X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rośnie zainteresowanie nauką języka polskiego w Chinach. Polski jest modny

13.02.2021 09:00
Jednym z czynników zachęcających chińskich studentów do nauki języka polskiego jest położenie geograficzne Polski. Są ciekawi zachodniego stylu życia, tego, jak się żyje w zupełnie innej części świata. Nie bez znaczenia jest także bardzo wysoka jakość nauczania naszego języka na chińskich uczelniach. Robią to znakomicie przygotowani lektorzy NAWA. Zapraszamy na spotkanie z jednym z nich, dr Andrzejem Ruszerem.
Audio
  • "Z językiem polskim w świat". Nauczanie języka polskiego w Chinach z NAWA. Audycja z udziałem m.in. dr Andrzeja Ruszera [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne pixabay

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej realizuje swoje cele między innymi poprzez promocję nauki języka polskiego jako obcego, wspieranie działań dążących do profesjonalizacji nauczania, stały kontakt z ośrodkami akademickimi i instytucjami zajmującymi się nauczaniem języka polskiego. Ważna jest też dbałość o podnoszenie rangi języka polskiego jako języka obcego. Uczy się go już blisko 10 tysięcy osób na całym świecie, w tym kilkaset w Chinach.

Jednym z czynników zachęcających chińskich studentów do nauki języka polskiego jest położenie geograficzne Polski. Są ciekawi zachodniego stylu życia, tego, jak się żyje w zupełnie innej części świata, a wybrany przez nich program studiów daje możliwość zanurzenia się w jednej z europejskich stolic. Polska – przez to, że leży na Starym Kontynencie i należy do Unii Europejskiej – dla większości Chińczyków nie odstaje od innych krajów zachodnich. Ich zdaniem studiowanie języka europejskiego daje dobre perspektywy na przyszłość.

- Chiny i Polska zacieśniają współpracę i znajomość polskiego jest bardzo przydatna. Język polski w Chinach jest bardzo przyszłościowy. Istnieje spore zapotrzebowanie na pracowników, którzy go znają - mówi dr Andrzej Ruszer, lektor NAWA.

Dr Andrzej Ruszer jest wykładowcą polonistyki Pekińskiego Uniwersytetu Języków Obcych. Znalazł się w pierwszej trójce najlepszych nauczycieli obcokrajowców w Chinach w 2019 roku.

Jak mówi, Chiny mają długą tradycję nauczania języka polskiego. Polonistyka funkcjonuje tam już od 67 lat, co związane było z nawiązaniem dwustronnych relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Chińską Republiką Ludową.

- Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ma świadomość, że promocja języka polskiego w Państwie Środka jest niezwykle istotna, ponieważ jest narzędziem służącym nie tylko wymianie kulturalnej, ale także wymianie ekonomiczno-handlowej. Obecnie mówimy o dwudziestu ośrodkach polonistycznych i polonoznawczych, specjalizujących się w nauczaniu języka polskiego. To świadczy o rosnącej sile języka polskiego. Na Pekińskim Uniwersytecie Języków Obcych, słynącym z największej liczby języków obcych oferowanych studentom, jest niemała konkurencja – na jedno miejsce przypada nawet 20. chętnych. Polskiego uczą się zatem najlepsi, najbardziej zmotywowani studenci w kraju - mówi dr Andrzej Ruszer.

Co stanowi o specyfice polonistyk w Azji? Zapytaliśmy o to prof. Piotra Horbatowskiego, wicedyrektora Instytutu Glottodydaktyki Polonistycznej Uniwersytetu Jagielońskiego, który prowadził zajęcia w Chinach, Japonii i Korei Południowej.

Naukowiec podkreśla, że do rosnącego zainteresowania językiem polskim i naszą kulturą przyczyniają się też, swoimi różnorodnymi działaniami, polscy dyplomaci, którzy doskonale rozumieją jak ważna jest promocja Polski w tej części świata.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Przemysław Pawełek.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.