X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Język polski i polska kultura z sukcesem promowane przez NAWA w świecie

25.03.2021 13:15
Promocja języka i kultury polskiej za granicą jest jednym ze statutowych zadań Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. W audycjach z cyklu: „Z językiem polskim w świat” omówiliśmy ten aspekt działalności NAWA, prezentując jej najnowsze inicjatywy, ale także przypomnieliśmy ogromny dorobek w tej dziedzinie wielu uczelni i wykładowców, zwłaszcza zagranicznych polonistów, którzy przyczynili się do zbudowania prestiżu języka polskiego w świecie.   
Audio
  • Podsumowania cyklu: „Z językiem polskim w świat” dokonali goście Polskiego Radia dla Zagranicy: dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego i profesor Tomasz Pietrzykowski, przewodniczący Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock/ Antonio Guillem

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, powołana w roku 2017 korzysta z tego dorobku, jak również tworzy nowe, atrakcyjne oferty promocji polszczyzny w świecie.

Przedstawiając dokonania Agencji w tej dziedzinie, omówiliśmy programy NAWA związane z promocją naszego języka i kultury w świecie, takie jak: Polonista, Lektorzy, czy Letnie Kursy Języka Polskiego.

Przybliżyliśmy działalność szkół językowych w kraju i placówek za granicą, mających wieloletnie doświadczenie w uczeniu języka polskiego cudzoziemców.

Gośćmi audycji: „Z językiem polskim w świat” byli znakomici językoznawcy i glottodydaktycy polonistyczni, lektorzy języka polskiego, studenci polonistyk oraz tłumacze z wielu krajów świata - także dalekich od Polski, jak: Chiny, Japonia, Korea i Wietnam. W tych krajach właśnie dzięki zagranicznym polonistom, także wybitnym tłumaczom literatury polskiej, ukazały się niedawno m.in. przekłady prozy Olgi Tokarczuk, ale także „Lalki” Bolesława Prusa, a jeszcze wcześniej prozy Brunona Schultza i Witolda Gombrowicza, czy ”Przygód Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego.

Zasługą zagranicznych polonistów, tych niezwykłych ambasadorów polszczyzny, jest także to, że w wielu uczelniach w świecie funkcjonują lektoraty języka polskiego, wydziały polonistyczne lub studia polonoznawcze, na których studenci mogą zdobywać wiedzę o polskiej historii i kulturze, a także uczyć się języka polskiego. 

- Nie jesteśmy więc sami w promowaniu naszego języka i kultury w świecie - mówili przedstawiciele NAWA, podsumowując cykl audycji "Z językiem polskim w świat".

Poza naszymi granicami mamy znakomitych sojuszników, wiernych entuzjastów i znawców polskiej kultury i historii. Dlatego  priorytetem NAWA, w promocji polszczyzny jest podtrzymanie i umocnienie polonistycznych tradycji tam, gdzie nasza kultura jest znana i ceniona. Z tym też powinno się łączyć, otoczenie mecenatem, zagranicznych polonistów i popularyzowanie ich dorobku również w Polsce.

Z drugiej strony, z racji zmieniających się warunków życia NAWA stoi przed nowymi wyzwaniami, pandemia bowiem  wymusza inne formy kontaktów społecznych. Z tego powodu między innymi, Agencja przygotowuje ważną zmianę w egzaminie  certyfikatowym ze znajomości języka polskiego. Ma on być  przeprowadzany w formule on-line. Najważniejsze jednak zadanie dla Agencji na przyszłość, to poszukiwanie i odkrywanie nowych miejsc w świecie, gdzie moglibyśmy znaleźć przyjaciół zainteresowanych naszym językiem i kulturą.

Przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, którzy podsumowywali cykl audycji: „Z językiem polskim w świat”, zwrócili  uwagę na rolę mediów w promocji języka i kultury. Idea stworzenia cyklu audycji popularyzujących działalność NAWA w tym aspekcie, wyszła od samej Agencji i dzięki merytorycznemu zaangażowaniu jej pracowników została z powodzeniem zrealizowana. Audycje dotarły do wielu polonistycznych środowisk w świecie, dla których mogą być zarówno źródłem informacji jak i inspiracji.

Podsumowania cyklu: „Z językiem polskim w świat” dokonali goście Polskiego Radia dla Zagranicy: dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Kamila Dembińska, dyrektor Biura Programów Języka Polskiego i profesor Tomasz Pietrzykowski, przewodniczący Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer, a do jej wysłuchania zaprasza Maria Wieczorkiewicz.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.