JAZZ.PL

Włodzimierz Nahorny Trio na 80. urodziny lidera [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 07:00
W kolejnym koncercie z cyklu "Jazz.PL" gościliśmy trio Włodzimierza Nahornego. Wybitny jazzowy pianista, saksofonista i kompozytor muzyki filmowej 5 listopada obchodził 80. urodziny, kilka dni później jego zespół wystąpił w Studiu S-3 Polskiego Radia. Zapraszamy do oglądania.

ZOBACZ WIDEO

[YouTube: Program 2 polskiego Radia]

ZK Collaboration 1200.jpg
Jazz.PL. ZK Collaboration i "Slow Food" [ZOBACZ WIDEO]

Włodzimierz Nahorny to postać nie mająca sobie równej na polskiej scenie jazzowej. Pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer muzyki jazzowej, rozrywkowej, teatralnej i filmowej. Jest absolwentem PWSM w Sopocie. Zdobył wiele nagród na konkursach i festiwalach w Polsce i za granicą. Najważniejsze z nich to: I nagroda solistyczna i zespołowa na Jazz nad Odrą 64; II nagroda na Konkursie Młodych Muzyków Jazzowych w Wiedniu w 1966; I nagroda na Festiwalu Jazzowym w Wiedniu 1967, którą odebrał z rąk Duke'a Ellingtona; I nagroda na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu kolejno w 1972 i 1973 r.

Jest kompozytorem najsłynniejszej, powojennej, polskiej piosenki Jej Portret. Ma na swoim koncie współpracę z legendarnym gdańskim BIM-BOMEM, z zespołami Andrzeja Trzaskowskiego, Andrzeja Kurylewicza i wreszcie z Breakoutami w okresie ich największej popularności.


Włodzimierz Nahorny Trio fot. Cezary Piwowarski 1200.JPG
Włodzimierz Nahorny Trio w cyklu Jazz.PL

Działające od 1991 r. Nahorny Trio, z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie i Piotrem Biskupskim na perkusji, jest bazą wszystkich formacji i projektów fonograficznych. Trio to jest najdłużej istniejącym w tym samym składzie triem w historii polskiego jazzu! Nahorny Sextet wykonuje transkrypcje muzyki poważnej (Chopin, Szymanowski, Karłowicz, Paderwski, Maciejewski) będące połączeniem oryginałów z kompozytorską inwencją lidera.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

W 2009 Włodzimierz Nahorny napisał pracę doktorską pot tytułem Twórczość Fryderyka Chopina jako źródło inspiracji w muzyce jazzowej a w 2013 otrzymał tytuł profesora. Wykłada na Akademii Muzycznej w Gdańsku. W styczniu 2011 r., z rąk prezydenta RP, otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a 7 listopada 2021 Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Jest osobowością niedefiniowalną. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu. Od samego początku kariery, od debiutu, wzbudza powszechne uznanie. Wybitny, niepowtarzalny kompozytor, jeden z pierwszych polskich multiinstrumentalistów. Jego idiom to pojęcie tak szerokie jak nieskończony jest wachlarz jego artystycznych dokonań. Jest człowiekiem o niespotykanej wrażliwości i skromności, jednocześnie pełnym energii i nowatorskich koncepcji.

Jego muzyka to poezja i refleksja. Wśród polskich jazzmanów twórca najbardziej słowiański i romantyczny.

Czytaj też:

Włodzimierz Nahorny: odpowiedzialność jest teraz większa

Mariusz Bogdanowicz - kontrabasista, kompozytor, lider, producent, wydawca, publicysta i pedagog. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Ma w swoim dorobku cztery autorskie płyty: Back to the Bass (1995), Confiteor Song (2001), Syntonia (2013) i Przy Tobie (2016).

Jest kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej: Maskarada (1991), Emigranci (2009), Idź w noc Margot (2010), Żyd (2012), Cudowna lampa Aladyna (2014).

