Section50

Powrót

Katar 2022
Section06

Katar 2022: "stosują brudną taktykę, bo to wynika z ich kultury"? Iran przypomina Niemcom "Hańbę Gijon"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 09:50
Irańska Federacja Piłkarska oraz trener reprezentacji tego kraju Portugalczyk Carlos Queiroz skrytykowali byłą gwiazdę światowego futbolu Juergena Klinsmanna za jego wypowiedzi dotyczące stylu gry arabskiego zespołu. Niemiec miał powiedzieć, że Iran stosuje "brudną, niesportową" taktykę.
Reprezentacja Iranu podczas meczu z Walią w Katarze
Reprezentacja Iranu podczas meczu z Walią w Katarze Foto: EPA/Abedin Taherkenareh

Polskie Radio - oficjalny nadawca radiowy Mistrzostw Świata Katar 2022 - zaprasza na transmisje i relacje z mundialu. W Katarze są nasi sprawozdawcy Tomasz Kowalczyk i Filip Jastrzębski.

>>> Zobacz nasz serwis specjalny na mundial - Katar 2022

Federacja Iranu wezwała do rezygnacji Klinsmanna z pełnionej funkcji w komisji technicznej FIFA. Były zawodnik, mistrz świata (1990) i Europy (1996) miał powiedzieć w wywiadzie telewizyjnym dla BBC po meczu z Walią (Iran wygrał 2:0), że Irańczycy stosują niesportową, "brudną" taktykę, bo to wynika z ich kultury.

- Taka jest ich kultura, dlatego tak postępują - wywierają presję na sędziach, +bawią się w brudne gierki+, stale coś komentują, by dekoncentrować przeciwnika, trener Carlos Queiroz pasuje do ich zespołu. To wszystko nie jest przypadkowe, to jest celowe - powiedział 58-letni Klinsmann, który jako szkoleniowiec poprowadził Niemców do trzeciego miejsca w MŚ w 2006 r.

Niemiec pracował też jako trener drużyny narodowej USA (2011-2016).

Iran odpowiada Klinsmannowi - przypomina "Hańbę Gijon"

Na jego słowa szkoleniowiec Iranu, 69-letni Queiroz odpowiedział na Twitterze.

"Obrażasz mój charakter z typowymi uprzedzeniami i wyższością. Bez względu na wszystko, mam szacunek do tego, co osiągnąłeś na boisku, ale te uwagi o irańskiej kulturze, irańskiej drużynie narodowej i moich piłkarzach to hańba futbolu” – napisał były trener Realu Madryt, Manchesteru United i reprezentacji Portugalii.

Przedstawiciele irańskiej federacji zaprosili Klinsmanna na trening reprezentacji, podobnie jak trener, który dodał jednak, że wcześniej, przed wizytą, oczekuje rezygnacji Niemca z udziału w pracach komisji technicznej FIFA. Strona irańska nie szczędziła przy tym uszczypliwości wobec przedstawiciela niemieckiego futbolu.

"Panie Klinsmann, choć jest pan Niemcem obiecujemy, że nie będziemy oceniać cię z perspektywy najbardziej haniebnego wydarzenia w historii mundialu - "Hańby Gijon" (w MŚ w 1982 r. RFN wygrało 1:0 z Austrią, a rezultat ten eliminował z dalszej gry Algierię; drużyny nie walczyły w zasadzie w drugiej połowie, bo wynik był korzystny dla obydwu - przyp. red.), ani też ze względu na słynne "dramatyczne pady" podczas meczów" - napisała federacja Iranu.

Klinsmann: słowa wyrwane z kontekstu

Niemiec odpowiedział na krytykę, że jego słowa zostały wyrwane z kontekstu i próbował załagodzić sytuację:

- Nigdy nie krytykowałem Carlosa, czy irańskiej ławki. Po prostu opisałem ich emocjonalne zachowanie, co jest w pewnym sensie godne podziwu, bo cała ławka "żyje" meczem. Carlos jest bardzo emocjonalnym trenerem, który zawsze stoi przy linii i przekazuje graczom swoją energię - powiedział były piłkarz tak świetnych klubów jak Inter Mediolan, Tottenham czy Bayern Monachium.

W Katarze o Irańczykach jest głośno nie po raz pierwszy i to nie tylko ze względów sportowych. Mecze Iranu odbywają się w cieniu protestów i niepokojów społecznych w ojczyźnie po wrześniowej śmierci, w policyjnym areszcie, 22-letniej Mahsy Amini, aresztowanej wcześniej za złamanie surowych islamskich zasad dotyczących ubioru kobiet.

Przed pierwszym meczem - z Anglią (2:6) - irańscy piłkarze nie odśpiewali hymnu narodowego, co zostało odebrane jako wyraz solidarności z protestującymi. W piątek, przed spotkaniem z Walią (2:0), już śpiewali, ale cicho, a bardziej doniosłe były gwizdy i okrzyki irańskich kibiców na trybunach.

<<< WIĘCEJ O REPREZENTACJI IRANU >>>


We wtorek 29 listopada USA zmierzy się z Iranem (godz. 20.00)

grupa B: Anglia, Iran, USA, Walia

Anglia - Iran 6:2
USA - Walia 1:1
Walia - Iran 0:2
Anglia - USA 0:0
29 listopada, wtorek
Walia - Anglia (20.00)
Iran - USA (20.00)

Polska - Arabia Saudyjska. "Spokojnie, to tylko Katar", wyjątkowa analiza gry Polaków:

Czytaj także:

polskieradio24.pl

red/PAP

Section07
Section51

sponsor


partner

Section52