X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

NAWA i Fundacja Kościuszkowska łączą siły w promocji języka polskiego w Stanach Zjednoczonych

06.03.2021 10:00
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej postawiła sobie za główny cel dotarcie z językiem polskim do każdego miejsce na święcie i promocję polszczyzny na wszystkich kontynentach. Stąd szeroko rozwinięta współpraca z zagranicznymi ośrodkami badawczymi, instytucjami kulturalnymi czy uniwersytetami. W ostatnim czasie NAWA nawiązała również współprace z Fundacją Kościuszkowską, która również wspiera intelektualną i kulturową wymianę między Polską a Stanami Zjednoczonymi.
Audio
  • Audycja "Z językiem polskim w świat" z udziałem prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Marka Skulimowskiego [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneAttila Husejnow/SOPA Images/REX/ Rex Features/East News

The Kosciuszko Foundation, Inc., czyli Fundacja Kościuszkowska, założona w Nowym Jorku w roku 1925, od prawie 100 lat działa w Stanach Zjednoczonych i w Polsce na rzecz pogłębiania więzi między oboma krajami poprzez programy edukacyjne oraz wymianę naukową i kulturalną.

Co roku Fundacja Kościuszkowska przeznacza prawie milion dolarów na stypendia i granty badawcze dla polskich naukowców, przyjazdy amerykańskich uczonych do Polski, udział amerykańskich studentów w szkołach letnich na polskich uniwersytetach oraz naukę języka angielskiego w Polsce w ramach letnich obozów językowych.

Okazuje się więc, że Fundacja Kościuszkowska i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej mają zbliżoną misję, zwłaszcza w kwestii promocji języka polskiego.

"Uznaliśmy więc, że możemy być dobrym partnerem dla NAWA i jeśli połączymy wysiłki, to będzie to na pewno z większą korzyścią dla promocji Polski, polskiego dziedzictwa i oczywiście języka polskiego, bo właśnie w tym kontekście nawiązaliśmy współpracę przy promocji nauczania języka polskiego na wyższych uczelniach w Stanach Zjednoczonych" - mówi Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej.

Chodzi o lektoraty języka polskiego na takich amerykańskich uczelniach jak The University of North Carolina at Chapel Hill oraz Brown University.

Marek Skulimowski ocenił, że współpraca z Narodową Wymiany Akademickiej da Fundacji Kościuszkowskiej szersze możliwości: "Fundacja przez ostatnie pół wieku wspierała około 25. programów na różnych uczelniach w Stanach Zjednoczonych i niestety to wychodzi różnie. Więc jeżeli połączymy wysiłki, również finansowe, to nam da możliwość utrzymania programu polskiego na stabilnym poziomie na bardzo dobrych uczelniach. W planie mamy również zajęcia na Uniwersytecie Duke'a (...) Ja mam nadzieję, że te dwa pierwsze programy będą dobrym początkiem współpracy i uda nam się utworzyć dwa kolejne programy. "

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której nasz gość Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej opowiada również o promocji polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych, o amerykańskich studentach, których Polska fascynuje coraz bardziej oraz o polskich bohaterach, którzy zasłużyli na wyjątkowe miejsce w amerykańskiej historii.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Katarzyna Semaan.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.