Redakcja Polska

NAWA i Fundacja Kościuszkowska łączą siły w promocji języka polskiego w Stanach Zjednoczonych

06.03.2021 10:00
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej postawiła sobie za główny cel dotarcie z językiem polskim do każdego miejsce na święcie i promocję polszczyzny na wszystkich kontynentach. Stąd szeroko rozwinięta współpraca z zagranicznymi ośrodkami badawczymi, instytucjami kulturalnymi czy uniwersytetami. W ostatnim czasie NAWA nawiązała również współprace z Fundacją Kościuszkowską, która również wspiera intelektualną i kulturową wymianę między Polską a Stanami Zjednoczonymi.
Audio
  • Audycja "Z językiem polskim w świat" z udziałem prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Marka Skulimowskiego [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneAttila Husejnow/SOPA Images/REX/ Rex Features/East News

The Kosciuszko Foundation, Inc., czyli Fundacja Kościuszkowska, założona w Nowym Jorku w roku 1925, od prawie 100 lat działa w Stanach Zjednoczonych i w Polsce na rzecz pogłębiania więzi między oboma krajami poprzez programy edukacyjne oraz wymianę naukową i kulturalną.

Co roku Fundacja Kościuszkowska przeznacza prawie milion dolarów na stypendia i granty badawcze dla polskich naukowców, przyjazdy amerykańskich uczonych do Polski, udział amerykańskich studentów w szkołach letnich na polskich uniwersytetach oraz naukę języka angielskiego w Polsce w ramach letnich obozów językowych.

Okazuje się więc, że Fundacja Kościuszkowska i Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej mają zbliżoną misję, zwłaszcza w kwestii promocji języka polskiego.

"Uznaliśmy więc, że możemy być dobrym partnerem dla NAWA i jeśli połączymy wysiłki, to będzie to na pewno z większą korzyścią dla promocji Polski, polskiego dziedzictwa i oczywiście języka polskiego, bo właśnie w tym kontekście nawiązaliśmy współpracę przy promocji nauczania języka polskiego na wyższych uczelniach w Stanach Zjednoczonych" - mówi Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej.

Chodzi o lektoraty języka polskiego na takich amerykańskich uczelniach jak The University of North Carolina at Chapel Hill oraz Brown University.

Marek Skulimowski ocenił, że współpraca z Narodową Wymiany Akademickiej da Fundacji Kościuszkowskiej szersze możliwości: "Fundacja przez ostatnie pół wieku wspierała około 25. programów na różnych uczelniach w Stanach Zjednoczonych i niestety to wychodzi różnie. Więc jeżeli połączymy wysiłki, również finansowe, to nam da możliwość utrzymania programu polskiego na stabilnym poziomie na bardzo dobrych uczelniach. W planie mamy również zajęcia na Uniwersytecie Duke'a (...) Ja mam nadzieję, że te dwa pierwsze programy będą dobrym początkiem współpracy i uda nam się utworzyć dwa kolejne programy. "

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której nasz gość Marek Skulimowski, prezes Fundacji Kościuszkowskiej opowiada również o promocji polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych, o amerykańskich studentach, których Polska fascynuje coraz bardziej oraz o polskich bohaterach, którzy zasłużyli na wyjątkowe miejsce w amerykańskiej historii.

Audycję zrealizowała Magdalena Górecka-Balcer. Do jej wysłuchania zaprasza Katarzyna Semaan.

Audycja powstała przy wsparciu finansowym Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.