Polskie Radio
Section05
relacje polsko-białoruskie

Wiceszef MSZ: sprawa Białorusi jest we wspólnej agendzie Polski i USA

- Mogę potwierdzić, że temat Białorusi, współpracy, zwłaszcza w zakresie energetycznym, dostaw surowców, był od dłuższego czasu tematem wspólnej agendy Polski i USA - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. Dodał, że o sytuacji na Białorusi polskie władze będą rozmawiały z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Białoruś relacje polsko-białoruskie

Doktryna Giedroycia i Mieroszewskiego. Czy należy poddać ją rewizji?

- W imię spójności Zachodu nie budowaliśmy swojej strefy, w której mamy coś do powiedzenia, na wschód od naszych granic. (…) Polska mogła przesadzić z powstrzymywaniem strategicznym od wyrabiania swoich wpływów na Ukrainie i Białorusi - powiedział dr Jacek Bartosiak, analityk i ekspert od spraw polityki międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Polityka zagraniczna Polski Ukraina Białoruś Europa Wschodnia Europa Środkowo-Wschodnia stosunki polsko-ukraińskie relacje polsko-białoruskie

Rosja i Białoruś mają walczyć ze "skażeniem" historii

Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział, że rusofobia w szeregu europejskich krajów staje się niemal oficjalną ideologią. Siergiej Ławrow w trakcie pobytu w Mińsku mówił również, że Rosja i Białoruś przywiązują wielkie znaczenie do zachowania wspólnej historii. Białoruś zamierza wraz z Rosją walczyć z "fałszowaniem historii" - deklarował szef białoruskiej dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Jacek Czaputowicz MSZ Europa relacje polsko-białoruskie Rosja

Łukaszenka: od rosyjskiej bazy lepsze będą rakiety

Aleksander Łukaszenka na spotkaniu z grupą amerykańskich analityków zaznaczył, że jeśli NATO będzie "straszyć", rozmieszczając bazy w Polsce lub w inny sposób to Białorusi potrzebna będzie skuteczniejsza broń. Jednocześnie zapewniał, że rosyjskiej bazy na Białorusi nie trzeba. - Chce wsparcia od Zachodu, ale bez warunków - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Aleś Zarembiuk z Białoruskiego Domu.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Jacek Czaputowicz MSZ Europa relacje polsko-białoruskie Rosja

Szef MSZ w Mińsku: Fort Trump to reakcja na agresję Rosji

Planowane rozszerzenie amerykańskiej obecności w Polsce to reakcja na agresywne działania Rosji, nie jest zagrożeniem dla sąsiadów – mówił w Mińsku podczas posiedzenia Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jeśli politycy w Polsce mówią o tym, że chcą wydać miliardy na niejaki Fort Trump, to my nie jesteśmy przecież idiotami i oczywiście reagujemy na to wraz z naszym najważniejszym sojusznikiem – mówił wcześniej Łukaszenka.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Jacek Czaputowicz MSZ Europa relacje polsko-białoruskie

Wizyta szefa MSZ na Białorusi. Komentarze

- Następuje poprawa sytuacji, jeśli chodzi o szkolnictwo polskie na Białorusi. Myślę, że Mińsk chce grać tym elementem próbując uzyskać pewne koncesje - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Zaniewicz, redaktor naczelny polskojęzycznej wersji Eastbook.eu. Wizytę szefa MSZ w Mińsku komentowali również: Włodzimierz Pac, korespondent Polskiego Radia w Mińsku oraz dr Ryszard Żółtaniecki, dyplomata.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś dyplomacja relacje polsko-białoruskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz

Monachijska konferencja w Mińsku

Posiedzenie Grupy Głównej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa rozpoczęło się w środę w Mińsku. Wśród uczestników spotkania, którego tematem jest bezpieczeństwo w regionie i relacje Wschód-Zachód, bądą m.in. minister Jacek Czaputowicz i komisarz UE Johannes Hahn. Wcześniej na Białorusi był też asystent sekretarza stanu USA Wess Mitchell.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Jacek Czaputowicz MSZ Europa relacje polsko-białoruskie

TYLKO U NAS Szkoła dla młodych z Białorusi. Poznawali Polskę "od środka"

Aktywni młodzi ludzie, pochodzący z różnych miejsc Białorusi, spotkali się m.in. z marszałkiem Senatu, z politykami partii rządzącej i opozycji, PO i PiS, z samorządem. To dla nich unikalna okazja, by zobaczyć, jak funkcjonuje zupełnie inny niż białoruski system polityczny. Szkołę letnią zorganizowała białoruska prodemokratyczna partia opozycyjna "Ruch O Wolność".
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś TYLKO U NAS społeczeństwo relacje polsko-białoruskie

Dekomunizacja i białoruski działacz. Deklaracja szefa IPN

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek powiedział, że jest gotowy zorganizować spotkanie polskich i białoruskich historyków w sprawie białoruskiego polityka, lingwisty Bronisława Taraszkiewicza. Jego nazwisko może zniknąć z nazwy ulicy w Bielsku Podlaskim w związku z planami dekomunizacji nazewnictwa w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT IPN dekomunizacja relacje polsko-białoruskie