JAZZ.PL

85 lat Dwójki. Jazz.pl i Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 19:08
W ramach jubileuszu 85. urodzin Dwójki, w koncertowym cyklu "Jazz.PL" w najbliższych tygodniach zaprezentują się wybitni muzycy zaprzyjaźnieni z Programem 2 Polskiego Radia. Na początek spotkanie z muzyką wielkiego mistrza polskiego jazzu - Jana Ptaszyna Wróblewskiego, który wystąpił ze swoim kwartetem. 

Mistrz jazzu, animator tej sceny, ale również wybitny dziennikarz muzyczny. Popularyzuje jazz w naszym kraju dzięki audycjom w Polskim Radiu, które prowadzi już od ponad 50 lat – w ubiegłym roku Jan Ptaszyn Wróblewski świętował swoje 85. urodziny. 7 stycznia artysta i pedagog wystąpił z okazji zbliżającego się jubileuszu Dwójki, której jest niemal rówieśnikiem.

Jan Ptaszyn Wróblewski (ur. 1936) gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Zadebiutował w 1956 roku w formacji Krzysztofa Komedy. Działał w takich rodzimych, pionierskich formacjach jazzowych, jak m.in. Jazz Believers (1958-1959), Kwintet Andrzeja Kurylewicza (1960-1961), Polish Jazz Quartet (1963-1966). W latach 1968-78 kierował Studiem Jazzowym Polskiego Radia. Cały czas koncertuje z autorskim projektem Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet.

O jazzie opowiada w lekki, przystępny sposób. Współpraca z Willisem Conoverem (popularyzatorem jazzu w Voice of America, czyli Głosie Ameryki) zaowocowała powstaniem audycji "Trzy kwadranse jazzu" w Trójce. To najprawdopodobniej najstarsza na świecie audycja radiowa poświęcona temu gatunkowi muzyki. Nadawana jest od 1970 roku.

Polskie Radio jest wydawcą wielu jego płyt. Najnowsza z nich to "Jan Ptaszyn Wróblewski – Studio Jazzowe PR 1969-1978" z 2020 roku. To specjalne wydawnictwo, przygotowane z okazji 95-lecia Polskiego Radia, zbiera na pięciu albumach imponujący dorobek Studia Jazzowego Polskiego Radia pod kierownictwem Wróblewskiego z lat 1969-1978, a także jego późniejsze nagrania, w tym m.in. występ z Festiwalu Jazz Jamboree ’79. Razem – ponad cztery godziny najwyższej jakości jazzu wybranego przez samego artystę – laureata Nagrody Mediów Publicznych 2019 w kategorii Muzyka.

Podczas piątkowego wieczoru w Studiu S3 Polskiego Radia Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet zaprezentował się w składzie:

Jan Ptaszyn Wróblewski - saksofon tenorowy

Wojciech Niedziela - fortepian

Andrzej Święs - gitara basowa/kontrabas

Marcin Jahr - perkusja.

Koncert prowadzili Piotr MetzAndrzej Zieliński

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

***

Koncert był transmitowany na antenie Dwójki 7 stycznia.