Katar 2022
Section06

Katar 2022: Japonia - Kostaryka. Sensacyjna porażka pogromców Niemców

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2022 12:45
Sensacyjni pogromcy reprezentacji Niemiec, reprezentanci Japonii, przegrali 0:1 z Kostaryką, która w pierwszej kolejce wysoko (0:7) uległa Hiszpanii. Sytuacja w grupie E stała się bardzo ciekawa.
Mecz Japonia - Kostaryka
Mecz Japonia - KostarykaFoto: Ariel Schalit/Associated Press/East News

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Obie drużyny rozpoczęły mecz w spokojnym tempie i żadna ze stron nie była w stanie narzucić rywalom swoich warunków. Przez pierwsze pół godziny meczu na murawie królował chaos i mnożyły się niecelne zagrania obu drużyn.

O tym, na jak niskim poziomie stało pierwsze 45 minut najlepiej świadczy statystyka strzałów celnych – ani Japonia, ani Kostaryka nie zdołały oddać ani jednego uderzenia w światło bramki rywali.

To zmieniło się tuż po przerwie – już w 46. minucie groźny strzał z linii pola karnego oddał Morita, ale Navas był na posterunku.

Japończycy dominowali, ale nie tworzyli sobie zbyt wielu klarownych sytuacji pod bramką Kostaryki. Ekipa z Ameryki Środkowej przetrwała napór Azjatów i w 81. minucie wykorzystali swoją jedyną szansę w meczu – zza pola karnego technicznie uderzył Keysher Fuller, piłkę musnął golkiper Japończyków Gonda, ale ostatecznie futbolówka wpadła do siatki.

Ekipa „Samurajów” rzuciła się do odrabiania strat. W 88. minucie świetny rajd lewą flanką przeprowadził Mitoma, który zagrał do Kamady, ale strzał pomocnika Eintrachtu instynktownie obronił Navas. To jednak wszystko, na co było stać zespół z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Niespodziewane zwycięstwo utrzymało Kostarykę w grze o awans do 1/8 finału mundialu. W grupie E po trzy punkty mają Hiszpanie, którzy dziś zagrają z Niemcami, Japonia i Kostaryka. „Die Mannschaft” zajmuje ostatnie miejsce (0 pkt).

00:48 Nowaczyk.mp3 O szczegółach meczu Japonii z Kostaryką opowiada Grzegorz Nowaczyk (IAR)

Grupa E: Japonia - Kostaryka 0:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Keysher Fuller (81).

Żółta kartka - Japonia: Miki Yamane, Ko Itakura, Wataru Endo. Kostaryka: Anthony Contreras, Celso Borges, Francisco Calvo.

Sędzia: Michael Oliver (Anglia). Widzów: 41 479.

Japonia: Shuichi Gonda - Miki Yamane (62. Kaoru Mitoma), Ko Itakura, Maya Yoshida, Yuto Nagatomo (46. Hiroki Ito) - Ritsu Doan (67. Junya Ito), Wataru Endo, Daichi Kamada, Hidemasa Morita, Yuki Soma (82. Takumi Minamino) - Ayase Ueda (46. Takuma Asano).

Kostaryka: Keylor Navas - Kendall Waston, Oscar Duarte, Francisco Calvo, Bryan Oviedo - Keysher Fuller, Celso Borges (89. Youstin Salas), Yeltsin Tejeda, Gerson Torres (65. Brandon Aguilera) - Joel Campbell (90+5. Daniel Chacon), Anthony Contreras (65. Jewison Bennette).

Polska - Arabia Saudyjska. "Spokojnie, to tylko Katar", wyjątkowa analiza gry Polaków: