X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Długa tradycja uczenia języka polskiego obcokrajowców. Zaproszenie do Wrocławia i Łodzi

04.03.2021 12:00
Ośrodki nauki języka polskiego dla cudzoziemców na polskich uczelniach to dla wielu zagranicznych studentów miejsce intensywnej nauki polszczyzny i poznawania polskiej kultury. Zapraszamy do Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Uniwersytetu Wrocławskiego i Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego.
Audio
  • "Z językiem polskim w świat". Centra nauki języka polskiego dla cudzoziemców na polskich uczelniach we Wrocławiu i w Łodzi [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnegeralt/źr. pixabay.com

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, realizując misję promocji języka polskiego, współpracuje z wieloma instytucjami za granicą, ale też w kraju. Są to między innymi Centra Języka Polskiego i Kultury Polskiej działające na wielu polskich uniwersytetach. Dwie takie prężnie działające placówki chcemy dzisiaj przedstawić w naszym cyklu.

Szkoła Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Uniwersytetu Wrocławskiego działa od 1974 roku, a więc ma już ponad czterdziestoletnie doświadczenie w nauczaniu języka polskiego jako obcego. Prowadzi kursy semestralne, dwutygodniowe kursy dla studentów z programu Erasmus i innych programów wymiany międzynarodowej, intensywny kurs letni, kursy przygotowujące do egzaminu państwowego z języka polskiego jako obcego oraz Roczny Kurs Przygotowawczy dla osób zamierzających podjąć studia w języku polskim na Uniwersytecie Wrocławskim.

Lektorzy Szkoły to absolwenci polonistyki ze specjalnością Nauczanie języka polskiego jako obcego lub studiów podyplomowych Nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego oraz pracownicy naukowi Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Swoje ogromne doświadczenia w nauczaniu języka polskiego jako obcego lektorzy zdobywali podczas stażów lektorskich na uczelniach europejskich realizowanych w ramach programu Erasmus Placement, jako stypendyści Fulbrighta oraz jako lektorzy wysyłani przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na polonistyki zagraniczne.

Lektorzy pracujący w Szkole Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Uniwersytetu Wrocławskiego są bardzo dobrze przygotowani do nauczania w grupach wielokulturowych i wielonarodowych, co wymaga zarówno doskonałych kompetencji merytorycznych, jak i dobrych umiejętności i doświadczenia pedagogicznego. Takie doświadczenia lektorzy zdobywali m.in. podczas prowadzenia kursów dla imigrantów, np. "Integracja Poprzez Nauczanie Języka INTI". Był on organizowany w ramach projektu UE mającego na celu przygotowanie modelu kursu językowego dla imigrantów powszechnego w całej Europie.

Placówka ściśle współpracuje z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej.

O działalności szkoły opowiadają profesor Anna Żurek, dyrektor Szkoły Języka Polskiego i Kultury dla Cudzoziemców Uniwersytetu Wrocławskiego i Urszula Dobesz, zastępca dyrektora placówki.

Od 1952 roku Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego uczy obcokrajowców języka polskiego, przygotowuje ich do studiów w Polsce i zapoznaje z kulturą naszego kraju.

W początkowym okresie istnienia, było placówką dydaktyczną przygotowującą cudzoziemców do podejmowania nauki w polskich szkołach wyższych. Od początku lat 90. XX wieku Studium powoli przekształcane było w placówkę o charakterze naukowo-dydaktycznym.

Łódzkie Studium jest najstarszą, a przez prawie trzydzieści lat było jedyną, tego typu placówką w Polsce. Osoby podejmujące naukę w Studium otrzymywały status słuchacza Uniwersytetu Łódzkiego. Naukę w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego podejmowali obywatele z ponad 80 krajów.

Placówka rocznie kształci około 300 osób. Unikalnym dorobkiem Studium są podręczniki do nauki języka polskiego jako obcego oraz wielojęzyczne słowniki spisywane przez pracowników Studium i samych studentów. Na bazie podręczników, które powstały w Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego, były tworzone programy nauczania języka polskiego w innych placówkach tego typu. Zajęcia dydaktyczne są profilowane w wielu kierunkach. Organizowane są grupy politechniczne, medyczne, ekonomiczne.

Studium jest znaną i cenioną w świecie instytucją edukacyjną, która otacza słuchaczy serdeczną opieką, a poprzez wspólne zajęcia i rozrywki wytwarza atmosferę wzajemnego szacunku i przyjaźni dla różnych narodów, ras, kultur i religii.

Łódzkie Studium, w promocji języka polskiego i polskiej kultury, współpracuje z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej.

O historii i sukcesach Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców Uniwersytetu Łódzkiego rozmawiamy z jego dyrektorem Romanem Tarnowskim.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Przemysław Pawełek.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.