JAZZ.PL

Artur Dutkiewicz Trio i śpiew komet w cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 07:20
Bohaterem audycji "Jazz.PL" był zespół Artura Dutkiewicza. 24 czerwca w studiu S3 Polskiego Radia wybrzmiały kompozycje z ostatniej płyty pianisty, "Comets Sing" (Komety śpiewają), która powstała w czasie pandemii.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki]

- Od dzieciństwa patrzę w gwiazdy, zachwycam się tym, co się dzieje na niebie, a ten zachwyt przenosi się na chwilę bieżącą, która jest kluczem do improwizacji. Jesteśmy jak komety, zjawiamy się i znikamy, a niebo przypomina o ogromie wszechświata - mówił Artur Dutkiewicz, zapowiadając audycję. Pianista mówił także, że w ramach koncertu w cyklu "Jazz.PL" w jednym z utworów po raz pierwszy pojawi się gość specjalny – grający na tabli Piotr Malec.


Piątkowy koncert transmitowany był na falach radiowej Dwójki, a także w formie wideo w mediach społecznościowych i na stronie internetowej stacji.

Nowe kompozycje lidera są silnie osadzone w korzeniach improwizacji jazzowej, a spoiwem łączącym muzykę jest głębia przekazu. W ramach programu "Komety śpiewają" język tonalny płynnie przechodzi w atonalny, można w nim odnaleźć więź z tradycją jazzu, elementy free, muzyki współczesnej, aż po ślady polskiej kultury ludowej i muzyki świata. Każdy utwór jest innym odcieniem wielowymiarowości życia, gdzie przeciwstawne nastroje wzajemnie się dopełniają.


Skład:

Artur Dutkiewicz – fortepian

Michał Barański – kontrabas

Adam Zagórski – perkusja

prowadzenie koncertu – Roch Siciński


Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Artur Dutkiewicz – pianista i kompozytor, nazywany ambasadorem jazzu, wystąpił z koncertami w blisko 70 krajach świata. Promuje kulturę polską za granicą, podkreślając swoje korzenie – pochodzi z Pińczowa (woj. świętokrzyskie).

Współpracował ze znakomitymi muzykami, przede wszystkim z Tomaszem Szukalskim, z którym koncertował przez 25 lat, a także ze Zbigniewem Namysłowskim, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tadeuszem Nalepą, Urszulą Dudziak, Grażyną Auguścik, Darkiem Oleszkiewiczem, Deborah Brown, Lorą Szafran, Michelle Hendricks, czy Carlosem Johnsonem.

Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie kompozycji i aranżacji w 1982 r. Laureat konkursów: Pianistów Jazzowych w Kaliszu, Improwizacji Jazzowej w Katowicach, "Jazz nad Odrą", "Jazz Jantar". Finalista Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988 r. Występował również na scenie nowatorskiego Teatru Instrumentalnego Ryszarda Gwalberta Miśka, zarówno jako aktor, jak i muzyk (tzw. muzitor), współtworząc muzykę do spektakli "Proces" Kafki i "Taniec Lokatora".

***

Na audycję z cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (24.06) w godz. 18.00-19.00.