Polskie Radio
Section05
relacje polsko-białoruskie

Andrzej Poczobut: Łukaszenka się skończył, zgubił swój elektorat

- Po 9 sierpnia zobaczyliśmy, że jako polityk publiczny, ludowy przywódca, Łukaszenka się skończył, zgubił swój elektorat, nie ma zwartej grupy społecznej, która by za nim stała, poza jedną: służbami specjalnymi - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Poczobut, polsko-białoruski dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Polskie Radio 24 Andrzej Poczobut relacje polsko-białoruskie Aleksander Łukaszenka Swiatłana Cichanouska

Cichanouska: Białoruś po nowych wyborach będzie miała dobre stosunki z Polską

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zapewniła, że po wyborze nowego prezydenta Białorusi kraj ten będzie utrzymywać dobre stosunki gospodarcze i międzyludzkie z Polską. Oceniła też, że Polacy są najbliższymi sąsiadami Białorusinów. - Nie zapomnimy tego, co dla nas robicie - zapewniła.
Zobacz więcej na temat:  Swiatłana Cichanouska Białoruś wybory na Białorusi Europa relacje polsko-białoruskie ŚWIAT

"Brak jednego lidera może być siłą tego ruchu". Ekspert o opozycji na Białorusi

- Niehierarchiczna, wertykalna struktura ruchów społecznych jest ich siłą. Władza musi włożyć bardzo dużo energii i środków, żeby ten ruch rozbić - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Jarosław Wojtas, politolog z Wyższej Szkoły Bankowej, ekspert ds. międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Ryszard Gromadzki Polskie Radio 24 Europa Białoruś relacje polsko-białoruskie

Doktryna Giedroycia i Mieroszewskiego. Czy należy poddać ją rewizji?

- W imię spójności Zachodu nie budowaliśmy swojej strefy, w której mamy coś do powiedzenia, na wschód od naszych granic. (…) Polska mogła przesadzić z powstrzymywaniem strategicznym od wyrabiania swoich wpływów na Ukrainie i Białorusi - powiedział dr Jacek Bartosiak, analityk i ekspert od spraw polityki międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Polityka zagraniczna Polski Ukraina Białoruś Europa Wschodnia Europa Środkowo-Wschodnia stosunki polsko-ukraińskie relacje polsko-białoruskie

Wiceszef MSZ: sprawa Białorusi jest we wspólnej agendzie Polski i USA

- Mogę potwierdzić, że temat Białorusi, współpracy, zwłaszcza w zakresie energetycznym, dostaw surowców, był od dłuższego czasu tematem wspólnej agendy Polski i USA - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ. Dodał, że o sytuacji na Białorusi polskie władze będą rozmawiały z sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Antoni Trzmiel Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ Białoruś relacje polsko-białoruskie

Wiceszef MON: Łukaszenka tłumi chęć narodu do wyjścia spod skrzydeł Kremla

- Ani Polska, ani inne państwa Zachodu Europy nie dadzą się wplątać w tę intrygę, jaką próbuje knuć Łukaszenka - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Dodał, że Polska przygląda się temu, co dzieje się na Białorusi i "spogląda na to, co będzie działo się u naszych granic". - Nie będziemy w tym obserwowaniu bierni - zaznaczył Wojciech Skurkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Skurkiewicz Katarzyna Gójska MON Białoruś relacje polsko-białoruskie Aleksander Łukaszenka

Ekspert: w sytuacji Białorusi kluczowe znaczenie będzie mieć aktywność Rosji

- To decyzje Putina będą wpływały na to, czy Łukaszenka zostanie rzucony na pożarcie i będzie próba lobbowania na rzecz przyjaznego i posłusznego Moskwie kandydata na przywódcę, czy też Rosja wkroczy w mniej lub bardziej widoczny sposób w ten proces - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Artur Kozłowski, specjalista stosunków międzynarodowych z gdańskiej Wyższej Szkoły Bankowej. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Rachoń Białoruś relacje polsko-białoruskie ŚWIAT

Łukaszenka: od rosyjskiej bazy lepsze będą rakiety

Aleksander Łukaszenka na spotkaniu z grupą amerykańskich analityków zaznaczył, że jeśli NATO będzie "straszyć", rozmieszczając bazy w Polsce lub w inny sposób to Białorusi potrzebna będzie skuteczniejsza broń. Jednocześnie zapewniał, że rosyjskiej bazy na Białorusi nie trzeba. - Chce wsparcia od Zachodu, ale bez warunków - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Aleś Zarembiuk z Białoruskiego Domu.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Jacek Czaputowicz MSZ Europa relacje polsko-białoruskie Rosja

Rosja i Białoruś mają walczyć ze "skażeniem" historii

Minister spraw zagranicznych Rosji powiedział, że rusofobia w szeregu europejskich krajów staje się niemal oficjalną ideologią. Siergiej Ławrow w trakcie pobytu w Mińsku mówił również, że Rosja i Białoruś przywiązują wielkie znaczenie do zachowania wspólnej historii. Białoruś zamierza wraz z Rosją walczyć z "fałszowaniem historii" - deklarował szef białoruskiej dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś ŚWIAT Jacek Czaputowicz MSZ Europa relacje polsko-białoruskie Rosja