JAZZ.PL

"Zbigniew Namysłowski Recomposed". Na scenie Mary Rumi i Jacek Namysłowski [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2022 07:00
W cyklu "Jazz.PL" w Studiu S-3 wystąpiło muzyczne rodzeństwo - Mary Rumi i Jacek Namysłowski, dzieci legendarnego saksofonisty jazzowego Zbigniewa Namysłowskiego. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo.

ZOBACZ WIDEO:

[YouTube Dwójki - Programu 2 Polskiego Radia]

Koncert powstał na specjalne zamówienie Programu 2 Polskiego Radia. Występem tym artyści złożyli hołd swojemu tacie w 83. rocznicę urodzin. Zbigniew Namysłowski zmarł 7 lutego tego roku.

Materiał, który zaprezentują, przygotowywany był od blisko półtora roku - to piosenki Zbigniewa Namysłowskiego zaaranżowane przez Jacka Namysłowskiego na duży zespół jazzowy.

Usłyszeliśmy dobrze znane utwory, jak "Sprzedaj mnie wiatrowi", ale też i kompozycje oryginalnie instrumentalne, do których jednak tekst napisała Mary Rumi. Materiał zarejestrowany został na niedawno wydanej płycie – "Depressed Lady", fonograficznym debiucie jazzowym Mary Rumi.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

***

Zbigniew Namysłowski (1939-2022) to jeden z najbardziej znanych polskich muzyków jazzowych, wybitny saksofonista, kompozytor i lider zespołów. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Czesławem Niemenem, Michałem Urbaniakiem, Krzysztofem Herdzinem i Leszkiem Możdżerem.

<<< Czytaj także: Zbigniew Namysłowski. Połączył jazz z tradycją >>>

Zadebiutował w 1955 roku, grając na fortepianie z grupą Five Brothers, natomiast rok później - jako puzonista. W 1957 zaś wystąpił w roli wiolonczelisty z zespołem Modern Combo Krzysztofa Sadowskiego, na Festiwalu Jazzowym w Sopocie. Największą sławę zdobył jednak jako saksofonista.

***

Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Transmisja koncertu również w portalu Ninateka.pl.

***

Koncert w ramach cyklu "Jazz.pl" odbył się w piątek 9 września o godz. 18.00.