Raport Białoruś

Białoruski parlament ratyfikował porozumienie edukacyjne z Polską

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2016 11:04
Izba niższa białoruskiego parlamentu, ratyfikowała polsko-białoruskie porozumienie w dziedzinie edukacji. Dokument został podpisany w lipcu tego roku w Warszawie.
Audio
  • Porozumienie o edukacji. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcia ilustracyjne
Zdjęcia ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc

Białoruska gazeta internetowa "Nawiny" poinformowała, że porozumienie zostało podpisane w celach zapewnienia "efektywnej dwustronnej współpracy w obszarze edukacji oraz praw i interesów białoruskiej mniejszości w Polsce i polskiej na Białorusi". Dokument przewiduje między innymi wymianę kadr pedagogicznych, studentów i nauczycieli języków narodowych.

Ma też zapewnić stworzenie przedstawicielom mniejszości narodowych warunków do nauki języka ojczystego również na wyższych uczelniach.

Korespondent Polskiego Radia w Mińsku dowiedział się, że wkrótce akceptacją tego porozumienia zajmie się również izba wyższa białoruskiego parlamentu.

Rok temu uczestnicy V Forum Oświaty Polskiej na Białorusi sygnalizowali pogarszanie sytuacji z nauczaniem języka polskiego na Białorusi. Zwrócili uwagę na spadek uczących się języka polskiego nawet w formie zajęć pozalekcyjnych.

IAR/agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak