X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polskie uczelnie z sukcesem uczą polszczyzny obcokrajowców. Zaproszenie do Lublina i Poznania

25.02.2021 08:00
Na większości polskich uniwersytetów funkcjonują ośrodki nauki języka polskiego dla cudzoziemców. Dla wielu obcokrajowców stanowią one wstęp do edukacji w języku polskim na naszych uczelniach.
Audio
  • "Z językiem polskim w świat". Centra nauki języka polskiego dla cudzoziemców na polskich uczelniach w Lublinie i Poznaniu [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneGlow Images/East News

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej , realizując misję promocji języka polskiego, współpracuje z wieloma instytucjami za granicą, ale też w kraju. Są to między innymi Centra Języka Polskiego i Kultury Polskiej działające na wielu polskich uniwersytetach. Dwie takie znakomite placówki chcemy dzisiaj przedstawić w naszym cyklu.

Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zostało utworzone w styczniu 1991 r. przez połączenie dwu integralnych jednostek Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, zajmujących się sprawami języka i kultury polskiej: działającego od 1975 roku Polonijnego Centrum Kulturalno-Oświatowego i Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców założonego w roku 1981. 

Mając na względzie szeroką gamę zainteresowań słuchaczy, Centrum prowadzi różne formy kształcenia, odpowiadające - zarówno programem, czasem trwania, jak i terminami odbywania zajęć - życzeniom jego gości. W miesiącach wakacyjnych organizowane są w ramach tzw. Lat Polonijnych specjalistyczne kursy dla Polonii i cudzoziemców, w czasie których uczestnicy mają możliwość pogłębienia znajomości języka polskiego oraz poznania polskiej kultury, literatury, historii.

O działalności zasłużonej dla edukacji cudzoziemców placówki opowiada prof. Anna Dunin-Dudkowska, dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Polonii i Cudzoziemców Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców, będące częścią Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, powstało w 1985 roku, ma więc ponad dwudziestoletnie doświadczenie w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Studentom proponowane są różne formy kształcenia na kursach 2, 4, 6 i 10-godzinnych, semestralnych oraz rocznych, realizowanych na sześciu głównych poziomach zaawansowania. Organizowany jest także roczny intensywny kurs przygotowawczy dla kandydatów na studia w Polsce. 

Celem Studium jest, aby organizowane kursy były nie tylko promocją języka i kultury polskiej, ale także miejscem spotkań, wymiany doświadczeń, poglądów i opinii oraz nawiązywania nowych kontaktów i przyjaźni pomiędzy studentami. W każdym semestrze w prowadzonych przez Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców różnych typach kursów bierze udział prawie 400 osób z ponad 60 krajów świata.

O historii i sukcesach szkoły rozmawiamy z prof. Agnieszką Kwiatkowską, dyrektor Studium Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Przemysław Pawełek.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.