X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Muzyka

Hille Perl poszukiwania sensu istnienia

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2012 12:22
Wiadomo, gdy padnie hasło viola da gamba pomyślimy od razu o Jordi Savallu, a zaraz później o utworach na ten instrument napisanych przed wiekami przez Jana Sebastiana Bacha. Nie tylko jednak Savall jest wybitnym artystą grającym na tym instrumencie.
Hille Perl
Hille PerlFoto: materiały promocyjne

Hille Perl, specjalizująca się w graniu muzyki XVII i XVIII wiecznej, rozkochana w szczególności we francuskich kompozytorach z tego okresu, też wie, jak należy wydobywać z niego piękno i głębię. Na nagranym dla Deutsche Harmonia Mundi albumie „The Music Of Johann Schenk” prezentuje utwory holenderskiego wirtuoza tego instrumentu, który żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Perl wykonała kawał dobrej roboty przywołując działa zapomnianego kompozytora, którego talent wykracza daleko poza biblioteczne archiwa i docenienie muzycznych historyków.

/

Na „Concerti” usłyszymy zaś Perl grającą z Freiburger Barockorchester kompozycje trzech wspaniałych twórców barokowych: Koncert a-moll na flet, violę da gamba i smyczki - Johanna Pfeiffera, Koncert A-dur na violę da gamba i smyczki - Johanna Gottlieba Grauna oraz Koncert G-dur na violę da gamba i smyczki - Georga Philippa Telemanna. Właściwie tylko ten ostatni jest jako, tako rozpoznawalny szerszej publiczności. Perl obdarzona jest nie tyko wielkim talentem, ale będąc wykładowcą na uniwersytecie w Bremen, dobrze orientuje się w nietypowym repertuarze. Nie ogranicza się ona jednak do muzyki dawnej.

Z okazji setnej rocznicy urodzin Johna Cage'a, wraz ze swoim stałym muzycznym partnerem, lutnistą Lee Santaną, oddaje hołd temu wpływowemu kompozytorowi. Ale nie tylko niemu, także tym amerykańskim kompozytorom, którzy poprzez swoją muzykę, zdaniem artystki, łączą przeszłość z XXI wieczną teraźniejszością w poszukiwaniu kluczowych, filozoficznych pytań o sens istnienia."Six Melodies" Cage’a, które znajdziemy na krążku "Sixxes", były pierwotnie skomponowane na  fortepian i skrzypce, ale zostały zaaranżowane na violę da gambę i lutnię. To na otwarcie, później jest równie ciekawie, gdyż otrzymujemy dwa utwory Lee Santany, długi, dwudziestopięciominutowy „Kali-Ma” i „Music for Viols”. Usłyszymy też kompozycję „Reis Gloreis Variations” Richarda Cornella, „Duo for two viols” Marthy Bishop i “Solo for one instrument” Christian Wolffa. Muzykom towarzyszy Music from the Acoustic Neighbourhood Sirius Viols.

Olga Spasojewska

Czytaj także

Muzyka dawna rozgrzeje Gdańsk

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 15:54
Dan Tepfer, Andreas Staier i EUBO European Union Baroque Orchestra - to tylko niektóre gwiazdy, które gościć będzie VII Festiwal Goldbergowski.
rozwiń zwiń