Euro 2020

Euro 2020: Dania awansuje do półfinału. Czesi pokazali serce, ale to nie wystarczyło

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 19:00
W pierwszym sobotnim ćwierćfinałowym spotkaniu Euro 2020 Dania pokonała Czechy 2:1. Rywalem podopiecznych Kaspera Hjulmanda w półfinale będzie zwycięzca spotkania Anglia - Ukraina.
Mecz Dania - Czechy w ćwierćfinale Euro 2020
Mecz Dania - Czechy w ćwierćfinale Euro 2020Foto: PAP/EPA/Naomi Baker / POOL

Czesi pokazali się w tym turnieju jako niespodziewani pogromcy Holandii w 1/8 finału, byli jedną z największych niespodzianek turnieju - prezentowali znacznie wyższy poziom gry niż się po nich spodziewano.

Dania z kolei po dramatycznych przeżyciach z początku fazy grupowej, kiedy na boisku w meczu z Finlandią zasłabł i był reanimowany jej lider Christian Eriksen, nabiera tempa z każdym spotkaniem. W ostatnich dwóch występach zdobyła łącznie osiem goli, pokonując Rosję 4:1 i Walię 4:0.

Losy rywalizacji Duńczyków i Czechów rozstrzygnęły się w pierwszej połowie spotkania. Piłkarze Kaspera Hjulmanda grali lepiej, przede wszystkim byli jednak bardziej skuteczni, co zaowocowało golami Delaneya, który padł już w 5. minucie meczu.

Przed przerwą padł drugi gol dla Danii, a po pięknym dośrodkowaniu Maehle piłkę do siatki skierował Dolberg.

Czesi wyszli zmotywowani na drugą połowę, znów dał o sobie znać ich najlepszy strzelec, Patrik Schick, dając swojej drużynie nadzieje na korzystny rezultat. To jednak nie wystarczyło, mimo wielkiej ambicji i serca zostawionego na boisku, do półfinału awansowali Duńczycy, którzy skutecznie bronili korzystnego wyniku.

Piękny sen tej ekipy trwa, choć rozpoczął się jak najgorszy koszmar. Czy to już wynik ponad stan? Być może, jednak kilku faworytów tego turnieju zdążyło przedwcześnie pożegnać się z imprezą, a Duńczycy robią swoje i absolutnie nie można ich skreślać nawet z walki o najwyższy cel na tej imprezie.

W półfinale czeka ich mecz z Anglią lub Ukrainą - zespoły te zmierzą się ze sobą już o godzinie 21.

W piątek miejsce w najlepszej czwórce wywalczyły reprezentacje Hiszpanii i Włoch.

1/4 finału: Czechy - Dania 1:2 (0:2).

Bramki: 0:1 Thomas Delaney (5-głową), 0:2 Kasper Dolberg (42), 1:2 Patrik Schick (49).

Żółta kartka - Czechy: Michael Krmencik, Tomas Kalas.

Sędzia: Bjoern Kuipers (Holandia).

Czechy: Tomas Vaclik - Vladimir Coufal, Ondrej Celustka (65. Jakub Brabec), Tomas Kalas, Jan Boril - Lukas Masopust (46. Michael Krmencik), Tomas Holes (46. Jakub Jankto), Antonin Barak, Tomas Soucek, Petr Sevcik (80. Vladimir Darida) - Patrik Schick (79. Matej Vydra).

Dania: Kasper Schmeichel - Andreas Christensen (81. Joachim Andersen), Simon Kjaer, Jannik Vestergaard - Jens Stryger Larsen (71. Daniel Wass), Pierre Emile Hoejbjerg, Thomas Delaney (81. Mathias Jensen), Joakim Maehle - Martin Braithwaite, Kasper Dolberg (59. Yussuf Poulsen), Mikkel Damsgaard (60. Christian Noergaard).

20:01

Koniec spotkania! Duńczycy utrzymali przewagę, chociaż Czesi zasługują na ogromne słowa uznania, zostawili na boisku wszystko, co mieli. To jednak nie wystarczyło i "Duński Dynamit" znów dał o sobie znać.

Wieczorem poznamy ich półfinałowego rywala - będzie nim Ukraina lub Anglia.

19:56

Strzał Baraka sprzed pola karnego, ale niecelnie.

19:53

Rozpaczliwa próba Krmencika, jednak nie zdołał dobrze złożyć się do strzału.

19:52

Duńczycy starają się utrzymywać przy piłce i zyskiwać cenne sekundy, do końca zostało około pięciu minut, czy Czesi będą mieli jeszcze jakąś okazję?

19:51

Braithwaite pada w polu karnym, ale gwizdek arbitra milczy. Piłkarz Barcelony ewidentnie szukał tu jedenastki.

19:47

Emocjonująca końcówka, jedni i drudzy są już bardzo zmęczeni, jednak nikt nie zamierza tutaj odpuszczać.

19:42

Vaclik znów ratuje Czechów, utrzymują swoją drużynę w grze.

19:40

Kolejna próba Soucka, jednak piłkarz West Hamu trafił w swojego kolegę z drużyny.

19:39

Problemy Schicka, napastnik musi opuścić boisko.

19:38

Piękny strzał Poulsena, ale Vaclik na stanowisku.

