Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Iran sięga po zwycięstwo w końcówce. Zdziesiątkowana Walia straciła dwa gole w dwie minuty

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 13:13
Iran pokonał Walię 2:0 w pierwszym meczu drugiej serii gier piłkarskich mistrzostw świata. Oba gole dla "Persów" padły w ostatnich minutach doliczonego czasu drugiej połowy spotkania.
Radość piłkarzy Iranu
Radość piłkarzy IranuFoto: PAP/EPA/Rungroj Yongrit

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Wyrównane 45 minut

W szeregach Irańczyków od pierwszej minuty zagrała jedna z największych gwiazd zespołu – Sardar Azmoun, który uporał się z problemami zdrowotnymi. Zabrakło natomiast kontuzjowanego w meczu z Anglią bramkarza Alirezy Beiranvanda.

Ekipa „Smoków” miała znakomitą okazję na otwarcie wyniku w 12. minucie – do dośrodkowanej z prawego skrzydła piłki doszedł Kieffer Moore, ale z 6. metra trafił wprost w golkipera Iranu.

„Persowie” odpowiedzieli kilka minut później efektowną akcją po odbiorze w środku pola – po błyskawicznej wymianie podań do siatki rywali trafił Ali Gholizadeh, ale jego gol został anulowany z powodu ofsajdu.

W pierwszej odsłonie gra toczyła się w dobrym tempie, a akcje szybko przenosiły się z okolic jednego pola karnego w drugie, ale klarownych sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo, dlatego pierwsze 45 minut zakończyło się bezbramkowym remisem.

00:41 Engel.mp3 Jak zauważa były selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Engel, było to bardzo ciekawe spotkanie. (IAR)

Iran grał do końca

Drugą odsłonę Iran rozpoczął od kapitalnej, ale niezwykle pechowej akcji – podopieczni Carlosa Queiroza dwukrotnie trafili w słupek – najpierw w obramowanie bramki Hennesseya trafił Azmoun, a kilka sekund później zza pola karnego Golizadeh.

Z minuty na minutę rosła przewaga Irańczyków, a Walijczycy tracili siły. W 73. minucie z dystansu przymierzył Saeid Ezatolahi, jednak golkiper rywali końcami palców zdołał odbić lecącą tuż przy słupku piłkę.

W końcówce „Smoki” zerwały się jednak do ataku, co zaowocowało groźną kontrą w 84. minucie – wychodzący z bramki Hennessey staranował wychodzącego na czystą pozycję Taremiego, a sędzia pokazał golkiperowi Walii czerwoną kartkę.

Iran walczył do ostatniego gwizdka i to zaprocentowało – najpierw rewelacyjnym strzałem z 30 metrów popisał się Roozbeh Cheshmi, a chwilę później Walijczyków „dobił” Ramin Rezaeian, który, po podaniu Taremiego, wykończył błyskawiczny kontratak „Persów”.

Po dwóch meczach Iran jest wiceliderem tabeli z trzema punktami na koncie. Walia jest czwarta (1 pkt). W drugim piątkowym meczu grupy B prowadząca w tabeli Anglia (3 pkt) zmierzy się z USA (1 pkt). Początek spotkania o godz. 20 czasu polskiego.

00:41 Nowaczyk.mp3 O szczegółach meczu Walii z Iranem opowiada Grzegorz Nowaczyk. (IAR)

Grupa B: Walia - Iran 0:2 (0:0).

Bramki: 0:1 Rouzbeh Cheshmi (90+8), 0:2 Ramin Rezaeian (90+11).

Żółta kartka - Walia: Joe Rodon. Iran: Ramin Rezaeian, Alireza Jahanbakhsh. Czerwona kartka - Walia: Wayne Hennessey (86-faul).

Sędzia: Mario Escobar (Gwatemala). Widzów: 40 875.

Walia: Wayne Hennessey - Neco Williams, Ben Davies, Chris Mepham, Joe Rodon - Harry Wilson (57. Daniel James), Aaron Ramsey (88. Danny Ward), Connor Roberts (57. Brennan Johnson), Ethan Ampadu (78. Joe Allen), Gareth Bale - Kieffer Moore.

Iran: Seyed Hossein Hosseini - Ramin Rezaeian, Morteza Pouraliganji, Majid Hosseini, Milad Mohammadi - Ali Gholizadeh (77. Alireza Jahanbakhsh), Ahmad Noorollahi (78. Rouzbeh Cheshmi), Saeid Ezatolahi (83. Ali Karimi), Ehsan Hajsafi (77. Mehdi Torabi) - Mehdi Taremi, Sardar Azmoun (68. Karim Ansarifard).

00:41 Nowaczyk.mp3 Aby liczyć na awans do 1/8 finału, ekipa selekcjonera Roberta Page'a musi wygrać trzeci mecz - z Anglią. Media na Wyspach są zgodne - wyjście z grupy graniczyć będzie z cudem. Z Londynu - Adam Dąbrowski. (IAR)