JAZZ.PL

Jarek Śmietana Recomposed. Szymon Mika/Romain Pilon Quartet w letniej odsłonie Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 19:20
Latem cykl "Jazz.PL" zmienia formułę. Specjalnie dla słuchaczy Dwójki czołówka współczesnej sceny na nowo odczytuje muzykę artystów, którzy istotnie wpłynęli na DNA polskiego jazzu. W koncercie Jarek Śmietana Recomposed w Studiu S-3 wystąpił Szymon Mika/Romain Pilon Quartet. 

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki]

Polsko-francuski zespół powrócił do utworów zawartych na albumie "Speak Easy", który jest zapisem spotkania Jarka Śmietany z Johnem Abercrombiem.

Na pewno spróbuję przepuścić te utwory przez swój filtr. Z jednej strony jest to wejście w buty Jarka i Johna Abercrombiego, ale postaramy się zachować to, jak sami czujemy muzykę – mówił Szymon Mika. O Jarku Śmietanie lider zespołu wspominał na antenie Dwójki: Jego płyty zawsze były w moim rodzinnym domu. Fascynujące było to, że potrafił się odnaleźć także w sytuacjach pozajazzowych, za co również go bardzo ceniłem. Niestety jego odejście minęło się z moim pełnym wejściem na scenę ogólnopolską, ale miałem przyjemność słyszeć go wielokrotnie.

Z kolei Johna Abercrombiego Szymon Mika poznał siedem lat temu, kiedy został laureatem Pierwszej Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany.

Na koncercie w Studiu S-3, oprócz lidera na gitarze, wystąpili:

Romain Pilongitara

Łukasz Żyta - perkusja

Piotr Narajowski - kontrabas

Koncert poprowadził Piotr Metz.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Na koncert zaprasza Szymon Mika:

[Facebook Programu 2 Polskiego Radia]

Szymon Mika – jeden z najbardziej utytułowanych gitarzystów jazzowych w Polsce, zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. Zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany, Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą oraz wielu innych nagród i wyróżnień. W 2016 roku uzyskał tytuł magistra z wyróżnieniem na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, naukę kontynuował w Bazylei na Jazz Campus. W latach 2017-2018 brał udział w szwajcarskim projekcie Focusyear, przy okazji którego występował u boku takich artystów jak: Dave Holland, Kurt Rosenwinkel, Mark Turner, Joshua Redman, Avishai Cohen i wielu innych. Na co dzień koncertuje z czołówką europejskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty.

O jego grze z entuzjazmem wypowiadały się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami. Komponuje także autorską muzykę, która znalazła się do tej pory na ośmiu płytach w tym dwóch – "Unseen" i "Togetherness" – nagranych z autorskim triem, współtworzonym przez Ziva Ravitza i Maxa Muchę. Oprócz tego zrealizował ponad 20 płyt jako muzyk sesyjny, a także wykonuje i komponuje muzykę do filmów.

***

Latem cykl "Jazz.PL" zmienia formułę. Od początku lipca zapraszamy na premierowe koncerty specjalne. W Studiu S3 pojawią się m.in. Dominik Wania, Jan Ptaszyn Wróblewski, Marcin Wasilewski, Bracia Oleś, Kamil Piotrowicz czy Józef Skrzek. Specjalnie dla słuchaczy Dwójki czołówka współczesnej sceny na nowo odczyta muzykę artystów, którzy istotnie wpłynęli na DNA polskiego jazzu. Każdy z koncertów skupiony będzie wokół twórczości wybranej postaci, usłyszymy muzykę Wojciecha Karolaka, Janusza Muniaka, Tomasza Stańki, Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza, Tomasza Szukalskiego i innych.

Letnia odsłona Dwójkowego cyklu to muzyczny dowód na to, że w jednym miejscu i czasie przeszłość może spotkać się z teraźniejszością, a nawet przyszłością. 

[Facebook Programu 2 Polskiego Radia]

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.  Transmisja koncertu również na portalu Ninateka.pl

***

Koncert w cyklu "Jazz.PL" transmitowaliśmy w piątek (1.07) w godz. 18.00-19.00. 

Zobacz więcej na temat: Jazz koncert Dwójka gitara