19:35

Schmeichel znów zmuszony do interwencji, tym razem zdjął piłkę z głowy Soucka.

19:33

Niezła okazja Czechów, ale Kjaer wybija strzał na rzut rożny.

19:29

Poulsen wyszedł z szybką akcją, przebiegł kilkadziesiąt metrów i spróbował uderzenia, ale zabrakło precyzji.

19:29

Wchodzimy w kluczową fazę meczu, Czesi muszą szukać wyrównującego gola, Duńczycy będą zaś polować na kontrataki - strzelona bramka znów dałaby im poczucie komfortu.

19:25

Soucek zderzył się z kolegą z drużyny, krwawienie z głowy zatamowane, pomocnik wraca na boisko.

19:25

Tak wyglądało trafienie Patrika Schicka.

19:15

Duńczycy w opałach. Czesi zdecydowanie przejęli inicjatywę, piłkarze Hjulmanda nie potrafią skonstruować akcji, głównie wybijają piłkę ze swojego pola karnego.

Tutaj może jeszcze wydarzyć się bardzo dużo.

19:09

Czesi wracają do gry! Schick zostawiony w polu karnym, nie zmarnował swojej szansy. Już tylko 1:2 dla Danii.

19:07

Czesi byli bardzo blisko kontaktowego gola, ale Schmeichel spisał sie bez zarzutu, broniąc strzał sprzed pola karnego.

19:04

Wracamy do gry.

19:04

Zakończyła się pierwsza połowa tego spotkania, Duńczycy są na razie zdecydowanie bliżej zwycięstwa.

18:47

Bez wątpienia to, co zrobił Maehle, będzie jedną z najładniejszych asyst tego turnieju.

18:44

2:0 dla Danii! Dolberg wykończył piękne dośrodkowanie Maehle. Czechów czeka bardzo trudne zadanie w drugiej połowie.

18:41

Widać wyraźnie, że pogoda w Baku jest dla piłkarzy bardzo dużym wyzwaniem. Nie minęła jeszcze pierwsza połowa, a zawodnicy obu drużyn sprawiają wrażenie mocno zmęczonych i usiłujących gospodarować swoimi siłami.

18:35

Soucek próbował uderzenia przewrotką, ostatecznie do piłki dopadł Holes, ale jego strzał nie sprawił problemów Schmeichelowi.

18:34

Kontratakt Duńczyków, Dolberg zagrał minimalnie zbyt mocno i piłka padła łupem bramkarza.

18:33

Spokojniejszy fragment meczu, Duńczycy skupiają się głównie na defensywie, Czesi zaś próbują sforsować obronę rywali. Jak dotąd bezskutecznie.

18:29

Braithwaite odważnie popędził w pole karne, nie miał zbyt wielu opcji, zdecydował się więc na strzał. Niestety, piłka zeszła mu ze stopy.

18:26

Kolejny piękny gest w stronę Christiana Eriksena:

18:25

Sporo ostrej walki z obu stron, ale na razie bez złośliwości. Czesi starają się przejąć inicjatywę.

18:22

Masopust pięknie wypuścił Holesa w pole karne, ale dobrze spisał się Schmeichel, broniąc strzał z ostrego kąta.

18:20

Teraz gapiostwo piłkarzy Danii, zapomnieli o Schicku w polu karnym, ale skończyło się bez konsekwencji.

18:16

A tak piłkę do siatki skierował Delaney:

18:15

Duńczycy znów blisko! Hojbjerg świetnym dalekim podaniem wypuścił w bój Dolberga, ale ten nie zdołał pokonać bramkarza.

18:12

Czesi szukają odpowiedzi, Schick wpada w pole karne, ale jest zablokowany.

18:08

Piłkarze Kaspera Hjulmanda cały czas w natarciu. Mają kolejny stały fragment gry.

18:06

Jest gol dla Danii! Delaney trafia po rzucie rożnym, precyzyjny strzał głową nie pozwolił bramkarzowi na skuteczną interwencję.

Wymarzony początek Duńczyków, mają swoją bramkę już w 5. minucie meczu.

18:04

Pierwsza groźna akcja Czechów, próbował Coufal, jednak został zablokowany przez ofiarnie interweniującego obrońcę.

18:01

Zaczynamy pierwszą połowę meczu!

17:48

Kasper Schmeichel na pewno marzy o tym, by pójść w ślady ojca, który był jednym z kluczowych piłkarzy Danii, kiedy ta w 1992 roku zdobywała tytuł mistrza Europy.

Dzisiaj przed golkiperem ważne zadanie do wykonania.

17:31

Do początku meczu pozostało około dwadzieścia minut.

Po świetnym piątkowym starciu Belgów z Włochami trudno nie mieć wysokich oczekiwań, ale patrząc na to, jak grają obie drużyny, nie są one bezpodstawne.

Oto składy obu drużyn na to spotkanie:

Czechy:

Dania:

W przeciwieństwie do pierwszego sobotniego ćwierćfinału EURO 2020, w tym meczu faworyt jest jeden. W angielskiej drużynie roi się od gwiazd, podczas gdy największą w drużynie rywali jest ich trener. EURO 2020 to jednak turniej niespodzianek i dziś na Stadio Olimpico możemy zobaczyć kolejną.