Raport Białoruś

Szef MSZ Polski jedzie na Białoruś. Odwiedzi Grodno, Mińsk, Wołkowysk

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2016 03:00
Zależy nam na tym, by Białoruś była państwem niepodległym i utrzymującym dobre relacje z Polską - mówił w piątek szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski, który w przyszłym tygodniu wybiera się na Białoruś.
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas rozmowy z dziennikarzami w Sejmie
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski podczas rozmowy z dziennikarzami w SejmieFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

"We wtorek i w środę w przyszłym tygodniu będę w Mińsku, Wołkowysku i Grodnie. Uważam, że jako sąsiedzi Białorusi musimy utrzymywać relacje, musimy sprawdzić, co się dzieje, zobaczyć, czy po tych latach nastąpiła jakaś poprawa, czy pogorszenie sytuacji. To taka wizyta rekonesansowa" - podkreślił w radiowej Jedynce minister spraw zagranicznych.

Waszczykowski powiedział, że do tej pory nie ma potwierdzenia, czy spotka się z Aleksandrem Łukaszenko. "Były takie sygnały, że jest to możliwe, ale do tej pory potwierdzenia nie mam" - dodał.

Pytany, czy ta wizyta będzie bardziej ważna dla Polski, czy dla Białorusi, powiedział: "Nie wiem, jak to jest ważne dla Białorusi. Natomiast dla Polski jest ważne, bo to jest nasz sąsiad i uważam, że powinniśmy utrzymać poprawne relacje, powinniśmy podtrzymywać państwowość białoruską. Zależy nam na tym, aby Białoruś była państwem niepodległym, we współpracy razem z Europą i utrzymującym dobre relacje z Polską".

Waszczykowski odwiedzi również Wołkowysk. Pytany dlaczego odparł, że Wołkowysk to "jedno z miast, gdzie żyją Polacy. A poza tym rzeczywiście jest to podróż sentymentalna, bo tam urodziła się moja mama, tam żyli moi przodkowie, dziadkowie. Tam dziadek pracował, więc chciałem zobaczyć po drodze wracając (...), zatrzymać się na chwilę w Wołkowysku" - zaznaczył.

PAP/Jedynka/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Witold Waszczykowski: wizyta na Białorusi w drugiej połowie marca

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 09:00
Chcę, aby to była wizyta nie tylko kurtuazyjna na kilka godzin. Chcę się tam wybrać samochodem, dotrzeć do Mińska, ale również do miejsc, gdzie mieszkają Polacy na Białorusi. Chcę również odwiedzić miasto, gdzie kiedyś urodziła się moja mama - mówił szef polskiego MSZ.
rozwiń zwiń