Polskie Radio
Section05
paraolimpiada

Witold Skupień o przezwyciężaniu słabości i sukcesach paraolimpijskich

Witold Skupień pochodzi z Podhala. Jako jedenastoletni chłopiec wybrał się z bratem na wycieczkę rowerową, podczas której wspiął się na transformator i został porażony prądem. Po wypadku konieczna była amputacja prawej i częściowo lewej dłoni. Mimo to, w wieku 23 lat, rozpoczął przygodę ze sportem. O igrzyskach paraolimpijskich usłyszał w telewizji i uznał, że chciałby spróbować swych sił.  
Zobacz więcej na temat:  paraolimpiada niepełnosprawność Strefa Rodzica radio dla rodziców radio cyfrowe Agata Puścikowska inne dyscypliny

Polscy debiutanci zakończyli zmagania w Pekinie

Polska sztafeta open, złożona z samych debiutantów na igrzyskach paraolimpijskich i zawodników z "dziką kartą" zajęła 11. miejsce. Ale Monika Kukla, Krzysztof Plewa na sledżach, oraz dwójka niedowidzących Paweł Gil i Paweł Nowicki dali z siebie wszystko. Wszyscy słaniali się za metą ze zmęczenia za metą, Nowicki miał nawet zawroty głowy. – W końcu to są igrzyska, trzeba było przypakować. Przynajmniej udało nam się wyprzedzić Brytyjczyków – mówili.
Zobacz więcej na temat:  paraolimpiada pekin 2022 paraolimpiada SPORT igrzyska

Paraolimpijczycy w Pekinie. "Start to spełnienie marzeń"

To był ostatni dzień startów indywidualnych w narciarstwie biegowym. W nocy spadł śnieg, ale z rana wyszło słońce i kiedy Krzysztof Plewa wyjechał na sledżach na trasę średniego dystansu zrobiła się mokra breja. Zawodnik Veloactiv Kraków, który dotarł na igrzyska z opóźnieniem z powodu pozytywnego wyniku na koronawirusa, zajął 14. w sledżach na 34. zawodników – i był zadowolony z tego wyniku.
Zobacz więcej na temat:  paraolimpiada pekin 2022 paraolimpiada SPORT igrzyska