X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Artur Rubinstein

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2009 17:05
Polski pianista pochodzenia żydowskiego. Urodził się 28 stycznia 1887 w Łodzi, zmarł 20 grudnia 1982 w Genewie.

W ponad 80-letniej karierze wystąpił przeszło 6000 razy. W jego repertuarze dominowała muzyka klasyczna i romantyczna. Znany był jako wirtuoz i odtwórca muzyki Chopina, Brahmsa, Dworzaka, Schuberta i Schumanna. Na koncertowe estrady wprowadził także muzykę sobie współczesną - m.in. Szymanowskiego, Skriabina, Ravela i de Falli. Pozostawił po sobie wiele nagrań - m.in. utworów Chopina, Bacha, Beethovena, Brahmsa, Czajkowskiego, Griega, Mozarta i Rachmaninowa. Występował z wieloma uznanymi orkiestrami i dyrygentami - m. in. Johnem Barbirollim, Danielem Barenboimem, Fritzem Reinerem oraz utalentowanymi instrumentalistami - m.in. Jaschą Heifetzem, Henrykiem Szeryngiem i Gregorem Piatigorskim. Był także przyjacielem wielu znakomitości - m.in. Karola Szymanowskiego, Pabla Picasso i Grzegorza Fitelberga.

Debiutował 1 grudnia 1900 w berlińskiej Beethoven-Saal, gdzie wykonał m.in. Koncert fortepianowy A-dur Mozarta i Koncert fortepianowy g-moll Saint-Saënsa. Koncert ten stał się jego artystycznym triumfem. W 1904 wyjechał do Paryża. Kontrakt z impresariem Gabrielem Astrucą rozpoczął jego wielką międzynarodową karierę i serię koncertów na całym świecie. Po ogłoszeniu ustaw antysemickich przez Mussoliniego (1938 r.), odwołał koncerty we Włoszech i zwrócił nadane mu wcześniej włoskie odznaczenie. W październiku 1939 r. wyjechał z rodziną do Stanów Zjednoczonych.

Po wojnie pierwszy raz przyjechał do Polski w 1958 roku na koncerty w Krakowie i Warszawie. W 1960 był honorowym przewodniczącym jury 6. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Podczas występu inaugurującego konkurs zagrał "Koncert fortepianowy f-moll" Chopina wraz z Orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego. Ostatni raz wystąpił publicznie w 1976 r. w Londynie. W 1979 roku ostatni raz był w Polsce i swoim rodzinnym mieście.

Czytaj także

Chopin 2010: rozmowa z Ewą Pobłocką

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2010 12:40
Dla znakomitej polskiej pianistki Rok Chopinowski stała się okazją do nagrania pierwszej płyty na historycznym fortepianie Pleyela
rozwiń zwiń

Czytaj także

Argerich Martha

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2009 16:55
Urodzona 5 VI 1941 roku w Buenos Aires pianistka została laureatką I nagrody VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1965).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ts'ong Fou

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2009 17:28
Wybitny pianista, urodzony w Szanghaju w 1934 r., wzrastał w intelektualnej atmosferze korzeniami tkwiącej w tradycji kulturowej dawnych Chin.
rozwiń zwiń