Raport Białoruś

Aleksander Milinkiewicz odchodzi z wielkiej polityki. Chce stworzyć Wolny Uniwersytet Białoruski

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 05:00
Nowym liderem białoruskiego opozycyjnego ruchu O Wolność został 38-letni Jury Hubarewicz, który w niedzielnych wyborach zdobył 59 ze 115 głosów delegatów na konferencję ugrupowania w Mińsku. Dotychczasowy lider ruchu Aleksander Milinkiewicz nie kandydował. Ma zamiar od tej pory zajmować się politykę edukacyjną, m.in. lobbować na rzecz stworzenia białoruskiego uniwersytetu.
Aleksander Milinkewitsch
Aleksander MilinkewitschFoto: europarl.europa.eu

Były kandydat na prezydenta Białorusi w wyborach 2006 roku zrezygnował z kierowania założonym przez niego opozycyjnym Ruchem "O Wolność".

Aleksander Milinkiewicz: Będę zajmować się polityką edukacyjną. To jest nie mniej ważne niż po prostu polityka

Na konferencji sprawozdawczo wyborczej w Mińsku Aleksander Milinkiewicz - zgodnie z wcześniejszą deklaracją - nie kandydował ponownie na stanowisko szefa Ruchu "O Wolność". Jego miejsce zajął polityk młodego pokolenia Jury Hubarewicz. Z deklaracji wynika, że będzie on kontynuował dotychczasową politykę organizacji.

Aleksander Milinkiewicz założył Ruch "O Wolność" w 2007 roku, niedługo po ówczesnych wyborach prezydenckich. Od tego czasu był niezmiennie jego przewodniczącym.

Obecnie ten 69-letni polityk zamierza zająć się stworzeniem Wolnego Uniwersytetu Białoruskiego. Miałby on przygotowywać kadry potrzebne dla przemian na Białorusi. Na razie nie wiadomo czy uniwersytet powstanie w kraju czy za granicą.

Jury Hubarewicz pokonal m.in. Alesia Łahwińca

- Kierowanie naszą organizacją to duża odpowiedzialność i test. Sytuacja w kraju się zmienia i nasza organizacja powinna zajmować przyczółki, które oddaje Aleksander Łukaszenka. Mamy co zaproponować ludziom - mówił jeszcze przed rozpoczęciem głosowania Hubarewicz, cytowany przez "Biełorusskije Nowosti”.


Juraś Hubarewicz Jury Hubarewicz. Fot Agnieszka Kamińska, PolskieRadio.pl

W niedzielę odbyła się w stolicy Białorusi konferencja sprawozdawczo-wyborcza ruchu O Wolność. Hubarewicz był dotychczas pierwszym zastępcą Aleksandra Milinkiewicza.

Jak informuje strona internetowa organizacji, w działalność społeczną i polityczną Jury Hubarewicz angażował się od lat 90. Był samorządowcem, a w latach 2007-2009 zastępcą szefa partii BNF; w 2006 roku kierował sztabem wyborczym Milinkiewicza w obwodzie brzeskim. Startował we wrześniowych wyborach do parlamentu w jednym z mińskich okręgów, ale nie zdobył mandatu.

O funkcję lidera ruchu O Wolność ubiegali się oprócz Hubarewicza jeszcze dwaj kandydaci: Aleś Łahwiniec i Aleś Tałstyka.

Jury Hubarewicz: Konfrontacja z demokracją może być trudniejsza niż konfrontacja z dyktaturą

- Cieszę się, że mamy konkurencję. To dobrze. Z drugiej strony, kiedy myślę o obecnej rywalizacji, chcę, żebyśmy pozostali jedną drużyną. Jeśli się rozpadniemy, to znaczy, że nie jesteśmy grosza warci. Najważniejsze, żeby ta rywalizacja nie przerodziła się we wrogość – mówił podczas konferencji Milinkiewicz, cytowany przez Radio Swaboda. Jego zdaniem "konfrontacja z demokracją może być trudniejsza niż konfrontacja z dyktaturą”.

Z kolei "Biełorusskije Nowosti” wybijają deklarację Milinkiewicza, że tak zupełnie "nie odchodzi ani z polityki, ani z ruchu”. - Będę zajmować się polityką edukacyjną. To jest nie mniej ważne niż po prostu polityka - powiedział były szef Ruchu "O Wolność".

Milinkiewicz oświadczył, że chciałby, aby ruch stał się centrum sił proeuropejskich na Białorusi.

Ruch "O Wolność" zawsze opowiadał się za demokracją, bliską współpracą Białorusi z UE, za wzmocnieniem suwerenności i tożsamości białoruskiej.

PAP/IAR/ /agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak