JAZZ.PL

"Jerzy Duduś Matuszkiewicz Recomposed". Henryk Miśkiewicz z zespołem [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 18:00
Aranżacje największych przebojów Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza wybrzmiały w Studiu S3 Polskiego Radia. Zagrał Henryk Miśkiewicz wraz ze swoim kwartetem, w skład którego wchodzą Michał Miśkiewicz, Wojciech Majewski i Sławomir Kurkiewicz.

Zobacz wideo:

[YouTube Dwójki]

Henryk Miśkiewicz - jeden z najważniejszych saksofonistów w polskim jazzie - wziął na warsztat znane i kochane kompozycje Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Były to zarówno tematy filmowe, jak i piosenki. Koncertem tym radiowa Dwójka upamiętniła wybitnego saksofonistę, kompozytora, autora muzyki filmowej i popularnych radiowych piosenek – w pierwszą rocznicę śmierci artysty (31.07).

Kultowe utwory stały się podstawą do przetworzeń i improwizacji dla znakomitego jazzmana oraz jego kwartetu, w skład którego wchodzą: Michał Miśkiewicz (perkusja), Wojciech Majewski (fortepian) i Sławomir Kurkiewicz (kontrabas).

- Wybrałem największe hity "Dudusia" i zaaranżowałem w taki sposób, żebyście państwo wszystkie rozpoznali. Nie będę wymieniał tytułów, ponieważ liczę na to, że będziemy śpiewać wszyscy - mówi z uśmiechem Henryk Miśkiewicz.

Zobacz wszystkie koncerty z cyklu Jazz.PL >>>

Miejmy nadzieję, że będzie to kolejny krok do większej obecności kompozycji Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza w repertuarze polskich jazzmanów. Taki zresztą jest też cel wakacyjnych odsłon cyklu "Jazz.PL" - przypominanie twórczości ojców założycieli polskiego jazzu.


Partnerem letniej odsłony cyklu "Jazz.PL" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.  Transmisja koncertu również na portalu Ninateka.pl.

***

Koncert z cyklu "Jazz.pl" transmitowaliśmy w piątek (29.07) od godz. 18.00. Koncert w Studiu S3 prowadził Andrzej Zieliński.