X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Urszula Sipińska: to kompletnie pokręcone czasy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 12:00
Gwiazda trzech dekad polskiej piosenki opowiada o śmiesznościach i paradoksach minionego okresu.
Audio

W dniu swoich urodzin, 19 września, Urszula Sipińska, była gościem audycji "Muzyczna Jedynka". Piosenkarka opowiadała o swojej muzycznej drodze, dziwnościach świata polskiej muzyki rozrywkowej lat 60., 70. i 80.oraz o powodach zakończenia estradowej kariery.

Studiując jeszcze na Wydziale Architektury Wnętrz poznańskiej PWSSP, Urszula Sipińska zadebiutowała jako piosenkarka w roku 1965 na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Jedną z nagród, które wówczas zdobyła, było prawo występu w tym samym roku w Opolu. Tam podbiła serca publiczności i krytyków piosenką "Zapomniałam”, która stała się wielkim przebojem. Wydana została jednak po raz pierwszy nieoficjalnie, oczywiście bez przestrzegania praw autorskich, w formie bazarowej pocztówki dźwiękowej, dwa lata później, a oficjalnie dopiero w roku 1971 (sic!).

Po udanym debiucie kariera piosenkarki, pomimo nieprzerywania studiów, potoczyła się błyskawicznie. W krótkim czasie wystąpiła na kilkunastu festiwalach polskich i zagranicznych. Śpiewała m. in.  w Meksyku, na Majorce, Wyspach Kanarysjkich. Nagrody sypały się jedna za drugą.

Lata 70. to był czas Urszuli Sipińskiej. Cała Polska śpiewała "To był świat w zupełnie starym stylu", czy "Jaka jesteś, Mario?". Óczesnemu ministrowi kultury nie przeszkodziło to jednak w uznaniu jej za amatora. Aby  zostać profesjonalną artystką musiałaby zdać ministerialny egzamin z tzw. wiedzy ogólnej. - Ja podczas studiów studiowałem trzy lata historię sztuki, trzy lata filozofię, estetykę, socjologię, itd. Z czego więc miałabym zdawać? Miałabym przed Bardinim i jego komisją wykonać piruet? - śmiała się Urszula Sipińska. Odmówiła zdawania. Do końca zachowała oficjalny statut artysty-amatora.

W audycji "Muzyczna Jedynka" artystka wspomina swoje fascynacje muzyczne. Najpierw mroczną Ewą Demraczyk, potem Dobem Dylanem i Natalie Cole, by wreszcie odnaleźć się w muzyce country i popie. Jej największe przeboje powstały własnie w tej stylistyce.

Urszula Sipińska nie nagrywa już popwych przebojów. Zakończyła swoją piosenkarską karierę. O przyczynach podjęcia takiej decyzji opowiadała w audycji.

Artystka obecnie pisze ksiażki, jest wziętym architektem. Najnowszą publikację "Gdybym była aniołem. Historie prawdziwe, dziwne śmieszne" dedykowała ojcu, który zachęcał ją do pisania.

Urszula Sipińska - "Ach, cóż to za romans był"

Urszula Sipińska - "Jaka jesteś, Mario?"

Urszula Sipińska - "Zapomniałam"

Urszula Sipińska - "Gdzie ten świat 60-ych lat?"

(JM/AS)

Czytaj także

Wspomnienie o Karin Stanek

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2011 15:52
Z Czerwono-Czarnymi Karin zjeździła pół Europy. Wystąpiła także w USA i Kanadzie. Kiedy przyszło jej pożegnać się z zespołem, czuła ogromny żal i rozczarowanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal w kampusie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 08:00
W tym roku - ze względu na remont amfiteatru - festiwal w Opolu odbędzie się w kampusie Politechniki Opolskiej, dawnej jednostce wojsk pancernych. Trzy oferty na budowę sceny i widowni festiwalu wpłynęły do tamtejszego Miejskiego Ośrodka Kultury.
rozwiń zwiń