X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Nowe technologie pomagają w nauce języka polskiego

02.09.2019 12:17
Nowoczesne urządzenia mobilne i dostęp do Internetu pozwalają na stały kontakt z językiem, którego się uczymy.
Audio
  • Jak wykorzystać nowe technologie do nauki języka polskiego [posłuchaj]
Smartfon
Smartfontomekwalecki (źr. Pixabay.com)

„Język polski bez granic” - to projekt multimedialny dla Polaków na Wschodzie i Polonii na całym świecie.

Celem projektu jest podnoszenie świadomości językowej​ i promocja języka polskiego poza granicami kraju. Założeniem jest również ugruntowanie poczucia, że poprzez język można wzmacniać swoją narodową tożsamość oraz uświadomienie Polakom mieszkającym poza granicami kraju, że polszczyzna jest wartością samą w sobie, jest wspólnym dobrem, dlatego warto o nią dbać i przekazywać następnym pokoleniom.

W kolejnym odcinku naszego cyklu „Język polski bez granic” rozmawiamy o tym, jak do nauki języka polskiego wykorzystać nowoczesne technologie, zastanawiamy się też, czy da się zastąpić nauczycieli interaktywnymi pomocami dydaktycznymi.

Od dekad nauka języków nierozerwalnie kojarzona jest z pomocą nauczyciela. To on tłumaczy gramatyczne zawiłości, stopniowo wprowadza nowe słownictwo, czy tłumaczy konteksty kulturowe. Nauka języków odbywała się zwykle z wykorzystaniem podręczników czy zeszytów ćwiczeń, a samodzielną naukę umożliwiały taśmy magnetofonowe z zarejestrowanym materiałem audio. Nawet takie pomoce nie były jednak w stanie zastąpić nigdy pomocy nauczyciela, który pomaga skorygować błędy, czy zwróci uwagę na wymowę poszczególnych słów.

Nowoczesne technologie zdają się wprowadzać naukę języka na nowy poziomi. Dzięki nim uczniowie mogą korzystać z interaktywnych aplikacji czy uczęszczać na wirtualne lekcje. Internet staje się dziś nieocenioną pomocą - osoby z całego świata chcące mieć kontakt z językiem polskim za pomocą paru kliknięć mogą odwiedzić polskojęzyczne portale czy kanały video, albo wziąć udział w dyskusji na którymś z serwisów społecznościowych czy for.

Nowe technologie to także dodatkowe pomoce dla samych wykładowców, którzy mogą do nauczania języka polskiego wprowadzić prezentacje lub szybkie quizy czy testy.


Dziś próbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak duży wkład w naukę języka polskiego może dać wykorzystanie nowoczesnych technologii i czy rola nauczyciela w procesie nauki pozostaje tam samo ważna, jak niegdyś.

O nowoczesnych pomocach dydaktycznych opowie dr Piotr Kajak, wicedyrektor Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej „Polonicum” Uniwersytetu Warszawskiego, autor wielu publikacji poświęconych glottodydaktyce.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Audycję zrealizowała i oprawiła muzyką Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Przemysław Pawełek.

Zobacz więcej na temat: technologia Senat