X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Promocja języka i kultury polskiej za granicą. To zadanie realizują polskie służby dyplomatyczne we współpracy z NAWA

11.03.2021 08:30
Polscy dyplomaci mają świadomość, jak ważna jest promocja języka polskiego z punktu widzenia polityki zagranicznej państwa. To oni – często dzięki współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej - docierają z wiedzą o naszej kulturze do różnych środowisk na świecie, także w Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Cykl "Z językiem polskim w świat". Znaczenie promocji języka polskiego dla polityki zagranicznej. Audycja z udziałem ministra Rafała Siemianowskiego z KPRM i prof. Arkadego Rzegockiego, ambasadora RP w Londynie [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Shutterstock

Wielka Brytania, jeśli chodzi o wymianę akademicką i naukową, jest ciekawym i pełnym wyzwań państwem. Brytyjskie uniwersytety należą do ścisłej światowej czołówki, w kraju jest też dużo polskich studentów co powoduje, że praca tam daje dużo satysfakcji – mówi Rafał Siemianowski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przedstawiciel premiera w Radzie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, który jako radca w Ambasadzie RP w Londynie w latach 2012-15 odpowiadał za współpracę naukową i akademicką.

Powołana w 2017 roku Rada NAWA jest ciałem kolegialnym, w skład którego wchodzą przedstawiciele świata akademickiego oraz instytucji publicznych. Pełni funkcję opiniodawczo-doradczą.

- Dzięki obecności w radzie mogę obserwować, jak ta instytucja się rozwija i jak wiele pozytywnego wnosi w zakresie umiędzynaradawiania polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Dziś współcześnie w dobie globalizacji niczego wielkiego nie można osiągnąć w nauce i edukacji wyższej bez kontekstów międzynarodowych - i NAWA te ważne zadania bardzo dobrze realizuje – mówi minister Rafał Siemianowski.

Przykładem współpracy z brytyjskimi uczelniami w promocji języka polskiego jest na przykład zorganizowanie konkursu o nagrodę Ambasadora RP w Londynie, skierowanego do studentów brytyjskich uczelni na esej, reportaż lub opowiadanie związane z tematyką polską, napisane po angielsku. Na początku warto promować wiedzę o Polsce w języku danego kraju,  by później wspierać inne działania, łącznie z nauką samego języka. Inny przykład to współpraca z polskimi lektorami w zakresie upowszechniania informacji dotyczących naboru na letnie kursy języka polskiego i kultury, które odbywają się w Polsce.

- Należy pamiętać, że Wielka Brytania jest krajem specyficznym, w którym z jednej strony jest duża polska emigracja, a z drugiej strony Brytyjczycy niechętnie uczą się języków obcych – podkreśla minister Rafał Siemianowski. Tego samego zdania jest ambasador RP w Wielkiej Brytanii prof. Arkady Rzegocki. Jak mówi, język angielski jest językiem globalnym, a mieszkańcy Wysp mają przekonanie, że dwujęzyczność utrudnia rozwój. Inaczej uważają mieszkający tam Polacy – dwujęzyczność sprzyja rozwojowi, szczególnie dzieci. Promowanie języka i kultury polskiej jest więc bardzo ważnym zadaniem, w które zaangażowana jest i polska ambasada, i miejscowa Polonia czy polskie szkoły sobotnie.

O promowaniu języka i kultury polskiej w Wielkiej Brytanii, współpracy naukowej i akademickiej oraz o tzw. Polish Studies a także o tym, jak ważna jest ta promocja z punktu widzenia polityki zagranicznej państwa, w audycji z cyklu „Z językiem polskim w świat” mówią minister Rafał Siemianowski z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przedstawiciel premiera w Radzie NAWA oraz ambasador RP w Wielkiej Brytanii, prof. Arkady Rzegocki.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Ewa Plisiecka.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.