Trio RGG. Dwadzieścia lat minęło

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 06:00
20-lecie istnienia obchodzi w tym roku jeden z najważniejszych polskich zespołów jazzowych - trio RGG. W "Rozmowach Improwizowanych" jak po sznurku przeszliśmy przez wszystkie siedem albumów nagranych przez grupę w obecnym składzie. Krzysztof Gradziuk, Maciej Garbowski i Łukasz Ojdana opowiedzieli o tym, jak zmieniały się sposoby pracy i estetyka zespołu oraz na czym polega artystyczna żywotność tria.
Trio RGG to jeden z najważniejszych polskich zespołów jazzowych
Trio RGG to jeden z najważniejszych polskich zespołów jazzowychFoto: Gosia Frączek

Trio powstało w 2001 roku. Pierwszy album "Scandinavia" (2003) był płytą koncertową. Jej nagranie zapewniła RGG nagroda podczas konkursu dla debiutujących wykonawców na Bielskiej Zadymce Jazzowej, gdzie zespół występował jako "Raminiak/Garbowski/Gradziuk". Do 2012 roku jego pianistą był Przemysław Raminiak. Członkowie tria często nagrywają i koncertują także z innymi wykonawcami. Szczególnie ważny był dla muzyków RGG dwuletni okres współpracy z Tomaszem Stańką. 

- Dlaczego dany album brzmi tak, a nie inaczej? Być może ma na to wpływ poprzedni, a może właśnie kolejny - mówi pianista grupy, Łukasz Ojdana. - I coś, co wydarzyło się na jakiejś płycie pięć lat temu, może zostać uzasadnione przez to, co dzieje się w naszych głowach dopiero teraz.

Dlaczego, podchodząc do muzyki Karola Szymanowskiego, należy wyrzucić ze swojego słownika słowa "aranżacja" i "przeróbka"?

Co byłoby nietaktem, a co prawdziwym wyrazem szacunku podczas współpracy z Evanem Parkerem?

Jakie zabiegi produkcyjne zastosowano na najnowszej płycie "Mysterious Monuments on the Moon"?

Zapraszamy do wysłuchania obszernego wywiadu i dużej porcji muzyki RGG.

RGG Trio w jazzowym cyklu Dwójki [ZOBACZ WIDEO]>>>>

Posłuchaj
116:20 2021_12_01 23_00_10_PR2_Nocna_strefa.mp3 Trio RGG o swojej artystycznej drodze (Nocna strefa/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadził: Tomasz Gregorczyk

Goście: Krzysztof Gradziuk, Maciej Garbowski i Łukasz Ojdana (trio RGG)

Data emisji: 1.12.2021

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Zakir Hussain: po narodzinach tata wyśpiewał mi rytm

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 08:00
O tym, dlaczego nie został gwiazdą rocka, oraz o rytmicznych różnicach między Indiami a Zachodem gwiazda EtnoKrakowa - Zakir Hussain opowiadał w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Zdunek: nie ma przepisu na przebój - jest dobra muzyka

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 13:00
- Mam taką naturę, że robię to, co lubię. Jeśli czegoś nie lubię, nic nie jest w stanie mnie zatrzymać, żeby się męczyć w imię pieniędzy czy jakichś innych wartości - mówił w rozmowie z Robertem Mazurkiem trębacz jazzowy Janusz Zdunek.
rozwiń zwiń