X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Lwów - miasto z długą historią świetności. Miasto bliskie sercu każdego Polaka

29.11.2020 20:04
Lwów zawsze odgrywał istotną rolę na politycznej, handlowej, kulturalnej i oświatowej mapie Galicji i Europy. Do dzisiaj zachowały się w nim ślady świetności Rzeczpospolitej Obojga Narodów.
Audio
  • "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie" - Lwów, miasto bliskie sercu każdego Polaka [posłuchaj]
Panorama Lwowa w kierunku wschodnim z wieży ratuszowej
Panorama Lwowa w kierunku wschodnim z wieży ratuszowejLestat (Jan Mehlich) źr. Wikipedia

Lwów został założony ok. 1250 przez króla Rusi Daniela Halickiego, który nazwał miasto Lwowem na cześć swojego syna Lwa Halickiego. W skład Królestwa Polskiego wszedł sto lat później, w roku 1349. Do końca XV wieku miasto rozwijało się bardzo szybko i bez poważniejszych przeszkód. Kwitło zwłaszcza rzemieślnictwo i kupiectwo, bo to we Lwowie schodziły się szlaki handlowe łączące Wschód z Zachodem.

W 1444 roku miastu nadano prawo składu, czyli rodzaj przywileju handlowego, który przyczynił się do rozwoju Lwowa. Miasto wyrosło na doskonale prosperujący gospodarczo ośrodek myśli humanistycznej. Krzyżowały się w nim wpływy polskie, ruskie, żydowskie i ormiańskie. 

W wieku XVII Lwowianie dają odpór Tatarom, Szwedom i Kozakom, czasem zbrojnie, a czasem płacąc okup. W 1656 roku Jan II Kazimierz ogłosił w tamtejszej katedrze słynne śluby lwowskie - przysiągł walczyć z wrogami o wyzwolenie Polski i oddał kraj pod opiekę Matki Bożej. Za zasługi w walkach miasto zostało podniesione do rangi szlacheckiego, a jego mieszkańcy otrzymali tytuły szlacheckie, ale też przywileje mieszczańskie. 

Wiek XIX to czas rozwoju gospodarczego, ale też kulturalnego. Lwów, mimo dość silnej cenzury, stał się jednym z ośrodków rodzącej się kultury ukraińskiej. Jednocześnie tamtejsi Polacy uzyskali od cesarza autonomię. M. in. polski język urzędowy i możliwość zakładania polskich instytucji kulturalnych.

W okresie międzywojennym Lwów był trzecim co do wielkości polskim miastem i ponad połowę jego ludności stanowili Polacy. Do dziś pełno jest materialnych śladów dawnej polskości które zachowały się we Lwowie, bo sam spacer po lwowskim Starym Mieście to niemal historyczna wyprawa w czasy Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W 1998 Stare Miasto, wraz z kilkoma innymi zabytkami, zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Polskie dziedzictwo Lwowa to także długa lista Polaków, którzy zapisali się w historii, a urodzili we Lwowie - pisarzy, poetów, malarzy, muzyków, polityków czy działaczy niepodległościowych. Można wśród nich wymienić takie osobistości jak Stefan Banach, Zbigniew Herbert, Stanisław Lem, Marian Hemar, Henryk Arctowski, a i tak zaledwie otwierają oni długą listę wielkich lwowiaków.

Choć Lwów nie jest już w granicach Rzeczpospolitej, ale pamięć o polskim dziedzictwie zachowują Polacy, mieszkający we Lwowie, którzy o tę spuściznę dbają. Często przy wsparciu instytucji z Polski.

O znaczeniu dawnego Lwowa, o jego historii i polskich śladach w tym mieście, a także wyjątkowym postrzeganiu tego miasta przez każdego Polaka, mówią  Wojciech Konończuk i Piotr Kosiewski, autorzy raportu "Zagrożone dziedzictwo. Polskie dobra kultury na Ukrainie i Białorusi", przygotowanego w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Cykl "Śladami polskiego dziedzictwa na Wschodzie" powstaje we współpracy z Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie.

Audycja finansowana jest ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer.

Do wysłuchania programu zaprasza Przemysław Pawełek.