JAZZ.PL

Marta Zalewska Orchestra w hołdzie Dżamblom [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 07:10
Marta Zalewska wraz ze swoim dziesięcioosobowym zespołem przypomniała utwory z albumu "Wołanie o słońce nad światem" legendarnej grupy Dżamble! W tym roku mija 50 lat od premiery tej kultowej płyty, jedynej długogrającej w dorobku Dżambli. Koncert odbywał się w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Koncert można było oglądać na antenie Dwójki, a także - w formie transmisji wideo - w internecie. Zapraszamy do oglądania. 
Marta Zalewska Orchestra
Marta Zalewska OrchestraFoto: PR2

Marta Zalewska.JPG
Koncert Marty Zalewskiej w cyklu Jazz.PL

"Wołanie o słońce nad światem" to zapis nagrań przeprowadzonych z dużym rozmachem – poza stałymi członkami Dżambli (z Andrzejem Zauchą na czele) w sesji brali udział m.in. legendarni polscy muzycy jazzowi: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Janusz Muniak, czy Zbigniew Seifert. Pół wieku później repertuar z tej płyty powróci w nowej odsłonie – w ramach cyklu koncertowego radiowej Dwójki "Jazz.PL".

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Tak o zbliżającej się premierze projektu specjalnego mówi Marta Zalewska: Utwory z płyty "Wołanie o słońce nad światem" znam od nastoletnich lat i jako oddana fanka estetyki muzycznej lat 60. przygotowując koncert, starałam się zachować styl i klimat tamtego okresu, oddając należyty hołd fenomenalnym muzykom Dżambli i nie próbując stwarzać ich twórczości na nowo. Zaprosiłam do współpracy fantastycznych muzyków jazzowych, rockowych i bluesowych - nasza wspólna interpretacja legendarnych utworów "Masz przewrócone w głowie" czy "Wymyśliłem Ciebie" niech przywoła atmosferę znakomitego czasu dla muzyki jakim był przełom lat 60. i 70. XX wieku i podkreśli, jak ponadczasowy jest pochodzący z 1971 roku album Dżambli.

Marta Zalewska Orchestra wystąpiła w składzie:
Marta Zalewska - wokal, gitara basowa, kierownictwo muzyczne
Jerzy Małek - trąbka
Łukasz Poprawski - saksofon tenorowy
Piotr Wyleżoł - fortepian, organy
Krzysztof Zagajewski - gitara elektryczna
Michał Piotrowski - perkusja
José Manuel Albán Juárez - instrumenty perkusyjne
Małgorzata Markiewicz - wokal towarzyszący
Łukasz Lipski - wokal towarzyszący
gość specjalny: Michał Zaborski - altówka

Koncert poprowadzili Piotr Metz i Roch Siciński.

***

Marta Zalewska – wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i producentka muzyczna. W 2016 roku, dzięki wygranej w konkursie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, zadebiutowała z autorską piosenką "Skrzydła" na 53. KFPP w Opolu. Jesienią 2018 roku została laureatką konkursu radiowej Czwórki "Wydaj płytę z Będzie Głośno". Dzięki wygranej, nakładem Agencji Muzycznej Polskiego Radia ukazał się jej debiutancki, autorski album – "Marta Zalewska".

Artystka jest laureatką konkursu "Męskie Granie Young", dzięki któremu wystąpiła na 10. jubileuszowej trasie Męskie Granie 2019. We wrześniu 2019 razem z zespołem wystąpiła na jednym z największych festiwali muzycznych w Skandynawii – Live At Heart w Szwecji.

Od dziecka fascynuje się latami 60. XX wieku i ruchem hipisowskim.

***

Na koncert w cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (13.08) w godz. 18.00-19.00. Transmisje można było oglądać na antenie Dwójki, wideo na stronie dwojka.polskieradio.pl oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki.

Zobacz więcej na temat: Marta Zalewska Jazz Dwójka