X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Ostatnie dni Obywatela G.C.

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2010 12:05
- Grzesiek w ogóle nigdy nie chorował, to był facet jak byk - tak kolegę z zespołu zapamiętał Leszek Biolik. 9 lat temu odszedł od nas Grzegorz Ciechowski.
Audio

- Graliśmy koncert na jakimś evencie dla prywatnej firmy. To był dość szalony koncert - wspominał przed rokiem w trójkowej audycji "Myśliwiecka 3/5/7" basista Republiki, Leszek Biolik

- Potem nie widzieliśmy się przez tydzień. Mieliśmy się spotkać na Wigilii przygotowanej przez wytwórnię Sony dla swoich pracowników. Lubiliśmy tam spędzać czas. Zadzwoniłem do Grzegorza z pytaniem, o której będzie - opowiadał Leszek Biolik w rozmowie z Piotrem Stelmachem. - Dowiedziałem się, że Grzegorz się źle poczuł. Pomyślałem, trudno. Potem dzwoniliśmy do niego z tej Wigilii. Dwa dni później usłyszałem, że leży w szpitalu. Stwierdziłem, że zadzwonię do niego, żeby się nie martwił.

Biolik opowiadał, że Ciechowski nigdy nie chorował, że to był facet zdrowy jak byk i zawsze miał najwięcej energii wśród swoich znajomych.

- Zadzwoniłem do niego przed Wigilią i powiedziałem, żeby się nie martwił, że pomożemy jego dziewczynom i on właściwie tylko powiedział "dziękuję - relacjonuje Biolik. - Powiedział to w taki sposób, że pomyślałem tylko "O matko". Zdaje się, że ja właśnie złożyłem obietnicę na całe życie, a on jest w jakiejś ciężkiej sytuacji. Okazało się potem, że to był moment, w którym Grzesiek spisywał testament...

Kilka godzin później Grzegorz Ciechowski już nie żył. Zorganizowana w trybie nagłym operacja tętniaka serca zakończyła się niepowodzeniem. Był 22 grudnia 2001 roku.

Grzegorz Ciechowski urodził się w 1957 roku w Tczewie. W 1979 dołączył do toruńskiego zespołu studenckiego Res Publica, który rok później został przemianowany na Republika. Po wydaniu dwóch niezwykle ważnych dla polskiego rocka lat 80. płyt, debiutanckiego krążka "Nowe sytuacje" oraz albumu "Nieustanne tango" zespół rozpadł się w 1986 roku. Ciechowski rozpoczął karierę solową jako Obywatel G.C. Jego solowe produkcje, "Obywatel G.C." i "Tak! Tak!" odnowiły sławę Ciechowski jako jednego z najbardziej poszukujących i wszechstronnych polskich artystów rockowych. Nagrał też m.in. 3 płyty z muzyką filmową. W latach 90. wydał z reaktywowaną Republiką kolejne cztery płyty oraz dwie jako Obywatel G.C. Jako Grzegorz z Ciechowa bawił się w łączenie muzyki elektronicznej i ludowej. Był także producentem muzycznym - w tej roli współpracował m.in. z Kayah, Justyną Steczkowską, Marcinem Rozynkiem, Katarzyną Groniec czy Krzysztofem Antkowiakiem.  Za zasługi dla polskiej kultury został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aby wysłuchać wspomnień Leszka Biolika o wybitnym muzyku i koledze z zespołu, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Czytaj także

Republika we wspomnieniach

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2011 08:00
Z okazji 54. urodzin Grzegorza Ciechowskiego przypominamy audycję, w której o artyście opowiadali członkowie jego grupy i uczestnicy koncertu poświęconego pamięci lidera Republiki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarno-biała republika marzeń" - reportaż Kamila Wicika

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2007 18:15
Dziś mija 50-ta rocznica urodzin Grzegorza Ciechowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie o Grzegorzu Ciechowskim

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2008 09:15
Wspomnienie o Grzegorzu Ciechowskim
rozwiń zwiń
Czytaj także

MO 97/2010 22 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2010 00:00
Zaprasza Mariusz Owczarek.
rozwiń zwiń