Oficjalny Nadawca Radiowy

Tokyo 2020

Tokio 2020: skateboarding znaczy młodość. Złoto 13-latki na igrzyskach

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 08:30
Japonka Momiji Nishiya zdobyła w Tokio złoty medal w konkurencji street i została pierwszą w historii mistrzynią olimpijską w skateboardingu. Srebro przypadło Brazylijce Rayssie Leal, a brąz innej Japonce Funie Nakayamie.
Momiji Nishiya cieszy się ze złotego medalu igrzysk w Tokio
Momiji Nishiya cieszy się ze złotego medalu igrzysk w TokioFoto: PAP/EPA/JIJI PRESS
serwis Tokio grafika 1200x660 - 02.png
Tokio 2020 - SERWIS SPECJALNY

W Tokio przyznane zostaną łącznie cztery komplety medali w tej dyscyplinie. W każdej z dwóch konkurencji (park i street) wystąpi po 20 kobiet i mężczyzn. W niedzielę street mężczyzn także padł łupem gospodarzy igrzysk; wygrał Yuto Horigome.

Nowa dyscyplina olimpijska w rywalizacji pań stała pod znakiem młodości. Nishiya w momencie odbierania złotego medalu miała dokładnie 13 lat i 330 dni. Srebrna medalistka, Rayssa Leal - 13 lat i 203 dni. W momencie, w którym Tokio zostało wybrane na gospodarza igrzysk olimpijskich, obie miały... 6 lat.

Czytaj także:

Druga reprezentantka gospodarzy, która stanęła na najniższym podium, także jest nastolatką - liczy sobie 16 lat.

O tym, że Nishiya zdołała sięgnąć po złoto, zadecydował ostatni z trzech przejazdów. Po początkowych problemach, kiedy nie zdołała dobrze zakończyć dwóch pierwszych trików, zdołała zachwycić sędziów trzecią próbą i wyprzedziła Rayssę Leal.

Momiji Nishiya i Funa Nakayama Momiji Nishiya i Funa Nakayama

W konkurencji park, w której Polskę reprezentować będzie Amelia Brodka, walka o medale rozstrzygnie się 4 sierpnia.

Skateboarding dużą popularność zyskał w latach 90. ubiegłego wieku, na początku głównie w USA. Wówczas deskorolka stała się symbolem młodości i kultury ulicznej, do czego przyczyniły się filmy, na których skaterzy ćwiczą w pustych basenach i opuszczonych parkach nowe triki. Nie brakowało jednak i negatywnych konotacji, a jeżdżący na desce byli krytykowani m.in. za niszczenie mienia publicznego.

W Tokio rywalizacja toczy się w dwóch konkurencjach - park i street, a Polskę reprezentować będzie mieszkająca na stałe w USA Amelia Bródka. Każdy z zawodników będzie miał możliwość trzech 45-sekundowych przejazdów, a najlepszy z nich będzie wynikiem końcowym. Uczestnicy sami wybierają trasę i triki, które chcą zaprezentować przy muzyce. Sędziowie przyznają punkty, biorąc pod uwagę trudność i oryginalność elementów oraz płynność, czas i nagromadzenie sztuczek.

Wyniki konkurencji street w jeździe na deskorolce kobiet:

1. Momiji Nishiya (Japonia) 15,26 pkt
2. Rayssa Leal (Brazylia) 14,64
3. Funa Nakayama (Japonia) 14,49
4. Alexis Sablone (USA) 13,57
5. Roos Zwetsloot (Holandia) 11,26
6. Zeng Wenhui (Chiny) 9,66
7. Margielyn Didal (Filipiny) 7,52
8. Aori Nishimura (Japonia) 6,92

Partnerzy

Partner

Czytaj także

Tokio 2020: wspinaczka sportowa, karate, skateboarding i surfing - poznaj debiutantów na igrzyskach

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 07:59
Wspinaczka sportowa, karate, skateboarding, czyli jazda na deskorolce i surfing w Tokio zadebiutują w olimpijskim programie. Po 13 latach wraca baseball/softball. Nowych będzie też 15 konkurencji, choć część z nich już na igrzyskach rozgrywano.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tokio 2020: Japończyk Horigome najlepszy w debiucie konkurencji street

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2021 09:00
Japończyk Yuto Horigome zwyciężył w konkurencji street debiutującego w programie igrzysk skateboardingu, czyli jazdy na deskorolce. Srebrny medal zdobył Brazylijczyk Kelvin Hoefler, a brązowy - Amerykanin Jagger Eaton.
rozwiń zwiń