Oficjalny Nadawca Radiowy

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie Tokyo 2020

Igrzyska Paraolimpijskie: brązowi medaliści Polak i Ładosz podejrzani o stosowanie EPO

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 10:32
Kolarze torowi Marcin Polak i pilot Michał Ładosz, którzy zdobyli brązowy medal na dystansie 4000 m w igrzyskach paraolimpijskich w Tokio, są podejrzani o stosowanie zabronionej erytropoetyny - poinformowała Polska Agencja Antydopingowa.
Marcin Polak i Michał Ładosz
Marcin Polak i Michał ŁadoszFoto: Adam Nurkiewicz
  • Według szefa agencji, w sprawę zaangażowani byli międzynarodowi eksperci i dwa akredytowane laboratoria 
  • Polakom grozi odebranie medali i czteroletnia dyskwalifikacja 
Marcin Polak Michał Ładosz 1200 forum.jpg
Igrzyska Paraolimpijskie: pierwszy medal dla Polski. Brąz kolarzy torowych

- Wyniki próbek oraz opinie ekspertów międzynarodowych wskazują jednoznacznie na stosowanie erytropoetyny, która nie została naturalnie wytworzona przez organizm. Mamy do czynienia z najpoważniejszym oraz najpewniej celowym oszustwem dopingowym. W sporcie nie ma miejsca na takie haniebne praktyki, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu oraz barw narodowych - powiedział dyrektor POLADA Michał Rynkowski.

Możliwa długoletnia dyskwalifikacja 

Poinformowano, że w sprawę zaangażowani byli międzynarodowi eksperci oraz dwa laboratoria akredytowane przez Światową Agencję Antydopingową w Warszawie i w Tokio. Wszystkie działania zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi procedurami.

- Wcześniejsze wydanie wyników nie było możliwe, ponieważ mogłoby prowadzić do niesprawiedliwego oskarżenia kolarzy. POLADA współpracowała w tym zakresie z WADA, Międzynarodową Unią Kolarską, Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim oraz ITA. Efekt tej długoterminowej i intensywnej międzynarodowej współpracy to kolejny dowód na to, że żaden dopingowicz nie może i nie powinien czuć się bezpiecznie – dodał Rynkowski.


Posłuchaj
00:56 kuzak.mp3 O szczegółach sprawy mówi Krzysztof Kuzak (IAR)

 

Informacja o potwierdzonym przypadku dopingu dotarła do POLADA 26 sierpnia. Po dokonaniu wewnętrznej weryfikacji, sportowcy zostali poinformowani o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych następnego dnia.

W przypadku potwierdzenia analiz próbek B i po wydaniu ostatecznej decyzji właściwych organów zawodnikom grozi odebranie tytułu brązowych medalistów, a także 4-letnia dyskwalifikacja.

Pierwszy polski medal 

W środę Polak i Ładosz po zajęciu trzeciego miejsca w kwalifikacjach, w wyścigu o brązowy krążek rywalizowali z Francuzami Alexandrem Lloverasem i jego pilotem Corentinem Ermenault. Polacy uzyskali czas 4.07,850, a tandem rywali - 4.08,126.


W tej konkurencji w pierwszym dniu paraolimpijskiej rywalizacji zwyciężyli Holendrzy Tristan Bangma i Patrick Bos (pilot), a po srebro sięgnęli Brytyjczycy Stephen Bate i Adam Duggleby.

Paraolimpiada w japońskiej stolicy potrwa do 5 września. Wystąpi 89 reprezentantów Polski w 12 dyscyplinach.

Czytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Polskie Radio jest Patronem Medialnym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego: 

Polski Komitet Paraolimpijski
Czytaj także

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio: sztangistka Justyna Kozdryk sięgnęła po brąz

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 10:53
Sztangistka Justyna Kozdryk zdobyła brązowy medal igrzysk paraolimpijskich w Tokio w kategorii do 45 kg. Polka uzyskała w najlepszej próbie 101 kg. Zwyciężyła Nigeryjka Latifat Tijani (107 kg) przed Chinką Cui Zhe (102 kg).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza osoba zaangażowana w Igrzyska Paraolimpijskie trafiła do szpitala z Covid-19

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 11:44
Obcokrajowiec zaangażowany w Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio został przyjęty do szpitala z Covid-19 – podała w czwartek japońska agencja prasowa Kyodo, powołując się na organizatorów. To pierwsza hospitalizacja związana z rozpoczętymi we wtorek zawodami.
rozwiń zwiń