W latach 1982-84 współtworzył słynny Heavy Metal Sextet. W 1991 r. sformował swój pierwszy zespół. Jest to muzyka o wyeksponowanej melodyce, dużej przestrzeni i silnym ładunku emocjonalnym. W 2016 roku ukazała się płyta Przy Tobie - Mariusz Bogdanowicz - piosenki z utworami do słów m.in. Wojciecha Młynarskiego, Justyny Holm, Marii Przybysz, Andrzeja Poniedzielskiego, Jana Wołka i Marka Gaszyńskiego.

Czytaj też:

Włodzimierz Nahorny: chciałem grać, a nie uczyć

Od ponad trzydziestu lat gra we wszystkich formacjach Włodzimierza Nahornego. Współpracował m.in. z: Ewą Bem, Lorą Szafran, Urszulą Dudziak, Edytą Geppert, Wojciechem Karolakiem, Zbigniewem Namysłowskim, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kulpowiczem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Jarosławem Śmietaną, Wiesławem Pieregorólką, Jackiem Kaczmarskim, Markiem Bałatą, Krzysztofem Herdzinem, Pawłem Tomaszewskim, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Billem Molenhofem. Brał udział w spektaklu Kobieta z widokiem na taras Stanisława Tyma.

Jest producentem i wydawcą fonograficznym, jego wydawnictwo Confiteor m.in. wydało płyty: Seriale, Seriale..., Confiteor Song, Nahorny Trio Dolce far niente... i nic więcej, Śpiewnik Nahornego, Nahorny Sextet Chopin Genius Loci, Syntonia, Nahorny Trio Hope, Przy Tobie, Nahorny Trio Ballad Book - Okruchy dzieciństwa.

W 2005 roku odznaczony został medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis a w 20219 Brązowym Krzyżem Zasługi. Od 2006 wykłada na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym oraz kierownikiem Katedry Muzyki Jazzowej i Rozrywkowej. Od 5 kwietnia 2019 jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

Czytaj też:

Włodzimierz Nahorny - nowoczesny jazzman klasyczny

Piotr Biskupski - absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Jerzego Zgodzińskiego. Z Włodzimierzem Nahornym związany od 1990 roku. Często zapraszany do współpracy przez wykonawców różnych gatunków muzycznych.

Muzyk wszechstronny poruszający się swobodnie tak w jazzie jak i w muzyce poważnej oraz rozrywkowej. Współpracował z czołówką polskiej sceny jazzowej: Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Tomasz Szukalski, Artur Dutkiewicz a ponadto z Richardem Rossem, Michelle Hendrix, Deborah Brown, Billem Molenhofem, Susan Weinert, Vadimem Brodskim.

Jest wysoko cenionym pedagogiem. Prowadzi klasę perkusji w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie jest profesorem nadzwyczajnym. Wykłada na licznych kursach perkusyjnych i jazzowych. Pisuje do fachowych czasopism muzycznych, m.in. Muzyk, Top Drummer. Jest artystą perfekcyjnym technicznie. Perkusja w jego rękach staje się instrumentem nie tylko rytmicznym. Potrafi wydobyć ze swego instrumentu nieskończoną paletę barw i nastrojów.

Laureat konkursów perkusyjnych i zdobywca nagród indywidualnych w kategoriach muzyki poważnej i jazzowej (Złota Tarka, Jazz nad Odrą).

Odznaczony brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

(opracowanie: Mariusz Bogdanowicz)

Skład:

Włodzimierz Nahorny - fortepian

Mariusz Bogdanowicz - kontrabas

Piotr Biskupski - perkusja

Koncert poprowadzi Piotr Metz.

Zaproszenia na koncert do zdobycia w audycjach "Poranek Dwójki", "Teraz jazz" i "Wybieram Dwójkę".


Włodzimierz Nahorny Włodzimierz Nahorny

***

Na audycję "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek 19 listopada.