X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Dziewczyna szamana

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2010 07:00
Taką Justynę Steczkowską zobaczył Grzegorz Ciechowski. Posłuchaj historii o ich współpracy przy debiutanckiej płycie artystki.
Audio

- Mało który artysta, który wyobraża sobie swoją karierę, jest gotowy na taki szybki lot w kosmos. Justyna od razu przejechała wiele pięter w górę i znalazła się na samym topie - tak w audycji Historia Pewnej Płyty, sukces debiutanckiej płyty Justyny Steczkowskiej, wspominał Tomasz Kopeć, szef Pomaton EMI, wydawcy albumu.

Wydana w 1996 roku płyta "Dziewczyna Szamana" była prawdziwym wejściem smoka w rynek fonograficzny. Album zdobył aż pięć Fryderyków w kategoriach: Fonograficzny debiut roku, Piosenka roku ("Oko za oko, słowo za słowo"), Płyta roku – pop, Producent muzyczny, Aranżer roku (Grzegorz Ciechowski). Płyta sprzedała się w ponad 350 tysiącach egzemplarzy.

Sukces ten nie byłby możliwy gdyby nie pewne spotkanie i ‘brutalna’ rozmowa, która odbyła się w kawiarni opolskiego amfiteatru w 1995 roku. W tym czasie szybko rozwijająca się kariera młodej szansonistki stanęła pod znakiem zapytania. Z jednej strony Steczkowską opromieniało zwycięstwo w popularnym programie "Szansa na Sukces", w którym brawurowo wykonała piosenkę Maanamu "Boskie Buenos", z drugiej strony miała za sobą nie do końca udane występy na festiwalu w Opolu i konkursie Eurowizji w Dublinie.

- Po występie w Opolu Justyna znalazła się na równi pochyłej. Wiedzieliśmy, że jeżeli nie pojawi się ktoś, kto w sposób profesjonalny się nią zajmie to ona gdzieś zniknie. Takich dziewczyn, które były ciekawe, śpiewały w Metrze, wygrywały debiuty opolskie, mieliśmy już wiele. Polska jest krajem zmarnowanych talentów, nie chcieliśmy żeby Justyna była kolejnym – wspominał audycji Maciej Chmiel, dziennikarz muzyczny, ówczesny współpracownik redakcji rozrywki, Telewizji Polskiej.

Tym kimś był Grzegorz Ciechowski, który za gwałtowną namową Tomasza Kopcia i Macieja Chmiela na festiwalu w Opolu w 1995 roku, zgodził się wyprodukować debiutancką płytę Justyny Steczkowskiej. Początkowa wzajemna nieufność dwójki artystów została przełamana w czasie sesji nagraniowych w Kazimierzu Dolnym. Grzegorz Ciechowski z producenta przeistoczył się we współkompozytora, a nawet autora tekstów, które na albumie zostały podpisane jako Ewa Omernik...

Zapraszamy do wysłuchania do wysłuchania reportażu o płycie "Dziewczyna Szamana" przygotowanego przez Annę Gacek i Tomasza Żądę, w ramach cyklu Historia Pewnej Płyty. W audycji pracę nad albumem wspominali: Justyna Steczkowska, Magda Steczkowska, Tomasz Kopeć, menadżer Republiki Jerzy Tolak, Maciej Chmiel oraz Marek Niedźwiecki.

bch

Czytaj także

Wspomnienie o Grzegorzu Ciechowskim

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2008 09:15
Wspomnienie o Grzegorzu Ciechowskim
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fiolka robi raz, a dobrze!

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2010 07:00
Znakomicie zadebiutowała i zniknęła - posłuchaj historii o jedynej płycie Fiolki Najdenowicz.
rozwiń zwiń