JAZZ.PL

Jazz.pl: Stanisław Aleksandrowicz Quintet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 16:45
Kilka tygodni temu ukazała się debiutancka płyta grupy Stanisław Aleksandrowicz Quintet "Teoria względności". Koncertowa premiera albumu miała miejsce w ramach cyklu "Jazz.PL". 

Oglądaj wideo:

YouTube Program 2 Polskiego Radia

Sześcioczęściowa suita jazzowa, która znalazła się na płycie "Teoria względności", to kompozycja zainspirowana pracami teoretycznymi Alberta Einsteina. Stanisław Aleksandrowicz - młody polski perkusista, lider kwintetu i autor muzyki - postanowił przenieść teorie naukowe na płaszczyznę rytmiki i improwizacji. Całość zabrzmiała w piątek (6.05) o 18.00 w Studiu S-3 Polskiego Radia, na antenie Dwójki oraz w streamingu wideo w mediach społecznościowych. Koncert poprowadził Andrzej Zieliński.

Suitę wykonał zespół w składzie:

Stanisław Aleksandrowicz (perkusja)

Maciej Kociński (saksofon tenorowy)

Wojciech Braszak (saksofon tenorowy, flet)

Flavio Gullotta (kontrabas)

Patryk Rynkiewicz (trąbka)

Stanisław Aleksandrowicz gościł już w radiowej Dwójce, opowiadając o tym projekcie. - Materiał na tę płytę komponowałem, pisząc pracę magisterską, która traktuje o czasie w muzyce. Aby pogłębić ten kontekst, zacząłem czytać o czasie w fizyce i filozofii, okazało się, że to ma przełożenie na muzykę - mówił w audycji "Teraz jazz".

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Stanisław Aleksandrowicz to urodzony w Gdańsku kompozytor, perkusista i producent muzyczny. W 2004 roku zaczął edukację muzyczną w klasie skrzypiec w szkole muzycznej w Koszalinie. W 2010 rozpoczął przygodę z instrumentami perkusyjnymi, aby w 2019 ukończyć z wyróżnieniem studia licencjackie na Wydziale Instrumentalistyki, Jazzu i Muzyki Estradowej w Akademii Muzycznej w Poznaniu, a w 2021 - także z wyróżnieniem - studia magisterskie na tej samej uczelni. Obecnie student I roku Szkoły Doktorskiej Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Mimo młodego wieku jest laureatem wielu prestiżowych konkursów o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in. Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, DrumFest, Hanza Jazz Festival. Jest laureatem programu rozwoju kariery Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne osiągnięcia, stypendium "Młoda Polska" Narodowego Centrum Kultury, stypendium artystycznego miasta Poznania i stypendium artystycznego Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Stanisław Aleksandrowicz koncertował na międzynarodowych festiwalach takich jak Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą, Hanza Jazz Festiwal i wiele innych. Jest współzałożycielem i członkiem formacji jazzowych: Kwaśny Deszcz, Anomalia, Unleashed Cooperation, Stanisław Aleksandrowicz Quartet, Maciej Fortuna Trio, Maciej Fortuna Quartet i najnowszego projektu – Stanisław Aleksandrowicz Oktet.

Współpracował z wybitnymi muzykami z Polski, Europy i USA, są to m.in.: Julian Smith, Ari Brown, Felix Robin, Rafał Sarnecki, Jim Black, Ingebrigt Håker Flaten, Gerd Dudek, Mieczysław Szcześniak, Beata Bednarz, Miłosz Bembinow. Do grona swoich największych inspiracji zalicza Johannesa Brahmsa, Johna Coltrane’a, Ludwiga van Beethovena, Boba Marleya, Ornette’a Colemana, Michaiła Bułhakowa i Zbigniewa Herberta.

***

Na koncert w ramach cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (6.05) w godz. 18.00-19.00.