Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: Ekwador - Senegal. Mistrzowie Afryki grają dalej, rywale byli bezzębni

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 18:01
Reprezentacja Senegalu awansowała do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. W meczu ostatniej kolejki grupy A mistrzowie Afryki pokonali Ekwador 2:1, co zapewniło im drugie miejsce w grupie.
Kalidou Koulibaly (z lewej) cieszy się po zdobyciu bramki
Kalidou Koulibaly (z lewej) cieszy się po zdobyciu bramki Foto: PAP/EPA/Rungroj Yongrit

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Sytuacja w grupie A ułożyła się w ten sposób, że mecz w Ar-Rajjan decydował o tym, która z drużyn awansuje do najlepszej szesnastki mistrzostw.

W lepszej sytuacji był Ekwador, który nie tylko pokonał Katar (2:0) w meczu otwarcia, ale też zremisował z faworyzowaną Holandią (1:1). Senegalczycy ulegli "Pomarańczowym" 0:2, więc w dorobku mają tylko trzy punkty za wygraną z Katarem (3:1) Jeśli "Lwy Terangi" chciały marzyć o awansie do 1/8 finału, musiały pokonać Ekwador.

Senegal był lepszy od początku

Senegalczycy zdawali sobie sprawę, że muszą wygrać wtorkowy mecz i od początku ruszyli do ataków. Już w trzeciej minucie w świetnej sytuacji znalazł się Idrissa Gueye, jednak piłka po jego uderzeniu ze skraju pola karnego minęła słupek.

Jeszcze bliżej gola dla mistrzów Afryki było w ósmej minucie. Boulaye Dia w znakomitej sytuacji uderzył jednak obok słupka. Senegalski napastnik miał przed sobą tylko bramkarza Hernana Galindeza…

Podopieczni Aliou Cisse cały czas byli aktywniejsi. W dwunastej minucie niecelnie z dystansu uderzył Moussa N’Diaye. Trzy minuty później Galindez poradził sobie ze strzałem Gueye. Przewaga Senegalu nie podlegała dyskusji.

Blisko gola było też w 24. minucie, gdy solową akcję przeprowadził Ismaila Sarr. Napastnik rozpędził się na lewym skrzydle, zszedł do środka i groźnie uderzył prawą nogą. Skończyło się na rzucie rożnym.

Rzut karny dał prowadzenie

W kolejnych minutach sytuacja na boisku nieco się uspokoiła, ale wciąż przeważali Senegalczycy. W 41. minucie francuski sędzia Clement Turpin podyktował jednak rzut karny dla afrykańskiej drużyny! Piero Hincapie sfaulował bowiem Sarra.

Do piłki podszedł sam poszkodowany, który pewnym strzałem nie dał szans Galindezowi i zapewnił swojej drużynie prowadzenie do przerwy.

Druga połowa początkowo wcale nie wyglądała inaczej. Ekwadorczycy byli bardzo bierni i nie tworzyli groźnych okazji bramkowych. W 49. minucie oddali wreszcie celny strzał, ale Edouard Mendy łatwo poradził sobie z uderzeniem Jose Cifuentesa.

Sporo do szczęścia zabrakło też Michaelowi Estradzie, który w 57. minucie uderzał po wrzutce Pervisa Estupinana z lewej strony.

Gol za gol

Ciekawiej zrobiło się w 67. minucie, gdy podopieczni Gustavo Alfaro niespodziewanie wyrównali! Z rzutu wolnego dośrodkował Felix Torres. W polu karnym jeden z Ekwadorczyków dotknął jeszcze piłkę i ta trafiła do Moisesa Caicedo. Piłkarz Brighton skierował ją do bramki. Jak się okazało, Ekwadorczycy nie nacieszyli się długo prowadzeniem.

Już w 70. minucie to "Lwy Terangi" miały rzut wolny. Po wrzutce Gueye'a piłka niefortunnie odbiła się od Estupinana i spadła pod nogi Kalidou Koulibaly'ego. Stoper Chelsea pewnym strzałem skierował piłkę do siatki, zdobywając swojego pierwsza gola dla reprezentacji.

To nie był koniec emocji. Ekwadorczycy chcieli wyrównać - w 76. minucie Mendy obronił strzał Gonzalo Platy. Afrykanie też mieli okazje. W 83. minucie szansę na efektownego gola miał Dia, jednak minimalnie spudłował.

W końcówce meczu to Senegalczycy byli bliżsi trzeciej bramki, niż ich rywale wyrównania. Obrazu meczu nie zmieniło sześć doliczonych minut. Senegal utrzymał prowadzenie i awansował do 1/8 finału z drugiego miejsca w grupie A.

Ekwador - Senegal 1:2

Bramki: 0:1 Ismaila Sarr (44-karny). 1:1 - Moises Caicedo (68), 1:2 - Kalidou Koulibaly (70).

Żółta kartka - Senegal: Idrissa Gana Gueye.

Sędzia: Clement Turpin (Francja. Widzów: 44 569.

Ekwador: Hernan Galindez - Angelo Preciado (85. Jackson Porozo), Felix Torres, Piero Hincapie, Pervis Estupinan - Carlos Gruezo (46. Jose Cifuentes), Alan Franco (46. Jeremy Sarmiento), Moises Caicedo - Gonzalo Plata, Enner Valencia, Michael Estrada (64. Djorkaeff Reasco).

Senegal: Eduoard Mendy - Youssouf Sabaly, Kalidou Koulibaly, Ismail Jakobs, Abdou Diallo - Pathe Ismael Ciss (74. Nampalys Mendy), Pape Gueye, Ismaila Sarr, Idrissa Gana Gueye, Ilimane Ndiaye (74. Bamba Dieng) - Boulaye Dia (90+5. Pape Abou Cisse).

01:01 Awans Senegalu.mp3 Senegal w 1/8 finału MŚ. Więcej na temat tego spotkania w relacji Grzegorza Nowaczyka (IAR)