomowe porozumienie. Dziś są konkrety. Będą na ukraińskim niebie - napisał Wołodymyr Zełenski w serwisie Telegram. Mark Rutte i ja uzgodniliśmy liczbę F-16, które zostaną dostarczone Ukrainie - po przeszkoleniu naszych pilotów i inżynierów. 42 samoloty. A to dopiero początek - dodał Wołodymyr Zełenski, w trakcie wizyty w Holandii. .

Wcześniej, na wspólnej konferencji prasowej z premierem Holandii Markiem Rutte, Wołodymyr Zełenski sygnalizował, że jego rozmowy dotyczyły właśnie F-16. Wołodymyr Zełenski podkreślał, że nowoczesne uzbrojenie, jakie dostaje Ukraina, zmienia obraz wojny.

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził także tego dnia holenderską bazę lotniczą w Eindhoven, gdzie obejrzał myśliwce F-16.

Następnie udał się do Danii, gdzie odwiedził bazę lotniczą Skrydstrup. Premier Danii Mette Frederiksen na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodomyrem Zełenskim poinformował, że jego kraj przekaże Ukrainie 19 myśliwców F-16.

Dwa dni później, w Kijowie, w Dzień Niepodległości Ukrainy przekazanie Ukrainie kolejnych samolotów F-16 ogłosił Premier Norwegii Jonas Gahr Store.

Katastrofa samolotu szefa Grupy Wagnera

W środę obwodzie twerskim na zachodzie Rosji rozbił się samolot, w którym najprawdopodobniej był Jewienij Prigożyn, szef najemniczej Grupy Wagnera, a także grupa dowódców grupy. Na pokładzie zginęło dziesięć osób.

Petersburski portal Fontanka napisał, że zidentyfikować z całą pewnością zwłoki biznesmena-terrorysty pozwoli tylko ekspertyza DNA. Niektórzy komentatorzy niezależni nie wykluczają natomiast, że śmierć Prigożyna to mistyfikacja zorganizowana po to, aby mógł on uniknąć zemsty Kremla.

Zdaniem ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua - wypadek samolotu nie może być przypadkiem. Rzecznik rządu Piotr Müllerstwierdził w TVP Info, że Władimir Putin realizuje swoje wpływy w typowy dla siebie sposób.

Jewgienij Prigożyn, nazywany także kucharzem Władimira Putina, dowodził najemniczą grupą Wagnera, działającą na terenie Afryki, ale także zaangażowaną w wojnę w Ukrainie. Dwa miesiące temu próbował on przeprowadzić pucz, w trakcie którego jego jednostki maszerowały na Moskwę, do kluczowych starć jednak nie doszło, po zawarciu przez przywódcę najemników porozumienia z prezydentem Federacji Rosyjskiej.

Na magazyn Mija Tydzień zaprasza Przemysław Pawełek.