JAZZ.PL

Łukasz Ojdana specjalnie dla Dwójki [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 19:00
Pianista Łukasz Ojdana wystąpił w Studiu S-3. Gościem koncertu była wokalistka Mariia Ojdana. Słuchaliśmy premierowych kompozycji napisanych specjalnie z myślą o koncertowym cyklu "Jazz.PL".

ZOBACZ WIDEO:

[Facebook Dwójki]

Łukasz Ojdana to członek tria RGG. Występował w Polsce, Niemczech, Islandii, Holandii, Turcji, Rosji, na Węgrzech, w Korei Południowej, Kazachstanie, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Czechach. Kompozytor i wykładowca, ale przede wszystkim pianista (jak sam mówi – słowiański).

Współpracował z wieloma znakomitościami światowego jazzu: Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim, Evanem Parkerem, Samuelem Blaserem, Vernerim Pohjolą, Trevorem Wattsem i innymi.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

8 marca 2020 roku nakładem wydawnictwa Audio Cave ukazał się album "Kurpian Songs & Meditations". To pierwsza w pełni autorska płyta Łukasza Ojdany, na której muzyk mierzy się z tradycyjnymi melodiami kurpiowskimi. Jak sam wyjaśnia: Zastanawiając się nad swoją muzyczną tożsamością doszedłem do wniosku, że najbardziej inspirującą i naturalną dla mnie materią są treści wywodzące się z dziedzictwa kulturowego mojego kraju.

Efektem tych poszukiwań jest płyta o niezwykle intymnym i szczerym charakterze, pozbawiona kalkulacji i oglądania się na trendy, zarejestrowana niemal w jednym podejściu, bez realizatorskich sztuczek i dziesiątek godzin spędzonych w studiu. Nie umiem grać muzyki w chłodny, wykalkulowany sposób. Do każdego albumu podchodzę z jednakową ekscytacją i dyscypliną, starając się przy tym osiągnąć jak najlepszy efekt. W przypadku solowej płyty bardzo zależało mi na uwiecznieniu chwili, będąc w pełni świadomym tego, jaki jestem. Energia i emocje, jakie miałem w sobie tamtego dnia, zaowocowały takim właśnie albumem - podsumowuje muzyk.

Koncert poprowadził Piotr Metz.

Zobacz zapowiedź:

(Facebook Dwójki)

***

Koncert w ramach cyklu "Jazz.PL" transmitowaliśmy w piątek (3.06) w godz. 18.00-19.00. 

Zobacz więcej na temat: fortepian Jazz Dwójka