Muzyka dawna rozgrzeje Gdańsk

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 15:54
Dan Tepfer, Andreas Staier i EUBO European Union Baroque Orchestra - to tylko niektóre gwiazdy, które gościć będzie VII Festiwal Goldbergowski.
Goldberg Baroque Ensemble. Jeden z uczestników festiwalu.
Goldberg Baroque Ensemble. Jeden z uczestników festiwalu.Foto: http://www.goldbergensemble.eu

Powstał on w 2006 roku, co nie było przypadkiem, gdyż przypadła wtedy 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga, urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora, żyjącego w latach 1727-1756.

Nazwisko Goldberga przeszło do historii muzyki dzięki Wariacjom Goldbergowskim Johanna Sebastiana Bacha (BWV 988), których był pierwszym wykonawcą.

Ideą nadrzędną Festiwalu Goldbergowskiego jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium, a także ukazywanie zjawisk artystycznych inspirowanych muzyką dawną.

Pomysłodawcą i dyrektorem Festiwalu Goldbergowskiego jest Alina Ratkowska. Zdobyła ona I nagrodę (ex aequo) Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Paoli Bernardi w Bolonii w 2005 roku. Jest adiunktem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Od roku 2011 jest kierownikiem artystycznym poznańskiego zespołu wokalno-instrumentalnego „Musica Maxima”. Współpracuje z Goldberg Baroque Ensemble, specjalizującym się w wykonawstwie muzyki zachowanej w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN.

Festiwal, nad którym patronat obiął Program Drugi Polskiego Radia trwać będzie od 07  - 16.09.

Czytaj także

Staram się uchwycić istotę dzieł Bacha

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 13:41
Isabelle Faust uważa, że najwierniejszą interpretację dzieła nie uzyska się poprzez używanie instrumentów z epoki, ale zrozumienie intencji kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bach w czeskiej i francuskiej interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2012 14:23
Irena Chřibkova, czeska organistka będzie gościem koncertu międzynarodowego festiwalu organowego "Johann Sebastian Bach". To ostatni z cyklu koncertów, które odbywają się od początku lipca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trwa 47. Wratislavia Cantans

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2012 11:40
We Wrocławiu trwa słynny festiwal oratoryjno-kantatowy. Dwójka patronuje temu ważnemu wydarzeniu.
rozwiń zwiń