Katar 2022
Section06

Katar 2022: Meksyk - Polska. Liderzy zawiedli, ale nadal jesteśmy w grze [OCENY]

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2022 19:18
Z tego meczu zapamiętamy jedno - niewykorzystany rzut karny Roberta Lewandowskiego. Gdyby nie to defensywna i nudna taktyka trenera Michniewicza znów mogłaby przynieść efekt w postaci pozytywnego wyniku. Grą Biało-Czerwonych z Meksykiem ciężko się zachwycać, ale znajdzie się kilku zawodników, którzy zasłużyli na pozytywne noty. Zapraszamy do zapoznania się z ocenami jakie wystawiliśmy Polakom.
Niewykorzystany przez Roberta Lewandowskiego rzut karny był kluczowym momentem spotkania z Meksykiem. Ocena kapitana naszej reprezentacji nie może być wysoka. Foto: PAP/EPA

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022 <<<

Meksyk - Polska. Oceny redakcji sportowej PolskieRadio24.pl (skala 1-6):

Wojciech Szczęsny (4) - Klasa, pewność, opanowanie. Dobrze grał na przedpolu, wprowadzał spokój w szeregi polskiej defensywy. Więcej zrobić nie mógł.

Bartosz Bereszyński (3) - Jak zwykle lepszy w defensywie niż w ofensywie. Zanotował jednak kilka wygranych pojedynków z Hirvingiem Lozano. Ustawienie Michniewicza z czwórką zamiast piątki z tyłu zdało egzamin także dzięki Bereszyńskiemu.

Kamil Glik (3,5) - Mecz nr 100 w reprezentacji może zaliczyć do udanych. Dyrygował obroną, nie popełniał błędów, asekurował kolegów i wygrywał pojedynki główkowe.

Jakub Kiwior (3,5) - Dobry występ mniej doświadczonego z polskich stoperów. Oprócz dobrego ustawiania się wygrał także kilka pojedynków 1 na 1 z Meksykanami. Jeśli w kolejnych meczach zagramy bardziej ofensywnie będzie też można liczyć na jego dobre długie podanie.

Matty Cash (4) - Najlepszy zawodnik z pola w naszej drużynie. Chociaż nie był środkowym obrońcą wygrał mnóstwo pojedynków główkowych. Nie popełniał strat, nie dawał się mijać. Na tle grającego po drugiej stronie Bereszyńskiego dużo bardziej widoczny w ofensywie. Widać to było zwłaszcza w końcówce, gdy wykazywał chyba najwięcej chęci do zmiany rezultatu.

Nicola Zalewski (2) - W reprezentacji Michniewicza jeszcze nie grał jako lewy pomocnik i to niestety było widać. Brakowało jego ofensywnych akcji, a ustawiony wyżej niż zazwyczaj nie pomagał też w obronie. Do zmiany nadawał się już w przerwie i selekcjoner to zauważył. Młodego zawodnika AS Roma prawdopodobnie zjadła trema związana z debiutem na mundialu.

Grzegorz Krychowiak (3,5) - Zagrał tak, jak na to liczyliśmy. Krytycy Krychowiaka często wskazują na jego ograniczenia - i mają rację, ale jedyny w pierwszej połowie defensywny pomocnik Biało-Czerwonych sprawdza się mimo tych ograniczeń. Dużo walki i odbiorów. Niepokoić może jedynie maniera odwracania się z piłką w kierunku własnej bramki, co grozi niepotrzebnymi stratami.

Sebastian Szymański (3) - Mogący się pochwalić świetnymi liczbami w Feyenoordzie Rotterdam zawodnik w spotkaniu z Meksykiem był paradoksalnie bardziej przydatny w obronie niż w ataku. Z tyłu imponował walecznością i popisał się kilkoma naprawdę ważnymi interwencjami. Z przodu nie pokazywał się do gry, nie był w stanie wpłynąć na mizerną jakość poczynań Biało-Czerwonych.

Piotr Zieliński (2,5) - Potencjał tego zawodnika jest tak ogromny, że musimy od niego wymagać znacznie więcej niż w spotkaniu z Meksykiem. Nie pokazywał się do gry, nie stwarzał szans kolegom a co najgorsze - tracił piłki w prostych sytuacjach niecelnymi podaniami. Nawet jeśli drużynowo nie mieliśmy wiele do powiedzenia w ofensywie, po liderach spodziewamy się zrobienia różnicy - tego Piotr Zieliński nie dał reprezentacji Polski w jej pierwszym meczu na katarskim mundialu.

Jakub Kamiński (2,5) - Występ piłkarza VFL Wolfsburg bardzo ciężki do oceny. W ofensywnie niezbyt widoczny, ale to zupełnie tak samo jak cała drużyna. Nie można mu odmówić chęci, zanotował też celny strzał w doliczonym czasie gry. Nie potwierdził jednak przez 90 minut, że należy mu się miejsce w składzie na Arabię Saudyjską.

Robert Lewandowski (2,5) - Ocena kapitana reprezentacji nie może być wysoka. Oczywiście waży na niej niewykorzystany rzut karny, ale dla usprawiedliwienia należy dodać, że chwilę wcześniej sam go wywalczył. Zatem zepsuł to, co sam zbudował. Poza tym jednak nie dał polskiej ofensywie tyle, ile można oczekiwać od najlepszego napastnika na świecie.

Rezerwowi:

Krystian Bielik (2,5) - Jego wejście na boisko w drugiej połowie wiązało się ze zmianą ustawienia zespołu. Nie okazał się jednak godnym wsparciem dla robiącego dobrą robotę Krychowiaka.

Przemysław Frankowski (3) - Wyjściowa ocena pomocnika RC Lens, który po wejściu na boisko w końcówce zdążył się zapisać w notesie sędziowskim żółtą kartką.

Arkadiusz Milik bez oceny - grał zbyt krótko by go ocenić.

53:51 MŚ Katar 2022: Meksyk - Polska. Pierwszą połowę meczu komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka) MŚ Katar 2022: Meksyk - Polska. Pierwszą połowę meczu komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka)

56:01 MŚ Katar 2022: Meksyk - Polska. Drugą połowę meczu komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka) MŚ Katar 2022: Meksyk - Polska. Drugą połowę meczu komentują Filip Jastrzębski i Tomasz Kowalczyk (Jedynka)

Katar 2022. Kiedy i o której mecz Polska - Arabia Saudyjska?

W kolejnym meczu Biało-Czerwoni zmierzą się z Arabią Saudyjską w sobotę 26 listopada (14.00 - Ar-Rajjan), a 30 listopada - z Argentyną (20.00 - Ad-Dauha).

XXII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Katar 2022 potrwają do 18 grudnia. Jest to ostatni mundial, w którym wystąpią 32 drużyny. Na kolejnym turnieju, w 2026 roku, o Puchar Świata FIFA zagra 48 reprezentacji narodowych.

Faza grupowa potrwa do 2 grudnia, 3-6 grudnia to terminy spotkań 1/8 finału, terminy ćwierćfinałów to 9-10 grudnia, półfinały zostaną rozegrane 13 i 14 grudnia, mecz o trzecie miejsce - 17 grudnia, a mistrza globu poznamy dzień później.