Raport Białoruś

Białoruś: odnowiona kwatera polskich żołnierzy, walczących z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 17:37
Groby żołnierzy z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku odnowiono dzięki staraniom miejscowej społeczności polskiej, przy wsparciu finansowym ambasady RP w Mińsku.
Audio
  • Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk na Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Kwatery w Brasławiu, zdjęcie z 2015 roku
Kwatery w Brasławiu, zdjęcie z 2015 rokuFoto: Ambasada RP w Mińsku

Delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wzięła udział w otwarciu odnowionej polskiej kwatery wojskowej na cmentarzu w Brasławiu na Białorusi. Spoczywają tam żołnierze, którzy brali udział w wojnie z bolszewikami w 1920 r.

Nie ma tożsamości bez pamięci. Pamięć to jest ta cecha, która wyróżnia Polaków – powiedział p.o. szefa Urzędu Jan Józef Kasprzyk. Podziękował miejscowym Polakom za dbanie o pamięć, bo - jak mówił - "tam, gdzie są polskie groby, tam jest Polska”. - Dziękujemy wam, że macie Polskę w sercach i dbacie o pamięć o tych, którzy za Polskę oddali swoje życie – dodał.

Członkowie delegacji złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach polskich żołnierzy. - To są chwile niezwykle wzruszające. Każda mogiła to wzruszenie, ale na dawnych Kresach jest ono jeszcze większe, dlatego że wiemy, w jak trudnych warunkach przez lata Polacy dbali o to, by pamięć nie zginęła, aby te groby nie zostały wymazane nie tylko z kart historii, ale również fizycznie, z cmentarzy – powiedział Kasprzyk dziennikarzom po zakończeniu uroczystości.

Teresa Szakiel powiedziała przedstawicielowi Polskiego Radia na Białorusi, że będąc dzieckiem w czasach radzieckich widziała na cmentarzu bardzo dużo jednakowych krzyży. Jednak wtedy nie można było mówić, że to krzyże żołnierzy polskich. Jak dodała, czas dla tych grobów był nieubłagany. - Tutaj już nie było prawie niczego. Były tylko same krzyże rozwalone - mówiła Teresa Szakiel. Poinformowała, że w sumie odnowiono 17 grobów. Jak się ocenia, w Brasławiu zostało pochowanych kilkudziesięciu żołnierzy polskich z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Wcześniej w środę delegacja odwiedziła Postawy, gdzie złożyła kwiaty pod pomnikiem polskich żołnierzy poległych w 1920 r. Został on wzniesiony przez polskie władze w 1934 r., w czasach ZSRR był zdewastowany.

Kasprzyk powiedział, że widzi ocieplenie w relacjach z władzami białoruskimi i jest przekonany, że pomoże to przywrócić pamięć o wielu miejscach, „które dotychczas skazane były na zapomnienie”. Poinformował też, że rozmawiał z przedstawicielami lokalnych władz w Postawach o możliwej rekonstrukcji obelisku upamiętniającego polskich żołnierzy.

Odznaczenia za zasługi dla Polski

Delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przebywa na Białorusi z trzydniową wizytą związaną z obchodami Święta Niepodległości.

Podczas wtorkowego przyjęcia zorganizowanego z okazji tego święta przez ambasadę RP przedstawiciele Urzędu spotkali się z Polakami mieszkającymi w Mińsku, a Jan Józef Kasprzyk odbył krótką rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem.

W czwartek delegacja złoży wieńce na uroczysku w Kuropatach pod Mińskiem, gdzie znajdują się zbiorowe groby białoruskich i polskich ofiar NKWD z lat 1937-41.

Następnie p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczy odznaczenia państwowe Białorusinom zasłużonym dla Polski.

Z Mińska Justyna Prus (PAP) / IAR//agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak