Polskie Radio
Section05

paraolimpiada

Bartłomiej Mróz - parabadmintonista, który nie zna limitów, przed startem w Paryżu

Parabadmintonista Bartłomiej Mróz przygotowuje się do swoich drugich igrzysk paraolimpijskich, które odbędą się w Paryżu. W audycji "Ludzie" opowiedział o sporcie, który uprawia, trudach życia codziennego i znaczeniu sportu w jego życiu oraz o tym, w jaki sposób stara się promować grę w badmintona. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wojciech Zawioła niepełnosprawność aktywność aktywność fizyczna

Igrzyska paraolimpijskie bez Rosjan i Białorusinów? Komitet "nie będzie zachwycony"

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) autonomicznie zdecyduje, czy zezwolić sportowcom z Rosji i Białorusi na start w igrzyskach w Paryżu w 2024 roku. Nie będzie jednak zachwycony ich ewentualnym powrotem do rywalizacji - powiedział prezydent IPC Andrew Parsons. Decyzja w sprawie przyszłorocznych igrzysk paraolimpijskich będzie oparta na głosowaniu komitetów narodowych podczas wrześniowego zgromadzenia ogólnego IPC - wyjaśnił Parsons.
Zobacz więcej na temat:  SPORT

Witold Skupień o przezwyciężaniu słabości i sukcesach paraolimpijskich

Witold Skupień pochodzi z Podhala. Jako jedenastoletni chłopiec wybrał się z bratem na wycieczkę rowerową, podczas której wspiął się na transformator i został porażony prądem. Po wypadku konieczna była amputacja prawej i częściowo lewej dłoni. Mimo to, w wieku 23 lat, rozpoczął przygodę ze sportem. O igrzyskach paraolimpijskich usłyszał w telewizji i uznał, że chciałby spróbować swych sił.  
Zobacz więcej na temat:  niepełnosprawność Strefa Rodzica radio dla rodziców radio cyfrowe Agata Puścikowska inne dyscypliny

Polscy debiutanci zakończyli zmagania w Pekinie

Polska sztafeta open, złożona z samych debiutantów na igrzyskach paraolimpijskich i zawodników z "dziką kartą" zajęła 11. miejsce. Ale Monika Kukla, Krzysztof Plewa na sledżach, oraz dwójka niedowidzących Paweł Gil i Paweł Nowicki dali z siebie wszystko. Wszyscy słaniali się za metą ze zmęczenia za metą, Nowicki miał nawet zawroty głowy. – W końcu to są igrzyska, trzeba było przypakować. Przynajmniej udało nam się wyprzedzić Brytyjczyków – mówili.
Zobacz więcej na temat:  paraolimpiada pekin 2022 SPORT igrzyska