Raport Białoruś

"Białoruska ruletka". Prezentacja niezwykłej książki o Białorusi. A potem Andrej Sannikau, Stanisław Szuszkiewicz, Andrzej Poczobut na wyjątkowej debacie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 19:56
W Warszawie 12 grudnia odbędzie się prezentacja książki Andreja Sannikaua, "Białoruska ruletka. Opozycyjny kandydat na prezydenta o walce z dyktaturą”. A w debacie o Białorusi udział wezmą m.in. pierwszy przywódca białoruskiego państwa, sygnatariusz umowy białowieskiej o rozpadzie ZSRR, Stanisław Szuszkiewicz, Andrzej Poczobut, dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi. Dyskusję poprowadzi Agnieszka Romaszewska, dyrektor telewizji Biełsat.
Biało-czerwono-biała flaga, symbol niezależnych środowisk na Białorusi
Biało-czerwono-biała flaga, symbol niezależnych środowisk na BiałorusiFoto: Andruś Kreczka, Białoruski Ruch

NASZ WYWIAD
stanislaw szuszkiewicz 663
OPOWIEŚĆ STANISŁAWA SZUSZKIEWCZA: ZSRR ROZPADŁ SIĘ NA POLOWANIU W PUSZCZY

Prezentacja książki i debata rozpoczną się o godzinie 18 w Teatrze Polskim w Warszawie.

Wydarzenie organizują telewizja Biełsat, jedyna niezależna białoruskojęzyczna telewizja, nadająca z terytorium Polski na Białoruś drogą satelitarną, Ośrodek KARTA i Teatr Polski w Warszawie.

12 grudnia ukazuje się po raz pierwszy w języku polskim niesamowita kronika niedawnych wydarzeń na Białorusi, autorstwa jednego z liderów białoruskiej opozycji demokratycznej, Andreja Sannikaua. Książka ”Białoruska ruletka. Opozycyjny kandydat na prezydenta o walce z dyktaturą” ukazała się już wcześniej po angielsku, rosyjsku i białorusku.

Jej fragmenty na scenie przeczyta dyrektor Teatru Polskiego, Andrzej Seweryn.

"Białoruska ruletka. Opozycyjny kandydat na prezydenta o walce z dyktaturą" to relacja o dzisiejszej Białorusi, zdominowanej przez brutalny reżim, który przed światem odgrywa spektakl pozorowanej demokracji – zaznacza Ośrodek Karta, który wydał polską wersję książki. Wydawcy przytaczają słowa noblistki Swietłany Aleksijewicz, która ocenia, że jest ona bezcennym świadectwem dla historii. ”Najbardziej wstrząsnęła mną galeria oprawców" - oceniła Swietłana Aleksijewicz. Dramaturg i zdobywca Oscara Tom Stoppard komentował zaś, że to opowieść o „bandytyzmie, który leży u podstaw każdej dyktatury, o tym, jak bandyci przejmują władzę na wszystkich szczeblach, od samej góry do samego dołu".Andrej Sannikau  od 1997 roku jest międzynarodowym koordynatorem Karty ’97 – białoruskiej inicjatywy obywatelskiej na rzecz obrony praw człowieka. W 2010 roku wziął udział w wyborach prezydenckich na Białorusi jako kandydat opozycji. 19 grudnia 2010, podczas demonstracji w Mińsku przeciwko sfałszowaniu
wyników wyborów, został pobity i aresztowany. Został skazany w maju 2011 na 5 lat kolonii karnej o zaostrzonym reżimie za „organizowanie masowych zamieszek”. W 2012 roku został zwolniony, otrzymał azyl polityczny w Wielkiej Brytanii. W 2016 roku był nominowany do Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.

Dyskusja z udziałem wyjątkowych prelegentów

Po prezentacji książki odbędzie się dyskusja o Białorusi, padną pytania o przyszłość tego kraju dalszą i tę najbliższą.

W dyskusji wezmą niezwykli goście z Białorusi – autor książki Andrej Sannikau – niezależny kandydat w wyborach prezydenckich 2010, inicjator Karty ’97; prof. Stanisłau Szuszkiewicz – głowa państwa białoruskiego w chwili odzyskiwania niepodległości; Andrzej Poczobut – dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi.

Stanisław Szuszkiewicz Stanisław Szuszkiewicz, fot. PolskieRadio.pl
Andrzej Poczobut Andrzej Poczobu, fot. PolskieRadio.pl

Polski głos mają reprezentować mają wedle zapowiedzi m.in. Zbigniew Gluza – prezes Ośrodka KARTA, Bogusław Chrabota (dziennik ”Rzeczpospolita”), Witold Jurasz – dyplomata (były charge d’affaires RP na Białorusi) ”Ośrodek Analiz Strategicznych”.

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor TV „Biełsat”.

Część oficjalną zakończy minikoncert białoruskiego muzyka Pawła Arakeliana.

Wydarzenie odbędzie się 12 grudnia (poniedziałek), godz.18.00, Scena Kameralna Teatru Polskiego w Warszawie (ul. Karasia 2) i potrwa około trzech godzin.

Wstęp  jest wolny. Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na adres: promocja@karta.org.pl

agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak